Rusko podľa Zelenského používa hlad obyčajných ľudí ako vojnovú zbraň, vraj chce vyvolať potravinovú krízu

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia, Bucha
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel v pondelok 4. apríla 2022 na miesto nedávnej bitky v Buche neďaleko Kyjeva. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že používa hlad civilistov ako vojnovú zbraň. Tvrdí, že ruskí vojaci sa zámerne zameriavajú na základné zásoby potravín pre Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V stredajšom prejave k írskym zákonodarnom Zelenskyj povedal, že ruské sily „ničia veci, ktoré zabezpečujú živobytie“ vrátane skladov potravín, blokujú prístavy, aby Ukrajina nemohla vyvážať potraviny, a „kladú míny do polí“, kde sa pestujú plodiny.

„Hlad je pre nich tiež zbraňou, zbraňou proti nám obyčajným ľuďom,“ povedal a obvinil Rusko zo „zámerného vyvolania potravinovej krízy“ na Ukrajine, ktorá je významným svetovým producentom základných potravín vrátane pšenice a slnečnicového oleja.

Bude to podľa neho mať medzinárodné dôsledky, pretože „bude nedostatok potravín a ceny stúpnu, a to je realita pre milióny ľudí, ktorí sú hladní, a bude pre nich ťažšie uživiť svoje rodiny“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj