Rodinkárstvo ministra Jahnátka výbor riešiť nebude

Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa nebude zaoberať zamestnávaním rodinných príslušníkov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka na ministerstve pôdohospodárstva.

Konanie voči Jahnátkovi pre podozrenie z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov navrhol predseda výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Členovia vládneho Smeru jeho návrh na rozdiel od opozičných poslancov nepodporili.

Vedúci odborov

Beblavý zdôraznil, že ani jeden z Jahnátkových príbuzných nebol na ministerstvo prijatý výberovým konaním, do dočasnej štátnej služby ich zaradili priamo.

Až neskôr sa vďaka interným výberovým konaniam, kde boli jedinými uchádzačmi, stali vedúcimi odborov. Poslanec za SDKÚ-DS pripomenul členom výboru výroky premiéra Roberta Fica z roku 2008, ktorými definoval „základné princípy, ktorými sa bude riadiť vláda SR pri hodnotení, či boli porušené zákony a iné pravidlá pri verejnom obstarávaní alebo prideľovaní dotácií“.

Prideľovanie dotácií príbuzným

Beblavý
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V materiáli Fico podľa Beblavého napísal: „Budeme však postihovať…prideľovanie dotácií príbuzným a rodinným príslušníkom, čo stálo miesto ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, keď súhlasil s pridelením dotácie svokre, vedúcej služobného úradu, na rodinný dom. V tejto súvislosti môžem ako príklad uviesť aj prípad z Topoľčian, kde tender na rekonštrukciu obvodného úradu získala firma, v ktorej figuroval aj môj príbuzný. Požiadal som ministra vnútra, aby súťaž zrušil, lebo to by už bolo podľa nás neprípustné.“

Beblavý v tejto súvislosti zdôraznil, že pri Jahnátkovom zamestnávaní blízkych na ministerstve ide o„kombináciu faktorov, ktoré prekročili mieru.“

Iní ministri problém nemajú

Poslanec za Most-Híd Zsolt Simon upozornil, že v čase jeho odchodu z úradu na ministerstve ani v jeho podriadených organizáciách žiaden z Jahnátkových blízkych nepracoval. Spýtal sa, prečo rovnaký problém ako má Jahnátek nemajú iní ministri, ktorí nezamestnávajú svoju rodinu a neholdujú tak rovnakému športu ako Jahnátek.

Rodinkárstvo nie je hodné funkcie ministra, zdôraznil poslanec za OĽaNO Ján Mičovský. Jahnátek by sa podľa jeho slov v záujme morálky a politickej kultúry mal ospravedlniť za svoje konanie.

Legislatíva porušená nebola

Poslanec za Smer-SD Otto Brixi konštatoval, že platná legislatíva porušená nebola. Po návšteve ministerstva pôdohospodárstva a stretnutí s vedúcim služobného úradu Brixi poznamenal, že zamestnávanie sa dialo v súlade s internými predpismi rezortu. Ministra poprosil, aby konal tak, nech nevznikajú žiadne pochybnosti o prijímaní zamestnancov.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií však začal voči Jahnátkovi konanie v inej veci, a to, že v majetkovom priznaní neuviedol istú časť majetku. Po medializovaní prípadu Jahnátek doplnil svoje majetkové priznanie. Argumentoval tým, že o vlastníctve nemal vedomosť, čo Beblavý označil za zaujímavé z hľadiska procesného prístupu výboru, keďže zatiaľ takto nikto neargumentoval a výbor k tomu bude musieť zaujať stanovisko. „Považujem za zvláštne, že minister pôdohospodárstva nevedel, že má ornú pôdu,“ konštatoval poslanec Mostu-Híd Zsolt Simon.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýĽubomír JahnátekMiroslav BeblavýOtto BrixiZsolt Simon