Britský šéf zahraničia karhal tajné služby, nešetril Rusko

Philip Hammond
Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond. Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. marca (WEBNOVINY) — Britský minister zahraničia Philip Hammond povedal, že ľudia, ktorí ospravedlňujú teroristov, sú čiastočne zodpovední za ich činy.

Reagoval tak na obvinenia organizácie CAGE zasadzujúcej sa proti štátnej politike boja proti terorizmu, podľa ktorej prehnaná pozornosť britských tajných služieb pomohla spraviť z Londýnčana Mohammeda Emwaziho militanta Islamského štátu známeho ako Džihádista John.

Za činy teroristov zodpovedajú viacerí

Hammond v utorok uviedol, že „zodpovednosť za teroristické činy spadá na tých, ktorí ich spáchali. Avšak veľký podiel zodpovednosti tiež leží na pleciach tých, ktorí ich ospravedlňujú“.

Britské tajné služby sa stali terčom kritiky za to, že dovolili Emwazimu odcestovať do Sýrie, hoci bol v centre ich pozornosti niekoľko rokov. Hammond povedal, že rodičia, školy, komunitní pracovníci „ako aj úrady a prevádzkovatelia letísk a leteckých spoločností“, musia byť zodpovední za to, aby sa z mladých ľudí nestali militanti.

Emwazi narodený v Kuvajte sa po prvýkrát objavil na videu islamistov v auguste, keď zjavne zabil amerického novinára Jamesa Foleyho. Neskôr vystupoval aj na ďalších videách s popravami západných rukojemníkov. V roku 2013 Emzawi pricestoval do Sýrie, kde sa pridal k Islamskému štátu.

Rusko je podľa Hammonda stále najväčšou hrozbou

Slovami kritiky nešetril Hammond ani súčasnú situáciu na východe Európy. Rusko by podľa britského ministra zahraničia mohlo opäť predstavovať najhoršiu hrozbu pre Britániu. Minister v utorok tiež povedal, že tajné služby už zvýšili úsilie na prevenciu tejto hrozby. Hammond pripomenul podľa neho „agresívne správanie sa Ruska v minulosti“ počas studenej vojny a vyjadril názor, že Moskva má stále potenciál byť najväčšou hrozbou pre britskú bezpečnosť.

„Získavanie informácií o zámeroch Ruska preto zostávajú dôležitou súčasťou našich spravodajských aktivít,“ povedal s tým, že tajné služby sa snažia naberať rusky hovoriacich pracovníkov.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 sa západné krajiny podľa Hammonda snažili spolupracovať s Moskvou s cieľom začleniť Rusko do medzinárodného systému založeného na pravidlách. Tieto snahy však zmaril ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v Rusku vládne od roku 1999.

Hammond spomenul aj pokračujúcu modernizáciu ruskej armády a jej stále agresívnejšie správanie, ktoré napríklad len v minulom roku viedlo k vyše stovke narušení cudzieho vzdušného priestoru ruským vojenským letectvom.

Najväčšie znepokojenie medzinárodného spoločenstva spôsobila minuloročná anexia ukrajinského polostrova Krym Ruskom a následné angažovanie sa ruskej armády na východe Ukrajiny, kde prebieha konflikt vlády s proruskými

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip HammondVladimir Putin