SDKÚ vie, ako sa vyhnúť kauzám podobným platine

Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Kauza pochybného predaja platiny by sa už nemala opakovať. SDKÚ-DS navrhuje, aby sa pri predaji hnuteľného majetku v hodnote nad 10-tisíc eur použili elektronické aukcie s rovnakými pravidlami ako pri predaji nehnuteľností.

Zmeny chcú dosiahnuť prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu, ktorý pripravila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) spoločne so straníckym kolegom, poslancom parlamentu Miroslavom Beblavým. Vypísanie elektronickej aukciu bude povinné v dostatočnom predstihu, informácie o nej budú musieť byť zverejnené na viacerých webových stránkach vrátane stránky ministerstva financií, trvať bude najmenej hodinu a pri ponuke tesne pred ukončením sa čas na predloženie ďalších ponúk automaticky predĺži.

„Prípad štátnych hmotných rezerv bol spájaný s našou politickou stranou a ani ja, ani s mojimi kolegami sa nechceme skrývať, že tu určité pochybnosti vznikli, a preto chceme tento problém riešiť. Považujem to za úplne jednoduché riešenie, ktoré môže rozptýliť pochybnosti,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) na dnešnom brífingu.

Stop manipuláciám

Beblavý si myslí, že navrhnuté zmeny veľmi účinne odstraňujú možnosti na manipulácie. Pripustil, že takáto forma je komplikovaná a drahšia. Preto sa v minulosti dosiahol konsenzus, že význam má pri predaji nehnuteľného majetku.

„Zistili sme z praxe, že medzi hnuteľné veci sa zaraďujú aj skutočne cenné veci,“ poznamenal. Ako dodal, aj pri predaji platiny sa použila elektronická aukcia, tá sa však nemusela riadiť zákonnými pravidlami. Preto bola informácia o nej zverejnená len na neverejne prístupnom portáli firmy, ktorá predaj organizovala, a bolo možné predložiť ponuku aj tesne pred vypršaním času na aukciu. „Nie je možné tú aukciu manipulovať tým, že by ste tam vniesli nižší počet súťažiacich a na konci dali nejakú ponuku a tým ju ukončili,“ stručne popísal kľúčový rozdiel.

Beblavý predloží pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona o účtovníctve, účinné by tak mohli byť už od začiatku budúceho roka. O novele a teda aj o pozmeňujúcom návrhu by sa mohlo rokovať a následne hlasovať v stredu. Žitňanská si myslí, že poslanci zo strán bývalej štvorkoalície nemajú dôvod návrh nepodporiť. „Nestretol som sa s nesúhlasným názorom,“ podotkol Beblavý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Žitňanská