Rektori a študenti žiadajú zvýšenie rozpočtu o milióny eur, ministerstvo to nazýva nereálnym

študenti, aula, vysoká škola
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská rektorská konferencia, Študentská rada vysokých škôl a Rada vysokých škôl žiadajú zvýšiť financovanie verejných vysokých škôl o 60 miliónov eur ročne mimo Európskych štrukturálnych a investičných fondov, sociálne podpory študentov a valorizácie miezd.

Média o tom informovali na utorkovom brífingu zástupcovia všetkých troch vysokoškolských reprezentácií s tým, že vládou navrhovaný rozpočet pre vysoké školy považujú za nedostatočný. „Financovanie verejných vysokých škôl sa navrhuje len na úrovni roka 2018 po zohľadnení tohtoročnej valorizácie,“ povedal predseda Rady vysokých škôl Martin Putala.

Materiálne podmienky úspešnosti

Reprezentácie vysokých škôl upozornili, že vládou navrhovaný rozpočet pre vysoké školy nevytvára základne podmienky na zlepšovanie kvality vzdelávacej a výskumnej činnosti a konkurencieschopnosti verejných vysokých škôl v medzinárodnom rozmere.

Taktiež zdôraznili, že úspešnosť aktuálnej vysokoškolskej legislatívnej reformy záleží aj na materiálnych podmienkach, v ktorých sa táto reforma uskutočňuje.

Požadujeme úpravu rozpočtu v prospech vysokých škôl tak, aby ho bolo možné smerovať na kvalitu vysokých škôl. V programovom vyhlásení vlády je podpora kvality vysokých škôl. Urobili sa nejaké kroky. Myslím si, že navýšenie rozpočtu by bolo vhodným signálom pre mladých ľudí, že v tejto krajine nám na nich záleží,“ povedal viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie Robert Redhammer.

Rektori, študenti a vysoké školy vidia šancu získania vyššej dotácie pre vysoké školstvo predovšetkým vo zvyšovaní podielu financovania verejných vysokých škôl z HDP, čím by sa Slovenská republika pri financovaní vysokých škôl približovala k priemeru členských štátov Európskej únie a postupne aj vyspelým krajinám sveta.

Nereálna žiadosť

Žiadosť o skokové navýšenie rozpočtu o 60 miliónov eur považuje ministerstvo školstva za nereálnu. „Rozpočet na rok 2019 bol schválený vládou SR v októbri tohto roka a predchádzali mu niekoľkomesačné rokovania. Vysokým školám odporúčame využiť možnosti zapojenia sa do eurofondových výziev, ktoré vysoko prevyšujú možnosti štátneho rozpočtu. Radi by sme pripomenuli, že od mája 2018, odkedy vyhlasujeme výzvy v Operačnom programe Výskum a inovácie, neevidujeme záujem žiadnej vysokej školy,“ píše sa v stanovisku rezortu školstva, ktoré agentúre SITA zaslal jeho odbor komunikácie a protokolu.

Podľa ministerstva si treba uvedomiť aj tú skutočnosť, že každoročne klesá počet študentov vysokých škôl o približne 10-tisíc.

Tento fakt vychádza z demografickej krivky, zároveň je tu prítomný aj celospoločenský tlak na zvýšenie kvality štúdia na vysokých školách. Preto otázka masívneho dofinancovania vysokých škôl musí ísť ruka v ruke aj s dôrazom na tieto dve skutočnosti,“ uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Redhammer
Firmy a inštitúcie ŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl