Rusi zasiahli pôrodnicu pri Kyjeve, ostreľovali aj rehabilitačné centrum a použili zakázanú termobarickú zbraň

Ukrajina, útok, invázia, Ruský útok na Ukrajinu
Kameraman nakrúca, ako sa ruské obrnené vozidlo valí neďaleko Mykolaivky v Doneckej oblasti. Foto: SITA/AP

Ostreľovanie ruských vojsk zasiahlo pôrodnicu neďaleko Kyjeva. Ako referuje web Kyiv Independent, podľa riaditeľa nemocnice Vitalija Girina z ťažko poškodenej budovy v obci Buzova sa podarilo evakuovať všetkých ľudí.

Porušenie humanitárneho práva

Ruské sily ostreľovali aj rehabilitačné centrum ministerstva pre záležitosti veteránov v dedine Boroďanka pri Kyjeve.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ministerka rezortu Julia Laputinová prostredníctvom videa uviedla, že takéto ostreľovanie je „porušením medzinárodného humanitárneho práva a aktom násilia, ktorý bude potrestaný“.

Ako uviedla Ukrajinská pravda, ruské sily počas cesty cez dedinu Boroďanka začali zámerne ničiť infraštruktúru a obydlia, pričom samostatná skupina tankov spustila paľbu na výškové budovy.

Zakázaná termobarická zbraň

Viac ako 70 ukrajinských vojakov zahynulo po zásahu ruského delostrelectva na vojenskú základňu v Ochtyrke, meste medzi Charkovom a Kyjevom. Na Telegrame to uviedol šéf regiónu Dmytro Živickij.

Zverejnil fotografie zuhoľnatenej štvorposchodovej budovy a záchranárov prehľadávajúcich sutiny. V neskoršom príspevku na Facebooku uviedol, že počas bojov v nedeľu zahynulo veľa ruských vojakov a niekoľko miestnych obyvateľov. Správu nebolo možné okamžite potvrdiť.

Ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarovová povedala americkým zákonodarcom, že Rusko v pondelok počas bojov použilo zakázanú termobarickú zbraň. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Termobarické zbrane nepoužívajú konvenčnú muníciu. Namiesto toho sú naplnené vysokotlakovou výbušninou a nasávajú kyslík z okolitého prostredia, aby vytvorili extrémne silný výbuch a tlakovú vlnu.

Ich použitie bolo podľa Human Rights Watch v minulosti zaznamenané v ruskej autonómnej republike Čečensko. CNN v sobotu informovala, že pri ruskom meste Belgorod videla termobarický raketomet.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julia LaputinováOksana Markarovová