Rakúsko zvažuje rozpustenie identitariánov pre možné prepojenie na útočníka z Christchurchu

Sebastian Kurz
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: archívne, SITA/AP

BERLÍN 27. marca (WebNoviny.sk) – Rakúska vláda zvažuje rozpustenie krajne pravicového Rakúskeho identitariánskeho hnutia po tom, čo vyšlo najavo, že jeho šéf dostal finančný príspevok v mene muža podozrivého z útokov vo dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 50 mŕtvych.

V stredu to po zasadnutí kabinetu oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Podľa tlačovej agentúry APA sa politik vyjadril, že v krajine nemožno tolerovať „nebezpečné ideológie„. Zároveň dodal, že Rakúsko použije „plnú silu zákona„.

Polícia v utorok prehľadala viedenský byt aktivistu Martina Sellnera, ktorý vedie Rakúske identitariánske hnutie, a zhabala mu viaceré elektronické zariadenia. Sellner uviedol, že sa tak stalo po tom, čo dostal „neprimerane vysoký príspevok“ od osoby s menom Tarrant.

Rovnaké priezvisko má Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý je podozrivý z útokov na Novom Zélande. Prokurátori informovali, že na finančný dar prišli v rámci vyšetrovania možných Sellnerových finančných priestupkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sebastian Kurz