Richter pri sociálnych službách podľa Nicholsonovej vychádza v ústrety len samospráve

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter pri zmenách v zákone o sociálnych službách podľa poslankyne NR SR za stranu SaS Lucie Nicholsonovej prijíma len pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska a vyšších územných celkov.

Poskytovatelia sociálnych služieb preto podľa nej začínajú mať pocit, že nie sú pre ministerstvo práce partnermi, keďže rezort neakceptoval veľa ich zásadných pripomienok.

Novela zákona o sociálnych službách

„Nie je to fér voči neverejným poskytovateľom, ani voči klientom,“ povedala v parlamentnej rozprave k vládnemu návrhu novely zákona o sociálnych službách. Vláda by podľa Nicholsonovej mala začať riešiť opatrovateľskú službu, ktorá funguje len v asi 900 obciach na Slovensku.

Poslankyňa za OĽaNO Soňa Gaborčáková vládnemu návrhu novely zákona vyčíta to, že nezavádza jednotný posudkový systém. Odkázanosť občana tak podľa nej budú naďalej posudzovať štyri inštitúcie.

Jednotný posudkový systém

Nepáči sa jej ani to, že peniaze na sociálne služby naďalej nepôjdu za človekom, ale do inštitúcie, ktorá tieto služby poskytuje. Podľa Gaborčákovej je tiež potrebné zaviesť väčšiu zodpovednosť pri službách krízovej intervencie. Vláda tiež podľa nej „zabíja“ domácu opatrovateľskú službu.

Od začiatku budúceho roka sa má pri financovaní sociálnych služieb zaviesť štátny príspevok podľa stupňa odkázanosti osoby pre všetkých zriaďovateľov zariadení sociálnych služieb. Štát tak z prostriedkov štátneho rozpočtu zabezpečí spolufinancovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb na lokálnej i regionálnej úrovni a verejných poskytovateľov týchto sociálnych služieb na lokálnej úrovni.

„Poskytnutý finančný príspevok bude účelovo viazaný na spolufinancovanie ekonomicky oprávnených nákladov na mzdy a odvody zamestnancov poskytovateľa sociálnej služby,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Takto stanovený mechanizmus podľa rezortu práce a sociálnych vecí posilní viaczdrojové financovanie sociálnych služieb a prispeje k ich dlhodobej udržateľnosti a dostupnosti, prispeje tiež k podpore zamestnanosti a zamestnateľnosti a riešeniu úrovne odmeňovania zamestnancov v sociálnych službách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterLucia Ďuriš NicholsonováSoňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD