Rakúšania začali s výstavbou plota na slovinských hraniciach

Rakúska armáda začala stavať plot
Drôtené oplotenie, ktoré stavajú na oboch stranách hraničného priechodu Spielfeld južne od Grazu, umožní nasmerovať ľudí tak, aby cez hranicu prechádzali len na jednom mieste. Foto: SITA/AP

Viedeň 7. decembra (WebNoviny.sk) – Rakúska armáda dnes začala s výstavbou takmer štyri kilometre dlhého plota pozdĺž malého úseku spoločných hraníc so Slovinskom. Plot má podľa rakúskych úradov regulovať tok prichádzajúcich migrantov, ale nie celkom znemožniť ich vstup do krajiny.

Rakúsko k takémuto opatreniu pristúpilo napriek tomu, že do krajiny v posledných dňoch prišlo migrantov výrazne menej. Informovala o tom agentúra DPA.

Drôtené oplotenie, ktoré stavajú na oboch stranách hraničného priechodu Spielfeld južne od Grazu, bude dosahovať výšku 2,2 metra a dĺžku necelé štyri kilometre, uviedol dnes hovorca tamojšej polície Leo Josefus. „Umožní nám to nasmerovať ľudí tak, aby (cez hranicu) prechádzali len na jednom mieste,“ vysvetlil.

DPA doplnila, že rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová výstavbu plota avizovala ešte koncom októbra. Tvrdila vtedy, že výstavbou plota sa zvýši bezpečnosť migrantov, otvorene sa však zasadzovala aj za to, aby sa Rakúsko pre týchto ľudí stalo menej atraktívnou destináciou.

Počet migrantov smerujúcich do Rakúska a Nemecka cez balkánske krajiny sa od októbra výrazne znížil. Prispeli k tomu najmä opatrenia balkánskych krajín, ktoré sa rozhodli nevpúšťať na svoje územie takzvaných ekonomických migrantov a na svojich hraniciach tiež vybudovali bariéry.

Za zníženie počtu prichádzajúcich migrantov môže aj chladnejšie počasie a tiež úsilie tureckých úradov v boji proti pašerákom ľudí, prevážajúcich migrantov do Grécka, doplnila DPA. Hovorca rakúskej polície uviedol, že v priebehu dnešného dňa prišlo do Spielfeldu približne 1200 ľudí.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom