Rusko viní Tuska a Brusel z napätia medzi Moskvou a Úniou

Vlajky, ukrajina, rusko, európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

MOSKVA 11. marca (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil stáleho predsedu Európskej rady Donalda Tuska a bruselských úradníkov z vyvolávania napätia medzi Moskvou a EÚ v súvislosti s krízou na Ukrajine, čím sa podľa neho snažia skomplikovať „normalizáciu vzťahov požadovanú mnohými krajinami vrátane Španielska“.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Vyjadril sa počas návštevy španielskeho náprotivka Josého Manuela Garcíu-Margalla, ktorý v Moskve vyhlásil, že nepredpokladá ďalšie sprísňovanie ekonomických sankcií voči Rusku v období, keď na východe Ukrajiny vo všeobecnosti platí prímerie. Brusel rovnako ako NATO a USA obviňuje Rusko z poskytovania vojenskej podpory východoukrajinským separatistom, čo však druhá strana popiera.

Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii s Garcíom-Margallom povedal, že Tusk sa počas pondelňajšieho stretnutia s prezidentom USA Barackom Obamom „ospravedlňoval“ za to, že EÚ proti Rusku nekonala rovnako rýchlo ako Washington. Biely dom ani Brusel žiadne podobné výroky nezverejnili a bývalý poľský premiér známy ako jeden z najtvrdších kritikov Ruska spomedzi predstaviteľov dvadsaťosmičky zatiaľ slová ministra nekomentoval.

Lavrov zároveň odkázal, že členovia EÚ „musia prostredníctvom budovania konsenzu sami stanoviť hranice správania predstaviteľov, ktorí sedia v Bruseli a robia vyhlásenia za všetkých“. „Nateraz je to tak, že byrokracia v Bruseli účelovo vyvoláva konfrontáciu medzi Ruskom a EÚ,“ dodal ruský minister.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov