Šanca slovenských futbalistov na účasť v baráži o MS 2018 klesla na minimum, výsledky im nezahrali do kariet

Martin Škrtel, Juraj Kucka, Tomáš Hubočan
Zľava: Slovenskí futbaloví reprezentanti Martin Škrtel, Juraj Kucka a Tomáš Hubočan. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Šanca slovenskej futbalovej reprezentácie na prienik do baráže o účasť na budúcoročných MS v Rusku výrazne klesla po pondelkových zápasoch európskej časti eliminácie. Zverencom Jána Kozáka, ktorí obsadili konečné 2. miesto v F-skupine, mohli zahrať do kariet výsledky na troch štadiónoch; napokon sa tak nestalo v Cardiffe, Kyjeve a ani v Belehrade.

Do baráže osem mužstiev z druhých miest

Do novembrovej baráže o MS prenikne osem mužstiev s najlepšou bilanciou z dodatočnej tabuľky tímov z druhých priečok, poslednému mužstvu tohto poradia sa rozplynie sen o svetovom šampionáte. Do úvahy sa berú výsledky s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom, každá z deviatich skupín je šesťčlenná.

Prvým kritériom pre určenie poradia v tabuľke „druhých“ je počet získaných bodov, následne rozdiel v skóre a počet strelených gólov. Slováci sú v hre s 12 bodmi a skóre 11:6 (+5) a je pravdepodobné, že obsadia 9. pozíciu; v rukách by im v takom prípade zostal „Čierny Peter“.

Íri, Chorváti aj Srbi vyhrali

Slovákom v pondelok v D-skupine mohlo pomôcť víťazstvo Gruzínska na pôde Srbska, hostitelia však uspeli 1:0 gólom Aleksandara Prijoviča zo 74. min a zabezpečili si priamy postup na svetový šampionát. V dueli Wales – Írsko v „déčku“ Slováci verili v nerozhodný výsledok, ten však v 57. min odmietol hosťujúci James McClean a postaral sa o víťazstvo Írov 1:0. Írsko má v tabuľke „druhých“ 13 bodov, teda o jeden viac než SR.

V I-skupine v pondelok mohol Slovákom pomôcť len jeden scenár: remíza Ukrajiny s Chorvátskom v Kyjeve. O víťazstvo hostí 2:0 sa zásahmi zo 62. a 70. min postaral Andrej Kramarič. Chorváti majú v tabuľke druhých tímov 14 bodov a sú pred Slovenskom.

Pre Slovákov zostáva posledný priaznivý, no mimoriadne nepravdepodobný scenár, a to v súvislosti s utorkovými záverečnými stretnutiami H-skupiny európskej časti kvalifikácie. Je ním víťazstvo Bosny a Hercegoviny v Estónsku v kombinácii s prehrou alebo remízou domáceho Grécka v súboji s outsiderom z Gibraltáru. Tento scenár by do tabuľky druhých tímov posunul Bosnu, mala by v nej 11 bodov, teda o bod menej než Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia