Režiséra filmu Grandhotel Budapešť uchvátila Praha

Grandhotel
Záber z filmu Grandhotel Budapešť Foto: Screen, You Tube

PRAHA 9. februára (WEBNOVINY) – Film Grandhotel Budapešť prišli v sobotu do Prahy predstaviť jeho hlavní protagonisti. Na tlačovej konferencii sa okrem iných zúčastnil režisér Wes Anderson a herci Jeff Goldblum, Saoirse Ronan a Tony Revolori. Podľa slov prítomných bol film z veľkej časti inšpirovaný Prahou a Karlovými Varmi, čo potvrdzuje i fakt, že novinárska projekcia sa v Českej republike uskutočnila takmer hneď po prvom premietaní na Berlinale.

Príbeh filmu sa odohráva na dvoch miestach. Jedno z nich bolo inšpirované starými Karlovými Varmi a druhé Prahou, ktorú som navštívil pred samotným natáčaním. Je pravdou, že som tu už bol aj predtým, avšak nikdy som nemal možnosť spoznať Prahu po emocionálnej stránke. Absolútne ma uchvátila tunajšia architektúra a pocit, ktorý z toho mesta človek má,“ uviedol na margo svojej inšpirácie Wes Anderson.

Ako dodal, dôvodom, prečo nenatáčali v Českej republike, boli aj peniaze. „Keď sa pripravujete na nový filmový projekt, potrebujete daňovú podporu. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre Nemecko a mesto Görlitz, kde sme našli úžasné zázemie,“ dodal. V tomto meste sa takmer celé natáčanie sústredilo okolo starého obchodného domu, ktorý prebudovali na hotel, avšak niektoré scény sa odohrávali aj v neďalekom Cvikove a Drážďanoch.

Vo filme Grandhotel Budapešť sa okrem hercov, ktorí sa v Andersonových filmoch objavujú pravidelne (Bill Murray, Jason Schwartzman, Adrien Brody), predstavilo aj niekoľko nových mien. Menšie či väčšie roly dostali Jude Law, Ralph Fiennes, Willem Dafoe či Saoirse Ronan a Tony Revolori. „Som veľmi šťastná a hrdá na to, že som mohla byť súčasťou tohto projektu. Pracovať s Wesom je niečo neskutočné. Človek má pocit, akoby bol súčasťou jednej veľkej rodiny,“ uviedla 19-ročná Saoirse Ronan.

To ročné čakanie na skompletizovanie filmu bolo veľmi dlhé, a tak som rád, že už konečne uzrel svetlo sveta. Celé to pre mňa bolo jednou obrovskou skúsenosťou, za ktorú som ohromne vďačný,“ doplnil jej ešte mladší herecký kolega Tony Revolori.

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami v Bohom zabudnutej krajine, kde toho príliš veľa nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou spoľahlivosti, čo zosobňuje práve šéf hotelového personálu. Priania svojich hostí plní pán Gustave ešte predtým, ako ich vyslovia a väčšinu z nich okrem toho úplne nezištne miluje.

Keď mu jedna vďačná zákazníčka po svojej smrti odkáže mimoriadne vzácny obraz, náhle zbohatne, ale stane sa aj tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných rolách mu pomáha obstáť jeho osobný šarm a postava poskoka (Tony Revolori), z ktorého chce vychovať svojho nástupcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jude LawWes Anderson