SDKÚ-DS by skončilo pred bránami parlamentu, tvrdí prieskum

Pavol frešo
Líder SDKÚ-DS Pavol Frešo. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská demokratická a kresťanská únia-Demokratická strana (SDKÚ-DS) by sa podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky agentúry MVK nedostala do parlamentu. V októbri dostali Frešovci 4,8 percenta hlasov respondentov.

Agentúra MVK sa od 5. do 11. októbra pýtala reprezentatívnej vzorky 1 133 respondentov. Voľby by vyhral s veľkým náskokom Smer-SD, ktorý v prieskume získal rovných 40 percent hlasov, teda 79 mandátov.

Na druhom mieste skončili Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 9,1 percenta, takže v parlamente by ich reprezentovalo 18 poslancov.

Tretia priečka patrí KDH, ktorému by hlasy odovzdalo 8,4 percenta opýtaných. V NR SR by tak mali 16 kresiel. Strana Most-Híd by podľa prieskumu dostala 7,3 percenta hlasov a mala by 14 zákonodarcov. Nová väčšina Daniela Lipšica skončila s rovnakým výsledkom ako SaS – podľa októbrového prieskumu by ich volilo 5,8 percenta opýtaných. Potenciálni voliči Novej väčšiny by do parlamentu vyslali 12 zástupcov a strana SaS by disponovala 11 hlasmi.

Pred bránami parlamentu by okrem SDKÚ-DS skončili aj SMK (4,5 percenta), SNS (4,2 percenta), ĽS Naše Slovensko (1,9 percenta), ĽS-HZDS (1,4 percenta), 99% – občiansky hlas (1,2 percenta) aj Zmena zdola (0,3 percenta).

Iné politické subjekty by získali 5,3 percenta hlasov. Na otázku „Ak by sa predčasné voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas?“ uviedlo 10,3 percenta respondentov, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 18 percent nevedelo, či by sa zúčastnili, resp. koho by v nich podporili.

Výsledky prieskumu v tabuľke:

SMER – sociálna demokracia 40,0 %
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 9,1 %
Kresťanskodemokratické hnutie 8,4 %
Most-Híd 7,3 %
Nová väčšina (Daniel Lipšic) 5,8 %
Sloboda a Solidarita 5,8 %
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 4,8 %
Strana maďarskej koalície 4,5 %
Slovenská národná strana 4,2 %
Ľudová strana Naše Slovensko 1,9 %
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko 1,4 %
99%-občiansky hlas 1,2 %
Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska 0,3 %
 iné subjekty  5,3 %

Z výsledkov by politológ nerobil drámu

Bývalá premiérka Iveta Radičová počas rozhovoru pr
Foto: SITA

Výsledok strany SDKÚ-DS by politológ Miroslav Kusý nebral veľmi dramaticky. Skôr ide podľa neho o výkyv. „Mohol by súvisieť aj s rozhovormi s Ivetou Radičovou,“ povedal agentúre SITA. Podľa neho rozhovory s bývalou premiérkou v médiách sa verejnosti spájajú s tým, aký postoj k nej mala jej strana.

Lipšicovmu hnutiu Nová väčšina nameral prieskum 5,8 percenta preferenčných hlasov. Podľa analytika Jána Baránka treba pri novej strane na posúdenie výsledku viac prieskumov. „Musí ich byť viac, aspoň dva-tri po sebe,“ povedal agentúre SITA. Baránek si myslí, že hlasy nemusí Lipšic získavať len od iných strán, ale aj od znechutených voličov, ktorí nešli naposledy voliť.

Lipšic berie opozícii, lebo všetkých kritizuje

Podľa politológa Michala Horského prieskum nepodporuje mienku tých, ktorí si mysleli, že Nová väčšina bude predovšetkým odbúravať voličskú klientelu KDH. „Zdá sa, že tá je pevne usadená na svojich ôsmich percentách,“ mienil Horský. „Lipšic berie všetkým opozičným stranám, lebo všetkých kritizuje,“ povedal zase Kusý.

Smer-SD získal v prieskume rovných 40 percent. Matovičovi Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti skončili na druhom mieste s 9,1 percentnou podporou, čo podľa Horského „svedčí nielen o našej politickej kultúre, ale aj o katastrofálnej politickej aktivite ostatných zavedených politických strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováMiroslav Kusý
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana