Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. 01. 2015 15:42 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

RTVS neodvysielala liturgiu, kňaz v nej podporil referendum

PREŠOV 23. januára (WEBNOVINY) – Arcibiskupa prešovského Gréckokatolíckeho arcibiskupstva Jána Babjaka pobúrilo rozhodnutie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) neodvysielať v Rádiu Regina v dohodnutom termíne 18. januára záznam z liturgie, ktorú ich redaktor nahral štyri dni dopredu v Chráme Povýšenia sv. Kríža Prešov – Sekčov. Liturgia odznela v rusínskom jazyku, po homílii farár krátko vyzval veriacich k účasti na referende a podpore rodiny.

Redaktor následne kontaktoval farára Rastislava Baku, že z nahrávky musí vystrihnúť časť o referende, neskôr ho telefonicky kontaktoval s tým, že musí odstrániť dve minúty nahratého textu, čo duchovný odmietol. Arcibiskup Babjak prehlásil, že to považuje za novodobú cenzúru, zásah do slobody slova a náboženských slobôd.

Pôvodne problém nechcel medializovať

Na vzniknutú situáciu Babjak reagoval tým, že sa telefonicky spojil s generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom a spor sa snažil urovnať dohodou. Navrhol mu, aby celú liturgiu bez zásahu odvysielali v náhradnom termíne do dvoch dní, aby jej obsah bol ešte aktuálny. Pôvodne problém nechcel medializovať. Svoju požiadavku Mikovi adresoval aj e-mailom, no doteraz nedostal žiadnu reakciu. Nahrávka z liturgie nebola odvysielaná, preto arcibiskup zvažuje aj právne kroky.

Namiesto gréckokatolíckej liturgie odznela 18. januára v národnostnom vysielaní určenom pre Rusínov sv. liturgia z rímskokatolíckeho kostola v Banskej Bystrici v priamom prenose, ktorá išla aj na celoslovenskom okruhu. Babjak prehlásil, že v budúcnosti bude trvať na tom, aby sa aj ich bohoslužby vysielali v priamom prenose, čím by sa takémuto problému vyhli.

Farár Rastislav Baka k problému uviedol, že po natočení liturgie mu redaktor zavolal, že musí vystrihnúť časti, ktoré sa týkajú referenda. „Najprv to mali byť dve vety, potom už dve minúty, čo v mojom prevedení je trošku viac viet. Preto som nevedel, ako to celé dopadne. Preto som ich žiadal, aby odvysielali celú liturgiu, bez skracovania a vynechávania akýchkoľvek častí,“ povedal Baka.

Ján Babjak
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Arcibiskup si neželá, aby sa vrátila totalita

Podľa jeho vyjadrenia k referendu pozval ľudí jednou vetou, v ktorej uviedol, že všetci máme šancu 7. februára v referende za rodinu podporiť rodinu muža a ženy. Do rozhlasu poslal aj žiadosť, aby odvysielali celú nahratú liturgiu. Doteraz nedostal žiadnu písomnú odpoveď.

Arcibiskup Babjak pripomenul, že Gréckokatolícka cirkev bola v roku 1950 komunistickou diktatúrou zrušená na dlhých 18 rokov. Od nežnej revolúcie sa mu nestalo, aby sa niekto vo verejnoprávnom médiu snažil zasahovať do príhovoru kňaza a homílií. „Neželám si, aby sa takéto praktiky zavádzali, aby sa tu vrátila totalita,“ povedal. K neodvysielaniu liturgie sa mu ozývajú aj Rusíni, ktorí majú vo verejnoprávnom rozhlase štátom garantované pravidelné vysielanie.

Babjak vyzval ľudí k referendu a uviedol, že ho vyhlásil prezident republiky, otázky odobril ústavný súd, preto sa netreba nechať zastrašiť. Podľa jeho slov prezident sa súčasne vyjadril, že cirkvi môžu povzbudzovať a apelovať na ľudí, aby sa na referende zúčastnili. RTVS podľa arcibiskupa konala nad rámec toho, čo zaručuje Ústava SR, čo bolo dohodnuté v medzinárodnom dohovore medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Preto sa musí ako predstaviteľ cirkvi na Slovensku voči takýmto praktikám verejne ohradiť.

RTVS si váži slobodu prejavu

Hovorkyňa RTVS Dominika Šulková v stanovisku pre agentúru SITA uviedla, že RTVS si váži slobodu prejavu a odmieta obvinenia z cenzúry ako aj akúkoľvek formu nátlaku. Spornou bola časť kázne duchovného Rastislava Baka.

„RTVS v predmetnej veci postupovala striktne podľa zákona a ponúkla duchovnému možnosť vystrihnutia časti kázne. Nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie v rozpore s platnou legislatívou. Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. „hate speech“, ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy,“ uvádza sa vo vyjadrení RTVS.

Hate speech sa vníma ako nenávistné vyjadrenie. Inkriminovaná časť homílie je navyše v príkrom rozpore so zákonom o RTVS. Hovorkyňa uviedla, že k objasneniu celej situácie je nevyhnutné zaoberať sa konkrétnymi formuláciami v predmetnej kázni, preto RTVS požiadala duchovného ako aj gréckokatolícku cirkev o súhlas s jej zverejnením.

Odporúčané články

RTVS dá referendu priestor v spravodajstve aj v diskusiách Mika: Lampu vrátime na obraz, ak sa splnia štyri podmienky

Neprehliadnite

Biatlonistka Paulína Fialková dosiahla fantastické tretie miesto v stíhacích pretekoch v Pokljuke Meteorológovia vydali výstrahu pred snežením na severozápade Slovenska, hrozí aj poľadovica Minister Kažimír ešte nepozná svojho nástupcu, svoje členstvo v strane Smer-SD chce zmraziť Starobný dôchodok na Slovensku medziročne stúpol, penzisti dostávajú približne 444 eur Video: Ísť hore po schodoch na bicykli? Pre Petra Sagana žiadny problém Aktualizované: V Paríži po protestoch „žltých viest“ upratovali ulice, takmer tisíc osôb držia vo väzení Video: InSight zachytila vietor na Marse, zvuky spôsobili vibrácie celej sondy Prezidentský kandidát Smeru je dostatočne známy a silný, Kiska je podľa Fica prázdnou bublinou

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies