Radičová a Orbán sa na dvojakom občianstve nezhodli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orbán, Radičová
Predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán a premiérka SR Iveta Radičová počas tlačovej besedy po plenárnom rokovaní na Úrade vlády počas jeho pracovnej návštevy v Bratislave. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko a Maďarsko naďalej rozdeľuje zákon o dvojakom občianstve. To, že pozície oboch krajín sú od seba ďaleko, potvrdili na dnešnej tlačovej besede po spoločnom rokovaní slovenská premiérka Iveta Radičová a jej maďarský kolega Viktor Orbán. V téme dvojakého občianstva„postoje Slovenskej a Maďarskej republiky diametrálne odlišné“, vyhlásila Radičová. Slovenský zákon o štátnom občianstve, ktorý reaguje na maďarský zákon o dvojakom občianstve, je momentálne v parlamente. Orbán vysvetlil, že zákon budú študovať až po tom, ako zákonodarný zbor prijme uznesenie a vzápätí podniknú kroky, ak budú potrebné. Istý posun by malo priniesť rokovanie obnovených zmiešaných komisií, z ktorých šesť už zasadlo a šesť by malo zasadať začiatkom budúceho roku. Ako Radičová parafrázovala svojho maďarského kolegu, Orbán je optimistický, že komisie nájdu spoločné riešenie.

Radičová uviedla, že Slovensko a Maďarsko dosiahli v niektorých otázkach aj úplnú zhodu

Chystá sa podpis bilaterálnej dohody na prepojenie energetického spojenia sever-juh, pričom každá vláda bude zodpovedná za svoju časť prepojenia. Slovensko by vzápätí malo dobudovať spojenie aj s Poľskom a tak vytvoriť prepojenie Baltik-Adriatik. Slovensko a Maďarsko by mali vytvoriť aj nové cezhraničné programy na báze partnerstiev samospráv, aby sa podarilo znížiť nezamestnanosť na východe a juhu krajiny. Malo by pritom poväčšine ísť o takzvané zelené pracovné miesta, tvrdí Radičová. Ako dodala, obe krajiny sa dohodli aj na dofinancovaní obnovenia Slovenského domu v Mlynkoch. Vlády už totiž vyčlenili isté prostriedky na jeho obnovu, no tie nestačia, preto sa rozhodli poskytnúť viac.

Orbán na Slovensku ešte od svojho nástupu do funkcie na oficiálnej návšteve nebol

Orbán dnes navštívil Slovensko v rámci svojho európskeho turné po všetkých členských krajinách pred prevzatím predsedníctva únie. Maďarsko bude spoločenstvu šéfovať od začiatku budúceho roka. Orbán preto predstavil aj maďarský program. Konštatoval, že „nie je komplikovaný, len ťažký“.

Maďarský premiér prisľúbil, že do Bratislavy príde v prvom polroku budúceho roku. Vzápätí dodal, že teraz sa už pred nástupom stretol s 22 premiérmi a so zvyškom sa stretne v priebehu týždňa, následne počas polročného predsedníctva navštívi všetkých opäť.
Radičová zareagovala, že „pomôžeme“. Okrem energetickej bezpečnosti sa chystá aj celoeurópska rómska stratégia, prioritou bude aj ďalšie rozširovanie únie. Maďarsko sa v rámci svojho predsedníctva chystá ukončiť prístupové rokovania s Chorvátskom, posunúť rokovania so Srbskom ďalej a Orbán by rád videl Bulharsko a Rumunsko v schengenskom priestore. Zároveň sa má meniť základná zmluva EÚ, čo podľa Orbána „zažije málo krajín“. Ako noví šéfovia únie chystajú Maďari šesť nových zákonov pre koordináciu, hospodársku politiku, ako aj nový protikrízový mechanizmus.

Orbán
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Maďarský premiér rokoval s SMK, predstaviteľmi neparlamentnej stranyMaďarský premiér Viktor Orbán sa dnes na pracovnom obede stretol s delegáciou Strany maďarskej koalície (SMK). S predstaviteľmi parlamentnej strany Most-Híd sa však stretnúť neplánuje. Ako uviedol dnes pre SITA predseda SMK József Berényi, s maďarským premiérom prediskutovali priority maďarského predsedníctva v EÚ. „Hovorili sme tiež o najdôležitejších témach maďarskej menšiny na Slovensku, ako sú jazykový zákon, dvojaké občianstvo, používanie jazykov národnostných menšín a cezhraničnej spolupráci.“ Berényi upozornil najmä na problémy s dvojakým občianstvom, keď občania SR, ktorí po 1. januári požiadajú o maďarské občianstvo, o slovenské prídu. „Aj v našom záujme je, aby sa veci dvojakého občianstva riešili čo najrýchlejšie. Zmeny zadefinované v programovom vyhlásení vlády meškajú. Ak dôjde k zmene až vo februári alebo marci, môže určitá skupina občanov stratiť slovenské občianstvo,“ upozornil Berényi. Zároveň predpokladá, že tieto témy budú nastolené aj na bilaterálnom stretnutí Orbána s premiérkou Ivetou Radičovou. Orbána však o pomoc v tejto veci nežiadal. Berényi sa s Orbánom od svojho zvolenia za predsedu SMK 10. júla 2010 stretol na neformálnom stretnutí po štvrtýkrát.

Slovensko a Maďarsko naďalej rozdeľuje zákon o dvojakom občianstve

Slovenské strany rozdeľujem do troch skupín, uviedol Orbán

Na také, s ktorými spolupracuje na základe úcty, maďarské strany, s ktorými ich okrem úcty spája aj identický etnický základ a zmiešané strany. Most-Híd podľa neho patrí do poslednej skupiny a zatiaľ nevie, aká s nimi bude spolupráca. „Ak sa rozhodol, že sa s nami nestretne, to je jeho rozhodnutie a my to berieme,“ reagoval v pondelok na Orbánovo rozhodnutie predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Pripomenul, že maďarská vláda musí vedieť, že jediný, kto sa vo vláde snaží napríklad o lepšie postavenie menšín na Slovensku, je Most-Híd, keďže SMK je mimo parlament. „Sme ochotní spolupracovať, ale iba ak to bude partnerská spolupráca,“ dodal Bugár.

Podľa SNS premiér Maďarskej republiky Viktor Orbán neguje princípy demokracie

Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, aby pri dnešnej návšteve maďarského premiéra Viktora Orbána v Bratislave od neho žiadala jednoznačné vyhlásenie, že ako najvyšší predstaviteľ výkonnej moci Maďarska urobí všetko preto, aby maďarským parlamentom nebol prijatý zákon o dvojakom občianstve a možnosti volieb aj pre zahraničných Maďarov z okolitých štátov, predovšetkým Slovenska. Maďarský premiér je podľa predsedu Jána Slotu v zahraničí jednoznačne vnímaný ako politik, ktorý neguje základné princípy parlamentnej demokracie v Maďarsku a mnohí štátnici sa odmietajú s ním stretávať, lebo vo svojich rukách koncentruje absolutistickú moc. „SNS vyjadruje hlboké počudovanie nad tým, že premiérka SR dáva takýto priestor človeku, ktorý má zabuchnuté dvere u väčšiny významných štátnikov EÚ,“ uviedol Slota.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIveta RadičováJózsef BerényiViktor Orbán
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség PártjaSNS Slovenská národná strana