Šéf Benátskej komisie je znepokojený chýbajúcimi sudcami na košickom ústavnom súde

Gianni Buquicchio
Predseda Benátskej komisie Gianni Buquicchio. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

Predseda Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva, teda takzvanej Benátskej komisie Gianni Buquicchio je znepokojený neúplným počtom sudcov Ústavného súdu SR.

Štyri dvojkolové voľby kandidátov

Ako ďalej ústavný súd informuje na svojej internetovej stránke, skonštatoval to na štvrtkovom stretnutí s predsedom ÚS SR Ivanom Fiačanom. Na ústavnom súde je momentálne len sedem z celkového počtu 13 sudcov, pričom tento stav podľa súdu ovplyvňuje rozhodovanie v pléne ako aj v senátoch.

Od začiatku roka 2019 sa v parlamente uskutočnili už štyri dvojkolové voľby kandidátov na ústavných sudcov. Poslanci však z požadovaného počtu 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vybrať deväť chýbajúcich sudcov, do súčasnosti zvolili iba 14.

Čaputová si osvojila postoj Kisku

Bývalý prezident Andrej Kiska vymenoval v apríli troch sudcov vrátane predsedu súdu Ivana Fiačana. Argumentoval pritom nutnosťou aspoň čiastočne sfunkčniť ústavný súd.

Pri zvyšku sudcov chcel však počkať, kým parlament zvolí kompletný počet kandidátov. Tento postoj si osvojila aj novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. Piata voľba kandidátov na ústavných sudcov by sa mala uskutočniť v septembri, pričom poslanci by mali zvoliť ešte štyroch kandidátov.

Benátska komisia alebo oficiálne Európska komisia pre demokraciu prostredníctvom práva je poradným orgánom v ústavnoprávnych otázkach. Jej úlohou je poskytovať právne poradenstvo členským štátom a najmä pomôcť im zosúladiť legislatívu s európskymi medzinárodnými štandardmi v oblasti demokracie, ľudských práv a právneho štátu.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gianni Buquicchio
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR