Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico v Bruseli.
Foto: SITA/Diana Černáková
24. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

SDKÚ chce Ficovu hlavu, škodí vraj záujmom Slovenska

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico škodí záujmom Slovenska, SDKÚ-DS bude preto iniciovať jeho odvolávanie. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, so zbieraním podpisov chce začať ešte v stredu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Slovensko sa ešte nikdy nenachádzalo v tak vážnom bezpečnostnom ohrození. Osoba, ktorá obhajuje záujmy Ruska viac ako záujmy Slovenska, ohrozuje našu národnú bezpečnosť. Nie je navyše ochotná o tejto vážnej situácii diskutovať na pôde parlamentu a preto nemôže byť premiérom Slovenskej republiky,“ povedal Kaník.

Väčšina v strane Smer nerozumie situácii na Ukrajine, tvrdí Kaník

Rozprava NR SR a následné hlasovanie k vyhláseniu o situácii na Ukrajine podľa Kaníka ukázali, že väčšina poslancov strany Smer absolútne nerozumie alebo nechce porozumieť situácii na východe od našich hraníc. Zdôraznil, že vyjadrenia niektorých z nich sú ďaleko za hranicou toho, čo vždy bolo základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, a to je to, že Slovensko je pevnou, nespochybniteľnou súčasťou Západu a aktívnym členom euroatlantických bezpečnostných štruktúr.

Ako povedal Kaník, napriek tomu, že sa podľa vyjadrení mnohých politikov nachádza Európa a s ňou aj Slovensko najbližšie k otvorenému konfliktu s Ruskom od tzv. Kubánskej krízy, predseda vlády napriek výzvam a žiadostiam poslancov nepovažoval za potrebné prísť do parlamentu vysvetliť svoje výroky, ktorými opakovane spochybnil zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.

„Namiesto toho sme svedkami jeho vyjadrení v mediálnych diskusiách bez oponenta, v ktorých spochybňuje spoločný postup Európskej únie a NATO. Namiesto jednoznačného odsúdenia agresie zo strany Ruskej federácie a podpory občanom a vláde Ukrajiny hovorí lži o tom, že vojna na Ukrajine je súbojom Ruska a USA a vyjadrenia mnohých západných politikov o ruskej agresii označuje za propagandu,“ povedal Kaník.

Podľa Kaníka Slovensko má obhajovať EÚ a NATO

Ani predseda vlády Slovenskej republiky, ani poslanci strany Smer akoby si podľa Kaníka vôbec neuvedomovali, že Slovensko, ktoré je dnes súčasťou EÚ a NATO, by malo vo vlastnom záujme obhajovať spoločný postup inštitúcií, s ktorými zdieľa identické hodnoty slobody, demokracie a vlády zákona.

„Robert Fico nielenže robí hanbu v demokratickom a slobodnom svete, ale dostáva sa do rozporu so základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, do rozporu so svojím ministrom a jeho vyjadrenia vyvolávajú pochybnosti o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska, ktoré musel naprávať až prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,“ povedal Kaník s tým, že v čase napätej geopolitickej situácie spochybňuje svojich kolegov v Európe aj hlavu vlastného štátu. Robert Fico sa podľa neho vyčleňuje z jadra európskych a západných hodnôt, a čo je horšie, ťahá so sebou aj Slovensko a jeho občanov.

Opozícia sa v názoroch rozchádza

Aby mohla byť v parlamente vyslovovaná nedôvera premiérovi, potrebuje SDKÚ 30 podpisov. Samotný klub SDKÚ-DS má aktuálne osem členov. SDKÚ pravdepodobne nezíska pod svoj návrh podpisy poslancov za Most-Híd. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu László Solymos, Smer má 83 poslancov, čo mu stačí na podržanie premiéra.

Robert Fico
Foto: SITA/Diana Černáková
„Odvolávať premiéra treba, keď je téma, ktorú chceme prezentovať. O Ukrajine sme rozprávali v parlamente dva dni. Takže túto tému sme dostatočne predebatovali. Nevidím preto zmysel na takého odvolávanie,“ povedal Solymos s tým, že kolegovia v klube majú podobný názor.

Poslanecký klub OĽaNO o návrhu SDKÚ-DS zatiaľ nehovoril, preto predseda klubu Richard Vašečka nevie, či OĽaNO iniciatívu podporí. „Myslím si, že táto téma zaniká rokovaním NR SR o Ukrajine, ktoré trvalo dva dni. Stráca to potom aktuálnosť a silu. Na druhej strane vidím zodpovednosť premiéra za jeho postoj a neochotu komunikovať s NR SR,“ povedal pre agentúru SITA.

SDKÚ-DS však pravdepodobne získa podpisy všetkých poslancov NR SR za SaS. Návrh už podpísali Ľubomír Galko a Jana Kiššová. „Predpokladám že to podporíme všetci. Fico má toho na rováši strašne veľa. To, čo mu vyčíta SDKÚ, teda obrovskú dvojtvárnosť a farizejstvo, keď rozpráva niečo iné v Bruseli a niečo doma, je zbabelosť. Návrh SDKÚ je relevantný, ale Fico má strašne veľa za ušami,“ povedal v stredu Galko pre agentúru SITA.

Návrh tiež podporia piati nezaradení poslanci, ktorí nedávno odišli zo SaS. Návrh už podpísali Jozef Kollár a Martin Chren. „Smer si odvolávanie premiéra zaslúži nielen za postoj k Ukrajine, ale aj za spôsob, ako sa správa k opozícii a princípom parlamentnej demokracie,“ povedal v stredu pre agentúru SITA Juraj Miškov, ktorý tiež pridá podpis pod návrh.

Odporúčané články

Slováci môžu prísť pre sankcie o prácu, Fico kritizoval EÚ Fico podľa Šebeja šíri konšpiratívne bludy hodné Kotlebu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...