SaS podporuje predčasné voľby, Fico je podľa Sulíka nebezpečný a preto musí odísť

Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje skrátenie volebného obdobia NR SR a predčasné voľby vidí ako riešenie aktuálnej situácie na Slovensku.

Na tlačovej besede to v pondelok uviedol líder SaS Richard Sulík s tým, že do uskutočnenia volieb musí dovládnuť vláda bez účasti premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra vnútra Roberta Kaliňaka (Smer-SD).

„Sú dôvodne podozriví, že objektívne vyšetrenie vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice nebude možné. Veríme že sa pre toto riešenie nájde politická vôľa,“ povedal Sulík s tým, že to je jediné riešenie, ako zabezpečiť objektívne vyšetrovanie.

Opozícia je pripravená zvolať mimoriadnu schôdzu

Ako Sulík podotkol, opozícia je pripravená zvolať aj mimoriadnu schôdzu parlamentu k vyslovaniu nedôvery vláde, ak Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar zostanú vo svojich funkciách.

Richard Sulík je presvedčený, že Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili chamtivosť a korupcia, ktoré dnes rozkladajú aj vládnu koalíciu. Podľa predsedu SaS prezident Andrej Kiska v nedeľu pomenoval hĺbku marazmu, v ktorom sa ocitla Slovenská republika.

Podarí sa objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej?

„Odstrániť ju je možné zmenou tejto vlády. Rovnako to cíti aj väčšina spoločnosti. Chamtivosť a korupcia ukázali, že sa nezastavia pred ničím. Odmietame, aby sa normou stalo vraždenie ľudí. Nemáme čas čakať, že sa zlodeji a vrahovia polepšia. Musíme konať proti zlu okamžite,“ vyhlásil Sulík, podľa ktorého Fico má strach, stratil kontakt s realitou. „Obvinil prezidenta z vlastizrady, Robert Fico je nebezpečný, preto musí odísť,“ dodal.

Kiššová odmieta vyhlásenia Kaliňáka

Podpredsedníčka SaS a NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová sa pýta, ako môže Fico vedieť o záveroch z pitvy, ako je možné, že má prístup do vyšetrovacieho spisu.

„Je súčasťou vyšetrovacieho tímu? Ak áno, prečo,“ pýta sa. Zároveň sa Nicholsonová pýtala, ako je možné, že Taliani, ktorých má polícia podľa Kaliňáka rozpracovaných, môžu mať na Slovensku v legálnej držbe strelné zbrane.

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová odmieta vyhlásenia Kaliňáka o tom, že SaS vyplatila milióny eur dotácií a DPH rodine Vadalovcov. „Žiadne milióny im nevyplatila,“ uviedla.

Zároveň sa pýtala, že ak im boli nejaké peniaze vyplatené neoprávnene, čo robil Kaliňák sedem rokov ako minister. „Je vo verejnom záujme, aby bol Kaliňák vytlačený z ministerskej funkcie. Inak sa v očiste spoločnosti nikam nepohneme,“ uviedla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán KuciakJana KiššováLucia Ďuriš NicholsonováRichard SulíkRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita