Ruským energetickým šéfom odľahlo, Únia ich za Krym netrestá

Krym rozdeľuje aj Rusov, v Moskve protestovali za pripojenie, aj proti
Referendum o pripojení Krymu k Rusku rozvášnilo aj samotných Rusov. Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 17. marca (WEBNOVINY) – Na zozname osôb, proti ktorým chce Európska únia zaviesť sankcie pre ruské ovládnutie ukrajinského regiónu Krym,nebudú šéfovia energetických firiem Gazprom a Rosnefť.

Uviedol to v pondelok rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. Víkendové referendum o pripojení Krymu k Rusku označil za neprijateľné. Európa na jeho výsledok odpovie zákazom víz a zmrazením majetku politických a vojenských predstaviteľov, ktorí za tento krok nesú zodpovednosť, povedal Kurz v rozhovore pre verejnoprávnu vysielaciu spoločnosť ORF.

Sankcie uvalia na 21 osôb

Európska únia v pondelok rozhodla o zavedení sankcií voči 21 osobám, ktorí majú byť zodpovední za súčasnú napätú situáciu na ukrajinskom Kryme. Reagovala tak na nedeľňajšie referendum, v ktorom sa obyvatelia tejto časti Ukrajiny rozhodli pripojiť k Rusku.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Medzi sankciami je uvalenie zákazu na vstup do ktorejkoľvek členskej krajiny EÚ ako aj zmrazenie účtov vedených v únii. Zoznam sankcionovaných osôb nezverejnili, majú však medzi nimi byť predstavitelia Ruska ako aj Ukrajiny, informuje spravodajský portál britskej stanice BBC.

Gazprom a Rosnefť terčom

Nemecký denník Bild v piatok informoval, že terčom sankcií budú aj šéfovia dvoch najväčších ruských energetických firiem, plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller a ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin. To Kurz označil za nepravdepodobné.

V tomto čase to neočakávame,“ odpovedal rakúsky minister na otázku, či sankcie zasiahnu aj predstaviteľov dvoch spoločností. „Myslím si, že zavádzať bez rozlišovania sankcie proti šéfom firiem by bol nesprávny krok,“ dodal Kurz.

Americký prezident Barack Obama v pondelok tiež podpísal nariadenie zavádzajúce sankcie proti siedmim ruským predstaviteľom.

Sankcie nič nevyriešia, tvrdí Čína

Sankcie nie sú podľa Číny najlepším spôsobom na vyriešenie krízy na Ukrajine. V reakcii na zavedenie sankcií zo strany EÚ voči ruským a krymským predstaviteľom to v pondelok konštatovalo čínske ministerstvo zahraničia.

Námestník rezortu Li Pao-tong zdôraznil, že je nevyhnutné nájsť politické riešenie. Všetky zainteresované strany zároveň vyzval, aby zabránili ďalšiemu zhoršovaniu situácie. K legálnosti referenda na Kryme sa nevyjadril, no zdôraznil, že Čína situáciu na Ukrajine pozorne monitoruje.

Čína má úzke vzťahy s Ruskom a ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN zaujíma pri riešení globálnych problémov často rovnaký postoj ako Moskva. Peking spolu s Ruskom vetoval aj nedávnu rezolúciu BR OSN, ktorá chcela prehlásiť krymské referendum za nelegitímne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaSebastian Kurz