SaS: Fico predvádza posledné z cirkusových čísel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sloboda a Solidarita
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Mimoriadne rokovanie parlamentu je podľa strany Sloboda a Solidarita nehoráznosť. Ak poslanci v skrátenom legislatívnom konaní schvália balík opatrení, politické strany, ktoré získajú po voľbách viac ako tri percentá, dostanú od štátu o štvrtinu peňazí menej ako v súčasnosti. Ušetrené prostriedky majú putovať na pomoc po povodniach. „Premiér Fico nám dnes predvádza posledné zo svojich cirkusových čísel,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda SaS Juraj Miškov.

Podľa jedného z volebných lídrov Daniela Krajcera SaS nekritizuje postup Roberta Fica preto, že by v prípade volebného úspechu dostala menej peňazí. „Prekáža nám, že povodne a postihnutí ľudia sú obeťou predvolebného zápasu, to považujeme za nehoráznosť,“ uviedol Krajcer. Pre SaS nebude Ficovo opatrenie znamenať problém. Návrh zrušiť príspevky na mandáty pre politické strany totiž obsahuje ich predvolebný program. Jeho zrušením by sa podľa SaS dosiahla omnoho väčšia úspora finančných prostriedkov, ako teraz vyčleňuje koalícia, ktoré by sa dali použiť na pomoc povodňami postihnutým občanom. „Napríklad strana Smer-SD dostala za toto volebné obdobie prostredníctvom príspevku viac než 2,6 milióna eur, čo je viac ako polovica sumy, ktorú dnes parlament vyčleňuje na pomoc občanom,“ povedal tímlíder pre demokratickú spoločnosť SaS Michal Nižňan s tým, že strana má opatrenie v programe od začiatku, nie z populistických dôvodov. Príspevok považuje za anomáliu, pretože občania platia poslancov aj činnosť politických strán.

Na pomoc pri mimoriadnych situáciách by mala poslúžiť finančná rezerva premiéra alebo vlády. „Všetci vieme, na čo sa tie peniaze použili, dá sa povedať, že rozflákali, medzi inými aj na nechty renomovanej fitneske,“ vyhlásil Krajcer. Ficove návrhy ukrátiť strany o peniaze by mohli zavariť najmä menším stranám. SaS pripomína, že štát dáva stranám peniaze na ich fungovanie, aby boli nezávislé a nemuseli sa spoliehať na sponzorov, ktorí by si po voľbách mohli nárokovať odplatu. „Hrozí potom predávanie miest v parlamente, posty v štátnej správe a podobne, čo je práve prípad vládneho Smeru,“ povedala generálna manažérka SaS Jana Kiššová.

Poslanci dnes v skrátenom legislatívnom konaní rokujú o troch návrhoch reagujúcich na pomoc oblastiam zasiahnutým povodňami. Premiér Robert Fico predkladá poslancom právne normy, pre ktoré prídu politické strany po parlamentných voľbách približne o štyri milióny eur v prospech oblastí postihnutých povodňami. Celkové škody po záplavách sa odhadujú na približne 750 miliónov eur.

SMK reaguje na vládny návrh na zníženie príspevkov pre strany.

Strana maďarskej koalície je pripravená dobrovoľne sa vzdať aj časti finančnej podpory štátu za voľby za predpokladu, že poslanci SMK budú mať dosah aj na rozdelenie týchto prostriedkov. Píše sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Éva Dunajská. Výhrady SMK k návrhu vlády na zníženie príspevku stranám sa týkajú „mechanizmu, podľa ktorého finančné prostriedky sa dostanú k Robertovi Ficovi, ktorý to bude zneužívať na budovanie vlastnej klientely a podporu kampane vlastných starostov pred komunálnymi voľbami“.

SMK založila zvláštny účet na podporu zasiahnutých, prví odkázaní dostanú finančnú pomoc v piatok.

Peniaze pre štadión by podľa Lipšica mali ísť na povodne

Podpredseda KDH Daniel Lipšic navrhol presunúť zhruba 70 miliónov eur, ktoré vláda vyčlenila na stavbu Národného futbalového štadióna, na pomoc oblastiam postihnutých povodňami. Koaličných poslancov na schôdzi NR SR vyzval, aby tento návrh podporili. Slovensko v blízkom čase neplánuje usporiadať majstrovstvá sveta alebo Európy, národný štadión teraz potrebuje oveľa menej ako odstraňovať následky záplav. Lipšicov návrh zatiaľ podpismi podporilo 15 zákonodarcov.

Nezaradený zákonodarca Béla Bugár víta Lipšicovu myšlienku presunúť peniaze z NFS na povodne. Keby koalícia nevytĺkala tesne pred voľbami z povodní politický kapitál, mohla sa spolu s opozíciou dohodnúť na efektívnejších riešeniach pomoci ľuďom. Naznačil, že na platy sa mohlo siahnuť napríklad všetkým, ktorých mzdy sú naviazané na mzdu v národnom hospodárstve, čo sú okrem poslancov napríklad i sudcovia a prokurátori, ministri, prezident a ďalší.

Predseda KDH Pavol Hrušovský upozornil, že zatiaľ čo celkovú výšku škôd odhadli rezorty na cca 230 miliónov eur, parlament dva dni pred voľbami rieši otázku štyroch miliónov. „Aj táto schôdza je len posledným pokusom o vytĺkanie sympatií krátko pred voľbami,“ konštatoval. Kresťanskí demokrati ale vládne návrhy podporia, chápu ich ako symbolické gesto solidarity politikov s občanmi.

Podpredseda KDH Július Brocka pripomenul, že škody spôsobené rozhodnutiami „nemúdrej vlády“ za uplynulé štyri roky boli väčšie ako škody spôsobené povodňami. „Čo je väčšie nešťastie? Povodne alebo nemúdra vláda,“ poznamenal. Podľa neho by sa malo obnoviť ministerstvo životného prostredia a začať so systematickou ochranou krajiny pred záplavami.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárDaniel LipšicJana KiššováJúlius BrockaJuraj MiškovMichal NižňanPavol HrušovskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDSMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja