Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert fico
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda vlády SR Robert Fico (uprostred) a pracovníci ťažobného úseku bane počas sfárania do bane Nováky, vysunutého pracoviska spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza pri príležitosti Dňa baníkov. Nováky, 10. september 2016. Foto: SITA/Jakub Julény
10. septembra 2016 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

Robert Fico garantuje prácu baníkom do roku 2030

BANSKÁ BYSTRICA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico navštívil Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov, ktorý pripadá na 9. septembra, sfáral v ranných hodinách do podzemia Bane Nováky.

Tento ťažobný úsek navštívil premiér už niekoľkokrát. V roku 2009 tu uviedol do prevádzky prvý stenový porub. V sobotu sa stretol na pracovisku v hĺbke 350 metrov pod povrchom s baníkmi 62-členného popredného stenárskeho kolektívu pod vedením Slavomíra Bielika. „Chcem zaželať baníkom pri príležitosti ich sviatku, aby sa im darilo, aby sa vyhýbali akýmkoľvek problémom, ktoré by sa mohli vyskytnúť. Chcem ubezpečiť baníkov na Slovensku, že pokiaľ budem predsedom vlády, tak moja vláda sa nikdy nebude otáčať baníkom chrbtom,“ povedal premiér po vyfáraní. Ďalej ocenil spoluprácu štátu a bane ako úspešnú, lebo dotácia, ktorú vláda poskytla tomuto ťažobnému úseku v roku 2009 sa vyplatila. Sľúbil, že sa zasadí, aby osobitný príspevok pre baníkov nebol zdaňovaný.

Banícky rok bol úspešný

Premiér vyslovil želanie, aby sa ťažkej baníckej práci venovalo viac pozornosti. Baníci podľa neho ťažia strategickú surovinu pre naše hospodárstvo. Deklaroval, že do roku 2030 má Slovenská republika vážny hospodársky záujem na výrobe elektrickej energie z hnedého uhlia. Generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec poďakoval premiérovi za pozornosť, ktorú venuje baníkom vláda. Konštatoval, že uplynulý banícky rok, ktorý sa počíta vždy od prvého júla predchádzajúceho do prvého júla nasledujúceho roku, bol úspešný. Okrem hlavnej ťažobnej činnosti vyrazili viac ako 10 kilometrov chodieb, čím si vytvorili dobré podmienky pre ďalšie obdobie.

Uviedol, že v uplynulom baníckom roku spoločnosť stabilne zamestnávala 4 200 ľudí a zároveň pripomenul, že podľa kritérií Európskej únie sa počíta na každé pracovné miesto vytvorenie troch ďalších pracovných príležitostí z hľadiska dodávateľských firiem. V uplynulo období sa spoločnosť posunula ďalej v rozvoji nebaníckych aktivít, ktorou je najmä rybia farma, kde pracuje viac ako 80 zamestnancov a počítajú s ďalšími. „Využívame maximálne geotermický a hydropotenciál bane, je to jedinečný projekt, ktorý inde na svete nie je,“ povedal. Robert Fico pokračoval v návšteve účasťou na pietnom akte kladenia vencov k Pamätníku obetí banských nešťastí pre región hornej Nitry v Handlovej, ktorá je centrom regionálnych osláv Dňa baníkov.

Myslia na výchovu nastupujúcej generácie zamestnancov

V baníckom roku od 1. 7. 2015 do 30. 6. 2016 v troch ťažobných úsekoch hornonitrianskych baní v Cigli, Handlovej a Novákoch vyťažili a predali viac ako 1,7 milióna ton odbytových sortimentov uhlia. Najvyšší objem vyťaženej produkcie smeroval do Elektrárne Nováky (ENO), ktorá po náročnej rekonštrukcii a modernizácii, od roku 2016 plne ekologizovane vyrába elektrinu z domáceho uhlia a plní prísne limity emisií znečisťujúcich látok. Vykonané opatrenia priniesli podstatné zníženie emisií oxidov dusíka, oxidu siričitého a tuhých znečisťujúcich látok. Popri ťažbe uhlia Hornonitrianske bane Prievidza realizovali projekty, ktoré prispievajú k zamestnanosti a sociálnej stabilite regiónu a okrem toho sú zmysluplným využitím potenciálu obnoviteľných zdrojov energie. 15. augusta 2015 spustili prevádzku v spoločnosti Agro Rybia farma a presne pred rokom začali s chovom rýb. Čerstvé a spracované ryby z baníckej rybej farmy sú už v predaji vo všetkých regiónoch Slovenska.

Už dnes v HBP myslia na výchovu nastupujúcej generácie zamestnancov. Ako jeden z prvých zamestnávateľov v regióne sa zapojili do systému duálneho vzdelávania žiakov, do odbornej prípravy budúcich strojárov a obrábačov kovov pre potreby strojárskeho závodu. V tomto školskom roku k nim pribudli žiaci učebného odboru elektromechanik silnoprúdovej techniky. Na profesiu, ktorá v na trhu práce chýba, ich bude pripravovať Stredná odborná škola v Handlovej a Stredná odborná škola Terézie Vansovej v Prievidzi.

Z hľadiska zachovania viac ako storočnej tradície baníctva na hornej Nitre je rozhodujúcim dokumentom uznesenie vlády Slovenskej republiky o výrobe elektriny a tepla z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme. Dodávka elektriny z domáceho uhlia je stanovená vo výške 1 350 GWh ročne. Spolu s výrobou tepla predstavuje ročnú spotrebu uhlia v ENO 1, 8 milióna ton do roku 2030. Zároveň sa s ENO počíta aj pri výrobe tepla pre domácnosti.

Peter Gajdoš
Foto: SITA/MO SR

Minister Gajdoš si pripomenul pamiatku obetí banských nešťastí

Pamiatku obetí banských nešťastí si dnes na mestskom cintoríne v Handlovej pripomenul minister obrany SR Peter Gajdoš. Šéf obrany tak spravil v rámci osláv Dňa baníkov v Handlovej. Vzdal hold všetkým baníkom a banským záchranárom, ktorí prišli o život pri výkone tohto náročného povolania. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. „Na tejto pietnej spomienke som prvýkrát, no rozhodne ju zaradím medzi tie, ktoré mi zostanú v srdci,“ cituje tlačová správa ministerstva obrany šéfa rezortu. Peter Gajdoš vidí aj isté prepojenie medzi prácou baníkov a profesionálnych vojakov. – „Pri svojej práci riskujú svoje životy a v oboch prípadoch nejde o povolanie ale o poslanie,“ vysvetlil.

Šéf rezortu obrany sa dnes zároveň účastníkom pietnej spomienky prihovoril v mene predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý ho poveril prečítaním svojho príhovoru. „Slovensko má svoju bohatú históriu a slávne tradície. Je našou povinnosťou na ne nadviazať a uchovať ich. Baníctvo na hornej Nitre sa k nim radí,“ pripomenul s tým, že Hornonitrianske bane počas celého obdobia svojej existencie sú najväčším producentom hnedého uhlia na Slovensku a významným zamestnávateľom v rámci kraja.

Po ukončení pietnej spomienky šéf rezortu spolu s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom odhalil na Námestí baníkov sošku svätej Barborky.

Odporúčané články

Opozícia chce Kaliňákovu hlavu, chystá posledný protest Summit v Bratislave podľa Fica ukáže, v akom stave je Únia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies