Rozhodnutie o predaji teplární je vraj volebným podvodom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico počas tlačovej besedy o novele zákona o štátnom občianstve a novele zákona o dani z príjmov so zameraním na sociálne bývanie. Bratislava, 24. marec 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko je podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica zvláštna krajina. Líder opozície narážal na privatizáciu štátnych podielov v energetických podnikoch a pripravovaný predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností.

„Na Slovensku platíme za plyn prepravený cez našu krajinu Nemcom a Francúzom. Za elektrinu, ktorú vyrábame v štátom postavených zariadeniach, platíme Talianom. Do tohto marazmu vytvoreného dvoma vládami Mikuláša Dzurindu má prísť ešte rozhodnutie vlády Ivety Radičovej, na základe ktorého budú ľudia za teplo platiť druhým majiteľom,“ uviedol Fico v rámci rozpravy o zákone, ktorý má zabrániť predaju teplární.

Dôvodom, prečo Smer podľa svojho predsedu odmieta privatizáciu teplární sú aj skúsenosti s kauzami, ktoré vraj pri predaji štátneho majetku počas Dzurindovej vlády vznikli. „Nízke kúpne ceny, priklepnutie privatizácie jednému uchádzačovi zo zoznamu uchádzačov, na ktorom bol samozrejme iba jeden uchádzač, nehorázne odmeny poradcom za to, že poradili vybrať jedného z jedného,“ pripomenul Fico. Podľa neho súčasná vláda privatizuje štátny majetok len kvôli províziám.

Predaj šiestich teplárni

Podľa opozičného lídra rozhodnutie vlády Ivety Radičovej predať teplárne je „najväčší volebný podvod v histórii moderného Slovenska“. „Pri privatizácii teplární ide o jeden z najväčších podvodov, aký sa udial počas existencie Slovenskej republiky. Máte zalepené oči províziami,“ obrátil sa Fico na koaličných poslancov. Podľa neho po predaji teplární vzrastie pre domácnosti cena tepla.

Koaliční poslanci pripomenuli opozičnému lídrovi jeho prešľapy počas pôsobenia v premiérskom kresle, keď podľa nich malo dochádzať k rozkrádaniu štátneho majetku a k privatizácii zisku štátnych spoločností politicky nominovanými manažérmi. Ministri súhlasili s odpredajom 100-percentného podielu šiestich najväčších teplárenských spoločností koncom marca tohto roka.

Privatizácia teplární by sa mala začať v druhej polovici tohto roka výberom poradcu. Po výbere poradcu a vykonaní hĺbkového auditu v teplárňach očakávajú autori analýzy predkladanie konečných ponúk zo strany investorov približne v marci budúceho roka. Premiérka Iveta Radičová po pondelňajšom rokovaní Koaličnej rady ešte pripustila, že časť akcií teplární môže získať aj samospráva.

O teplárne bojujú i Penta a J&T

Záujem o privatizáciu teplárenských spoločností už pre agentúru SITA potvrdilo viacero spoločností. O teplárne chce napríklad zabojovať rakúska spoločnosť Energie Steiermark AG, ktorá vlastní 100-percentný podiel v slovenskom holdingu Stefe SK, ďalej firma Cofely patriaca do skupiny GDF SUEZ či francúzska Dalkia.
Martinská teplárenská
Foto: SITA/Milo Fabian

Na privatizácii teplárenských spoločností sa pravdepodobne zúčastnia aj Slavia Capital, Penta a nemecká spoločnosť MVV Energie prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ.

Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T, svoju účasť v privatizácii nepotvrdil, ale ani nevylúčil.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006.

Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta Radičová