RTVS spustí reláciu, ktorá má zlepšiť úroveň slovenčiny

Televizia rtvs
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) chce zlepšiť úroveň slovenčiny. Pre svojich divákov od jesene prinesie raz do týždňa nový vzdelávací cyklus Nebojme sa slovenčiny.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Dominika Šulková z marketingu a komunikácie RTVS, pozostávať bude zo šestnástich samostatných častí, „ktoré predstavia slovenský jazyk v dynamickom prostredí praktického života“.

Odpoveď na zistenia ministerstva

RTVS pre SITA reagoval aj na kritiku Ministerstva kultúry (MK) SR v nedávno zverejnenej Správe o stave používania štátneho jazyka na území Slovenskej republiky. V poradí druhá správa sa venuje situácii v dodržiavaní zákonných pravidiel používania spisovnej slovenčiny v štátnej správe, súdnictve, pri ochrane spotrebiteľa, v médiách a v školstve.

Rozhlas
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

V prípade médií ministerstvo nie je spokojné s ich jazykovou úrovňou a apeluje na zvýšenie úrovne výučby slovenského jazyka na vysokých školách pripravujúcich nielen budúcich žurnalistov, ale aj pracovníkov marketingu či hercov.

V praxi by podľa MK SR bolo dobré medzi iným zaviesť pre redaktorov a moderátorov pred ich prvým vystúpením v rozhlase a televízii kvalifikačné skúšky, teda skúšky z čítania, výslovnosti, artikulácie, tempa reči.

Napríklad verejnoprávnemu RTVS odporúča zriadiť funkciu hlasového pedagóga. RTVS v reakcii zdôrazňuje, že „úlohou verejnoprávneho vysielateľa je dbať na správnosť používania spisovnej slovenčiny vo vysielaní a do istej miery byť v tejto oblasti modelom aj pre ostatné médiá“.

Podľa hovorkyne verejnoprávneho média venujú zvýšenú pozornosť pri prijímaní nových redaktorov a ich schopnosti pracovať s rodnou rečou na nadštandardnej úrovni. „V uplynulom období sme preto v spravodajstve RTVS zaviedli pravidelné školenia zamerané na fonetiku, techniku reči, štylistiku a spisovný jazyk. Zároveň podobným školením prechádza každý nový pracovník, ktorý takto prehĺbi svoje skúsenosti s prácou v audiovizuálnom médiu,“ dodala Dominika Šulková.

Správy potrebujú viac pozornosti

Vedenie verejnoprávneho Rozhlasu a televízia Slovenska (RTVS) je spokojné so zlepšovaním spravodajstva televízie. Niektorí členovia Rady RTVS tento trend potvrdzujú, upozorňujú však, že pozornosť treba venovať aj rozhlasovému spravodajstvu. Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika počas dnešného rokovania Rady RTVS konštatoval, že je spokojný so stúpajúcim trendom dôveryhodnosti a sledovanosti spravodajstva RTVS, najmä jeho televíznej časti.

Potvrdzujú to viaceré prieskumy. „Smer je dobrý, ale do cieľa je ešte ďaleko,“ povedal v diskusii o spravodajstve RTVS predseda Rady RTVS Igor Gallo. Podľa neho spravodajstvo v rozhlase stagnuje, ide cestou späť, naproti tomu spravodajstvo televízie sa zlepšuje. V rozhlasovom spravodajstve sa „vyskytuje veľa situácií, ktoré nie sú verejnoprávne“, konštatoval počas rokovania Gallo.

Šéf RTVS Václav Mika na kritiku zareagoval s tým, že cieľom jeho manažmentu je vytvoriť spoločné spravodajstvo – televíznej aj rozhlasovej časti RTVS, čo by mohlo vyriešiť množstvo problémov. „Stálo by za zváženie pouvažovať o fungujúcej organizačnej štruktúre, viditeľne tá agenda je tak veľká, že nemôže stáť na jednom človeku,“ dodal po Mikovom komentári medzi iným Igor Gallo a zdôraznil, že nechce zasahovať do kompetencií vedenia RTVS. „Všetky veci, ktoré zazneli v diskusii, nám chodia e-mailom každý deň,“ doplnil šéf spravodajstva RTVS Lukáš Diko, podľa ktorého aj v „rozhlase sa musíme posunúť ďalej“.

Objektivita informovania o Ukrajine

Počas diskusie o spravodajstve niektorí členovia Rady RTVS zdôraznili tiež potrebu zaistenia objektívneho informovania o dianí na Ukrajine. Uvedomujú si komplikovanosť situácie, no poukazujú na potrebu vyváženého informovania.

Rada sa v piatok venovala aj tzv. inštitútu prázdneho kresla. Lukáš Diko upozornil, že cieľom spravodajstva a publicistiky je ponúknuť ku každej téme minimálne dva rôzne názory. Sú však situácie, keď hostia v diskusii potvrdia účasť, ale krátko pred reláciou ju zrušia a neprídu.

V takom prípade moderátor na túto situáciu upozorní na úvod aj na záver diskusie a snaží sa zastávať v diskusii opozičný názor. Podľa generálneho riaditeľa takéto pravidlo uplatňuje väčšina členov Európskej vysielacej únie (EBU). V RTVS sa však vždy snažia urobiť všetko preto, aby sa takejto neštandardnej situácii vyhli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor GalloLukáš DikoVáclav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska