Putin chce vojnu, vyhlásil Zelenskyj a Rusko označil za teroristický štát (video)

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reprofoto: www.facebook.com

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že ukrajinská armáda sa nezastaví, kým nezíska naspäť celú Ukrajinu.

Povedal to vo videoprejave na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN). „Dokážeme vrátiť ukrajinskú vlajku na celé naše územie. Dokážeme to silou zbraní. Ale potrebujeme čas,“ povedal Zelenskyj v angličtine len niekoľko hodín po prejave ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý oznámil čiastočnú mobilizáciu záložníkov pre vojnu na Ukrajine.

Putin chce vojnu

Podľa Zelenského kroky šéfa Kremľa vrátane mobilizácie dokazujú, že Putin chce vojnu. Opätovne vyzval svetových lídrov, aby potrestali Rusko zrušením jeho práva veta v Bezpečnostnej rade OSN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zelenskyj zdôraznil, že akékoľvek ruské vyhlásenie o dialógu sú iba zdržiavacou taktikou a kroky Moskvy hovoria hlasnejšie ako jej slová.

Pseudoreferendá na okupovaných územiach

„Rozprávajú o rozhovoroch, ale oznamujú vojenskú mobilizáciu. Hovoria o dialógoch, ale ohlasujú pseudoreferendá na okupovaných územiach Ukrajiny,“ poznamenal.

Tvrdí, že Moskva chce stráviť zimu prípravou svojich síl na Ukrajine na novú ofenzívu alebo aspoň prípravou opevnení a zároveň mobilizáciou ďalších vojakov.

„Rusko chce vojnu. Je to fakt. Rusko však nebude schopné zastaviť chod dejín,“ vyhlásil Zelenskyj a doplnil, že „ľudstvo a medzinárodné právo sú silnejšie“ ako to, čo nazval „teroristický štát“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)