Ruskí podnikatelia na Slovensku vlastnia 1110 firiem, aktívnejší na našom trhu sú Ukrajinci

Rusko, Ukrajina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ruskí a ukrajinskí podnikatelia vlastnia na Slovensku 3 284 spoločností. Obe krajiny patria do top 15 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem.

Najviac firiem v Bratislavskom kraji

Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet. Ukrajine patrí aktuálne 5. miesto v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov našich firiem, Rusku 11. priečka.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Aktívnejší na našom trhu sú Ukrajinci, ktorí tu vlastnia 2 174 spoločností s objemom základného kapitálu cez 40 miliónov eur. Podnikatelia z Ruska na Slovensku ovládajú 1 110 subjektov s kumulovaným imaním presahujúcim hranicu 70 miliónov eur,“ priblížila analytička Petra Štěpánová.

Z analýzy zároveň vyplýva, že najviac tamojších podnikateľov ovláda naše firmy sídliace v Bratislavskom kraji.

Podnikajú vo veľkoobchode či opravách

Najčastejšie pritom Rusi a Ukrajinci ovládajú spoločnosti, ktorých ročný obrat nepresahuje 1 milión eur a počet zamestnancov buď nie je verejne dostupný, prípadne majú dané firmy najviac dvoch zamestnancov.

V prípade Ruska na Slovensku evidujeme 156 podnikov s maximálne dvoma pracovníkmi, pri 898 sa počet zamestnancov nedá z oficiálnych dát zistiť. V prípade Ukrajiny je registrovaných 334 subjektov s najnižším počtom zamestnancov, pri 1 714 nie je ich počet verejne dostupný.

Najviac ruských a ukrajinských podnikateľov u nás podniká v rovnakom segmente. Do top trojice patria veľkoobchod, maloobchod, opravy a údržba (276 ruských a 428 ukrajinských firiem), administratívne a podporné činnosti (203 ruských a 374 ukrajinských firiem) a profesijné, vedecké a technické činnosti (200 ruských a 313 ukrajinských firiem).

Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet