Ščurka nemá isté, či prenajme budovu pre daňové úrady

Ivan Mikloš by mal podľa Fica odstúpiť
Róbert Fico dnes na tlačovej besede vyzval Ivana Mikloša aby ostúpil z postu ministra financií. Podľa Fica mal riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Miroslav Mikulčík menovaný Miklošom dohodiť miliónový kšeft Ondrejovi Ščurkovi, okresnému šéfovi SDKÚ-DS v Nitre. Konkrétne má ísť o prenájom budovy pre Daňový úrad v Košiciach (na zábere), za ktorý má Daňové riaditeľstvo SR zaplatiť Ščurkovej firme Nitra Invest za päť rokov takmer 200 mil. Sk, čo je v prepočte zhruba 6,6 mil. eur. Mikulčík Ficovo tvrdenia odmieta. Foto: SITA/archív Smer-SD

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Ako informuje dnešné vydanie denníka SME, mimovládna organizácia Transparency International Slovensko v piatok vyzvala Daňové riaditeľstvo, aby so Ščurkovou firmou Nitra Invest nepodpisovalo zmluvu. Za päť rokov má dostať 6,3 milióna eur. „Dôvodom sú zistenia, že kritériá hodnotenia a účasti boli zbytočne prísne nastavené,“ povedal pre denník riaditeľ Transparency Gabriel Šípoš.

Šéf Daňového riaditeľstva Igor Krnáč nepovedal, či vypíše novú súťaž. „Oficiálny výstup od mimovládky ešte nemáme. Keď sa s ním oboznámime, zaujmeme stanovisko,“ reagovala hovorkyňa Gabriela Dianová. Ani minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ nepovedal, či jeho stranícky kolega Ščurka zákazku získa. Ešte si podľa hovorcu ministerstva Martina Jaroša Mikloš počká na to, čo zistí Aliancia Fair­play. Peter Kunder z aliancie v piatok nevedel, kedy preverovanie ukončia.

Šípoš z Transparency spochybnil súťaž, ktorou riaditeľstvo hľadalo vhodnú budovu na prenájom. Do druhého kola sa prihlásil iba Ščurka. Prvé kolo, v ktorom mal konkurenta, firmu CTR, zrušili. Riaditeľstvo vraj nevedelo vyhodnotiť, kto predložil výhodnejšiu ponuku. V druhom kole daniari upravili súťažné podmienky, podľa Šípoša sa do celkovej ceny za prenájom už nerátali energie. „Táto zmena vyvoláva podozrenia aj preto, že Nitra Invest ponúkla v prvom kole výrazne vyššie ceny energií ako CTR. 165­tisíc verzus 99­tisíc eur ročne,“ poukázal. CTR pýtala menej aj za prenájom, za päť rokov chcela necelých 5,3 milióna eur, kým Ščurka 6,4 milióna. Ščurkova ponuka bola podľa Mikloša lepšia, lebo by štátu vrátil 1,5 milióna eur, ktoré si pri oprave budovy uplatnil na nadmernom odpočte DPH.

Pre KDH je neprijateľné, aby Krnáč po odhaleniach Transparency uzavrel zmluvu s členom SDKÚ. „Treba novú súťaž,“ uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. On ani šéf Mosta­Híd Béla Bugár nechceli komentovať, že daniari za podozrivých okolností opäť prihrávajú zákazku Ščurkovi. „Je to zodpovednosť ministra financií,“ reagoval Bugár. Krnáč je Miklošovým nominantom.

Škandál okolo prenájmu vypukol v apríli, keď bývalý šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík dohodol prenájom so Ščurkom bez súťaže.

Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ-DS postup označila za klientelizmus. Mikulčík odstúpil, Ščurka zmluvu vypovedal. Radičová v piatok nepovedala, či žiada novú súťaž.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárGabriel ŠípošIgor KrnáčIvan MiklošIveta RadičováMiroslav MikulčíkPavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie Daňové riaditeľstvo SRNitra Invest