Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

NR SR, voľba kandidátov na ústavných sudcov
Poslanci parlamentu po tajnom hlasovaní voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovania 45. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 22. máj 2019. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 25. júna 19:25

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Nekonečný príbeh voľby kandidátov na ústavných sudcov sa v parlamente stále neskončil, pretože poslanci ani v utorok nezvolili potrebný počet kandidátov a to aj napriek tomu, že v koalícii vraj bola dohoda na menách.

V tajnom hlasovaní bol zvolený iba jeden kandidát, a to štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner, ktorá získala 74 hlasov poslancov. Počet platných hlasovacích lístkov poslancov bol 141 a neplatných šesť.

Keďže poslanci nezvolili požadovaný počet, čiže päť kandidátov, bude vyhlásená nová voľba. Blízko k hranici zvolenia bol Libor Duľa a Peter Melicher. Obaja dostali 72 hlasov. Úspešný kandidát musel v utorok získať minimálne 74 hlasov.

Petráka výsledok voľby prekvapil

Pre poslanca za Smer-SD Ľubomíra Petráka je výsledok opakovanej voľby kandidátov na ústavných sudcov prekvapenie.

Podľa Petráka však bola v koalícii dohoda na menách kandidátov. Dušan Jarjabek za seba povedal, že volil piatich kandidátov. „Kontrolujeme sa navzájom. Vidíte, aká je situácia. Používame všetky spôsoby, aby sme neurobili chybu, ale šesť lístkov bolo zase neplatných,“ uviedol.

Podľa Petráka však prezidentka môže a má z čoho vyberať ústavných sudcov. Je zároveň presvedčený, že v niektorých veciach koalícia funguje a v niektorých nie. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) Tomáš Kostelník, Danko sa v tejto fáze k výsledku voľby nebude vyjadrovať.

Predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibora Bastrnáka výsledok utorňajšej voľby neteší, pretože dohoda bola na piatich menách. Keďže voľba bola tajná, nechce špekulovať, kde sa mohla stať chyba. „Dvaja boli blízko k zvoleniu, mohli sme zvoliť ešte aspoň ich dvoch,“ uviedol pre agentúru SITA.

Danko hovoril o poslednej tajnej voľbe

Dohodu na piatich menách počas dňa potvrdili aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

„Ak dnes (v utorok, pozn. red.) nezvolíme potrebný počet kandidátov, budeme musieť voliť znova. Už som z toho unavený. Niektorí poslanci sa za tri a pol roka nenaučili voliť. Ako je možné, že namiesto koloniek, kde musia dať x-ko, krúžkujú poradové číslo pred menom?“ pýtal sa Bugár.

Danko v utorok popoludní uviedol, že ak poslanci v utorok nezvolia piatich kandidátov, je to posledná tajná voľba a a nasledujúca septembrová už bude verejná.

„Za SNS je to poslednýkrát, keď budeme voliť tajne,“ povedal šéf parlamentu a dodal: „Viac by sme nemali spoločnosť traumatizovať. Vždy v histórii však bol problém s voľbou ústavných sudcov. Robí sa tu z toho téma, ktorá zbytočne vytvára napätie.“

Aj z Mosta-Híd po voľbe v utorok podvečer zaznelo, že strana bude podporovať verejnú voľbu kandidátov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany Klára Debnár.

SaS a Spolu mali vybratých päť kandidátov

Sulíkova Sloboda a Solidarita (SaS) bola podľa slov poslanca a tímlídra strany pre spravodlivosť Alojza Baránika dohodnutá voliť päticu – Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Martina Jánošíková, Peter Straka a Robert Šorl.

„Na rozdiel od koalície my nepolitikárčime, ale volíme, keďže ide o najdôležitejšiu voľbu v tomto volebnom období. Od samého začiatku hovoríme, že voľba ústavných sudcov má byť verejná a voliči majú právo vedieť, ako poslanci hlasovali v tak dôležitej otázke. Preto sme opakovane zverejnili zoznam uchádzačov, ktorí by podľa nášho názoru boli dobrými kandidátmi na ústavných sudcov,“ povedal Baráník, ktorého vyjadrenie agentúra SITA v priebehu utorka poskytol hovorca strany SaS Róbert Buček.

Na menách kandidátov sa dohodli aj nezaradení poslanci zo strany SPOLU. Vo voľbe mali podporiť Rudolfa Čirča, Ladislava Duditša, Martinu Jánošíkovú, Petra Straku a Roberta Šorla.

„Súčasný postup vládnej koalície je prejavom hrubej neúcty k ústavnému súdu a jeho úlohe garantovať ochranu základných práv a slobôd ľudí na Slovensku. Za SPOLU sme vždy volili maximálny možný počet kandidátov a naďalej sa zaväzujeme zodpovedne postupovať tak, aby sme čo najrýchlejšie naplnili ústavný súd. Dnes sme pripravení znovu hlasovať za plný počet kandidátov,“ uviedol v utorok pred voľbou líder strany Miroslav Beblavý a vyzval koaličné strany, aby konečne prestali pozerať len na seba a ukončili znevažovanie spravodlivosti.

Vo štvrtok prešiel iba Procházka

Poslanci hľadali chýbajúcich sudcov v tomto roku už po ôsmy raz, keďže na každej zo schôdzí boli po dve hlasovania.

Do voľby na júnovej schôdzi parlamentu sa prihlásilo 16 uchádzačov, z ktorých väčšina už kandidovala v predošlých voľbách. V utorok poslanci vyberali z 15 mien, keďže Radoslava Procházku vo štvrtok parlament zvolil. Z požadovaného počtu 18 kandidátov tak zatiaľ poslanci vybrali iba 14 mien a stále štyri chýbajú.

Kandidáti na sudcov Ústavného súdu SR – piata voľba

(utorok – 25. jún 2019)

Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Peter Kubík, Michal Matulník, Peter Melicher, Zuzana Pitoňáková, Edita Pfundtner, Peter Straka a Robert Šorl.

Kancelária prezidenta viackrát potvrdila, že prezidentka Zuzana Čaputová bude menovať sudcov, až keď dostane definitívny a kompletný menoslov. Na Ústavnom súde SR stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich a košická inštitúcia funguje preto od februára v obmedzenom režime.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edita Pfundtner
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR