Rafael Nadal sa v Paríži potrápil, Monfils vyradil Berdycha

Nadal
Španiel Rafael Nadal počas prvého kola Roland Garros Foto: SITA/AP

PARÍŽ 27. mája (WEBNOVINY) – Sedemnásobný a úradujúci šampión druhého grandslamového turnaja sezóny Roland Garros v Paríži, španielsky tenista Rafael Nadal, prehral v pondelok pri svojom vstupe do nového ročníka set, ale postúpil.

Na antuke hlavného dvorca Philippa Chatriera zdolal 25-ročného Nemca Daniela Brandsa, 59. v renkingu ATP, v ich premiérovom vzájomnom súboji za 174 minút 4:6, 7:6 (4), 6:4, 6:3.

V tajbrejku predviedol favorit obrat z 0:3 s jedným minibrejkom.

V treťom aj štvrtom sete dosiahol brejk hneď v úvodnom geme.

Obrazom: „Antukový kráľ“ Rafael Nadal porazil Daniela Brandsa

Nadal - Brands 4:6, 7:6 (4), 6:4, 6:3
Španielsky tenista Rafael Nadal počas zápasu prvého kola na Roland Garros, v ktorom porazil Nemca Daniela Brandsa 4:6, 7:6 (4), 6:4, 6:3. Foto: SITA/AP

Nemecký tenista Daniel Brands počas zápasu prvého kola na Roland Garros, v ktorom prehral s "antukovým kráľom" Rafaelom Nadalom 6:4, (4) 6:7, 4:6, 3:6. Foto: SITA/AP

Zápas ukončil tým, že sa ešte raz presadil na returne. Čoskoro 27-ročný ľavoruký Malorčan sa v 2. kole stretne so Slovákom Martinom Kližanom.

„Dnes to bol naozaj náročný zápas. Nedostával som sa k mojej hre, pretože súper zjavne vyrukoval s odhodlaním udrieť do každej loptičky s maximálnou možnou razanciou. Od začiatku nebolo úderu, pri ktorom by som mal dostatok času na prípravu. Som vážne veľmi rád, že som postúpil. Bolo treba trpieť a ja som si tým prešiel. Súper si zaslúži uznanie, že ma k tomu donútil. Želám mu do budúcna úspechy, ktoré si zaslúži,“ vyhlásil Nadal na tlačovej besede a dodal: „Neprestával som hľadať riešenia a bojovať o každý fiftín. Možno som vyznieval frustrovane, ale podľa mňa som si zachovával mentálnu kontrolu. Pochopiteľne, občas to človeka rozladí, keď má pocit, že nezahral zlý úder, z druhej strane však zakaždým príde bomba a ´winner´. Ak by som sa dnes proti Brandsovi v tomto vydaní, ktoré určite bolo nad úrovňou šiestej desiatky renkingu, ocitol pod ťarchou stavu 0:2 na sety, mal by som viac ako problém. Počínal si fakt dobre a nechýbalo mu sebavedomie. Očakával som od neho vynikajúci výkon na podaní, predpokladal som však, že budem mať priestor na pokojnejšiu hru od základnej čiary, čo sa nestalo.“

Prípadný zisk 8. titulu na jednom podujatí veľkej štvorky by znamenal absolútny rekord. Nadal je jeden zo siedmich hráčov, ktorí majú sedem trofejí z identického takto významného turnaja.

Niekdajší líder svetového rebríčka Nadal, teraz 4. v počítačovom poradí, má na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska zápasovú štatistiku 53:1. Jedinú prehru inkasoval v osemfinále edície 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Momentálne ťahá šnúru 16 zápasových úspechov. Triumfoval na prípravných podujatiach v Barcelone, Madride a Ríme. Na úrovni Majors hrá po takmer roku. Nútene vynechal US Open, Australian Open, ale aj olympijské hry, šampionát ATP World Tour Finals či finále Davisovho pohára.

Obrazom: Gael Monfils v päťsetovej bitke porazil Tomáša Berdycha

Monfils - Berdych 7:6, 6:4, 6:7, 6:7, 7:5
Francúzsky tenista Gael Monfils počas zápasu prvého kola na Roland Garros, v ktorom porazil Čecha Tomáša Berdycha za 243 minút 7:6 (8), 6:4, 6:7 (3), 6:7 (4), 7:5 Foto: SITA/AP

Český tenista Tomáš Berdych počas zápasu prvého kola na Roland Garros, v ktorom prehral s Francúzom Gaelom Monfilsom za 243 minút (8) 6:7, 4:6, 7:6 (3), 7:6 (4), 5:7. Foto: SITA/AP

Finalista Wimbledonu 2010 Tomáš Berdych z Česka sa na druhom podujatí tenisovej veľkej štvorky z ostatných štyroch nedostal za 1. kolo. V pondelok prehral s nevyspytateľným domácim semifinalistom ročníka 2008 Gaelom Monfilsom za 4:03 h tesne 6:7 (8), 4:6, 7:6 (3), 7:6 (4), 5:7.

„Je to výnimočný okamih. Takto významný zápas som veru nevyhral už riadne dlho. Definitívne som začal veriť v možný úspech za stavu 5:5 v treťom sete, keď som sa na príjme dostal na 15:0. Zrazu ma premklo tušenie priaznivého konca, videl som svetlo a súperovu reakciu,“ povedal po zápase Monfils.

Tomáš Berdych na tlačovej konferencii skonštatoval. „Mal som v piatom sete jednu šancu, nevyužil som ju. Súper svoju áno a v tom napokon spočíval rozhodujúci rozdiel.“

Dvadsaťšesťročný niekdajší 7. muž svetového rebríčka ATP Monfils (momentálne 81. v hodnotení), ktorého v ostatných sezónach chronicky limitujú rôzne zdravotné problémy, znížil v bilancii zo vzájomných duelov na 1:3.

V „maratónoch“ má teraz bilanciu 11:5, zdolaný 27-ročný rodák z Valašského Meziříčí Berdych (7.), pri Seine semifinalista edície 2010, klesol v 5-setových dueloch na 16:8. Nedosiahol svoj črtajúci sa tretí obrat z 0:2 na sety v kariére.

Vlani v 1. kole na londýnskej tráve nestačil na Lotyša Ernestsa Gulbisa, najbližšieho Monfilsovho súpera. „Vyhrá rozhodca,“ vyhlásil na žiadosť o prognózu Berdych a dodal: „Čo by som mal povedať? Obaja sú to skvelí tenisti a ja nie som kúzelník, aby som dokázal predpovedať víťaza – to je celé.“

Miestny šampión z juniorskej súťaže 2004 a držiteľ voľnej karty Monfils vlani na RG absentoval pre zranenie kolena. V rámci prípravy triumfoval na challengeri v Bordeaux a minulý týždeň bol vo finále na hlavnej profesionálnej úrovni v Nice.

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Martin Kližan (SR) – Michael Russell (USA) 3:6, 6:3, 6:1 a 40:15 – skreč, Russell odstúpil

Fabio Fognini (Tal.-27) – Andreas Beck (Nem.) 6:3, 7:5, 6:3

Ryan Harrison (USA) – Andrej Kuznecov (Rus.) 6:3, 6:4, 7:6 (4)

Lukáš Rosol (ČR) – Pere Riba (Šp.) 6:3, 6:4, 6:4

Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-6) – Aljaž Bedene (Slovin.) 6:2, 6:2, 6:3

Marin Čilič (Chor.-10) – Philipp Petzschner (Nem.) 6:1, 6:2, 6:3

Nicolás Almagro (Šp.-11) – Andreas Haider-Maurer (Rak.) 4:6, 6:4, 6:3, 6:3

Kei Nišikori (Jap.-13) – Jesse Levine (Kan.) 6:3, 6:2, 6:0

Julien Benneteau (Fr.-30) – Ričardas Berankis (Litva) 7:6 (5), 6:3, 5:7, 7:6 (5)

Feliciano López (Šp.) – Marcel Granollers-Pujol (Šp.-31) 7:5, 2:6, 6:4, 4:6, 6:4 – v nedeľu prerušené po štvrtom sete pre tmu

Tommy Robredo (Šp.-32) – Jürgen Zopp (Est.) 6:3, 6:2, 6:1

Pablo Cuevas (Urug.) – Adrian Mannarino (Fr.) 6:3, 2:6, 6:3, 5:7, 7:5

Jevgenij Donskoj (Rus.) – Jan-Lennard Struff (Nem.) 7:6 (7), 2:6, 7:6 (2), 6:2

Tobias Kamke (Nem.) – Paolo Lorenzi (Tal.) 6:3, 6:3, 3:6, 0:6, 6:3

Nick Kyrgios (Aus.) – Radek Štěpánek (ČR) 7:6 (4), 7:6 (8), 7:6 (11)

Édouard Roger-Vasselin (Fr.) – Martin Alund (Arg.) 6:2, 4:6, 6:1, 6:0

Igor Sijsling (Hol.) – Jürgen Melzer (Rak.) 6:4, 6:3, 6:2

Grega Žemlja (Slovin.) – Santiago Giraldo (Kol.) 6:1, 6:4, 6:1