Rusi hrozia odvetou, ak USA dovezú do Nemecka jadrové bomby

Severná Kórea pohrozila Juhu, odpálila raketu z ponorky
Úspešná skúška balistickej rakety odpaľovanej z ponorky sa mala uskutočniť za prítomnosti vodcu KĽDR Kima Čong-una. Foto: SITA/AP

MOSKVA 23. septembra (WebNoviny) – Rozmiestnenie nových jadrových zbraní v Nemecku naruší strategickú rovnováhu síl v Európe a vytvorí napätie, upozornil v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Súčasne varoval, že ak sa potvrdia medializované správy o príprave presunu 20 nových amerických jadrových bômb typu B61-12 na leteckú základňu Büchel v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko, Rusko bude nútené podniknúť odvetné kroky.

O príprave tohto presunu informovala nemecká televízia ZDF, ktorá sa odvolala na dokumenty z amerického ministerstva financií. Nemecké ministerstvo obrany záležitosť odmietlo komentovať. Nemenovaný predstaviteľ amerického Pentagonu povedal, že USA sa nedomnievajú, že by tým porušili dohody o jadrových zbraniach, informovala agentúra RIA Novosti.

Rusko varuje pred zvyšovaním napätia

Peskov medializované zámery označil za „veľmi vážny krok smerom k zvyšovaniu napätia na európskom kontinente“, pričom vyjadril obavy, že k realizácii týchto plánov skutočne dôjde. V takom prípade bude Rusko nútené prijať adekvátne odvetné kroky, a to v záujme zaručenia vlastnej bezpečnosti, ako aj strategickej parity v Európe.

Znepokojenie Ruska v súvislosti s plánmi USA modernizovať svoje jadrové zbrane v Nemecku tlmočila v rozhovore pre ZDF aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Upozornila v tejto súvislosti, že Rusko v 90. rokoch 20. storočia štvornásobne zredukovalo svoj arzenál jadrových zbraní, pričom však v Európe zostávajú taktické jadrové zbrane USA.

Odpovedať chcú iskandermi

Podľa RIA Novosti Zacharovová ďalej vyhlásila, že ruský rezort diplomacie považuje za nevyhnutné, aby sa v záujme bezpečnosti a stability v Európe uskutočnil návrat nestrategických jadrových zbraní na územie dotyčných štátov a aby bol prijatý zákaz ich rozmiestnenia mimo územia štátu-vlastníka.

Rusko zvažuje, že v reakcii na rozmiestnenie nových amerických jadrových zbraní v Nemecku by mohlo v Kaliningradskej oblasti dislokovať svoje operatívno-taktické raketové komplexy Iskander-M, uviedol pre agentúru Interfax nemenovaný diplomaticko-vojenský zdroj. Zdroj spresnil, že definitívne rozhodnutie bude prijaté po podrobnej analýze potenciálnych hrozieb.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij Peskov