SaS, OĽaNO a Sme rodina chcú zmeniť voľbu ústavných sudcov, Gálovi predstavia spoločný návrh

Remišová, Sulík, Beblavý, Kollár
Foto: SITA/Braňo Bibel
  • aktualizované 15. októbra, 16:11

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Opozícia zjednotila svoj postup pri voľbe ústavných sudcov. Zhodli sa na tom po pondelkovom  rokovaní predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutia Sme rodina a mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia.

Svoje požiadavky chcú predstaviť aj ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd). Predstavitelia opozície však v pondelok svoje požiadavky nekonkretizovali, chcú predstaviť jeden spoločný pozmeňovací návrh, ktorý bude obsahovať všetky podrobnosti.

Masívna obmena Ústavného súdu SR

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031.

„Odteraz budeme vyjednávať s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom spoločne. Predložíme aj vlastný pozmeňovací návrh opozície, ktorý bude obsahovať naše požiadavky. Uvidíme, akú ochotu bude mať vládna koalícia rokovať a podľa toho sa ukáže, či podporíme alebo nepodporíme ich návrh ústavného zákona,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

„Na pozmeňovacom návrhu budú pracovať naši právni experti, ktorí sa budú zaoberať konkrétnymi záležitosťami,“ doplnil. Podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) súčasná koalícia iba straší, keď hovorí o ústavnej kríze. Doplnila, že poslanci vedia o končiacom sa mandáte ústavných sudcov.

„Pán Fico iba straší, ak hovorí, že na Slovensku hrozí ústavná kríza. Vládni poslanci dobre vedia už dostatočne dlho o tom, že mandát sa končí deviatim sudcom. Cieľom opozície je zlepšiť podmienky na Ústavnom súde SR,“ povedala Remišová.

Každá strana avizovala niečo iné

Minister spravodlivosti Gábor Gál sa domnieva, že nie je dostatok času na predkladanie stále nových a nových požiadaviek. Zároveň uviedol, že najskôr bude musieť prísť opozícia s konkrétnymi návrhmi, až potom sa bude vedieť vyjadriť.

„Dátum je dosť vysoký a ja som s nimi už rokoval. Budem sa musieť na ich spoločný návrh pozrieť a až potom sa budem vedieť vyjadriť. Každá opozičná strana, ktorá s nami rokovala, avizovala niečo iné,“ povedal Gál.

Vládna koalícia však potrebuje aj hlasy opozičných poslancov, aby mohol byť návrh ústavného zákona schválený 90 hlasmi. Druhé čítanie je na programe už na najbližšom zasadnutí Národnej rady SR, ktoré sa začína v utorok 16. októbra.

Kandidát napíše aj motivačný list

Podľa ministerského návrhu bude musieť za zvolenie ústavného sudcu zdvihnúť ruku aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“. Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku, alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore, alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi.

Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať aj motivačný list. Tento koaličný návrh predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, v návrhu si však vie ešte predstaviť zmeny.

Vlastné návrhy predstavilo 38 odborníkov z právnej obce. Signatári tejto iniciatívy, ktorí svoj návrh predstavili ešte pred Gálom, si myslia, že na zvolenie kandidáta by malo byť potrebných 90 hlasov, ak ich nezíska, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76 hlasov.

Návrh kritizoval aj Kiska

Vek 40 rokov považujú za optimálny, aby nevyradili generáciu porevolučných právnikov. Požadujú aj verejné vypočutia a štvorročný cyklus voľby tak, aby sa nemohlo stať, že jeden parlament zvolí väčšinu sudcov.

Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031. O zmene pravidiel voľby hovorí aj programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská. Koaličný návrh kritizoval aj prezident Andrej Kiska, ktorému NR SR zvolí 18 kandidátov a on z nich deväť vymenuje.

„Návrh 38 odborníkov na zmenu voľby kandidátov na ústavných sudcov je dobrou príležitosťou aj na to, aby sa zmenili súčasné požiadavky na týchto sudcov a sudkyne. Tie súčasné nie sú dostatočnou ochranou pred zlými kandidátmi, túto príležitosť by sme nemali premrhať podpriemerným riešením,“ povedal prezident koncom mája po tom, čo mu odborníci predstavili svoj návrh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GálLucia ŽitňanskáMiroslav BeblavýRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSPOLU – občianska demokracia