Šéf FIFA Blatter už nie je v MOV, nepredĺžil členstvo

Sepp Blatter
Sepp Blatter svoju rezignáciu z postup šéfa FIFA oznámil 96 hodín po jeho znovuzvolení do funkcie. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 3. augusta (WEBNOVINY) – Dosluhujúci prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter prestal byť od pondelka 3. augusta členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Švajčiar mal právo uchádzať sa o ďalší osemročný mandát, ale listom z 23. júla vopred oznámil prezidentovi MOV Thomasovi Bachovi, že sa nebude uchádzať o predĺženie členstva.

Blatter je terčom kritiky pre korupciu medzi funkcionármi FIFA, z tohto dôvodu krátko po opätovnom zvolení na čelo FIFA oznámil svoj odchod z funkcie. Nové voľby sú vypísané na 26. februára 2016.

Blatter je súčasťou MOV od roku 1999 a budúci rok by sa musel členstva vzdať, pretože dosiahne hornú vekovú hranicu 80 rokov. MOV na zasadnutí v malajzijskom Kuala Lumpure konštatoval jeho ukončenie k pondelku 3. augusta.

Nechcel sa dať znova zvoliť na osem rokov, pretože o sedem mesiacov by sa jeho členstvo aj tak zavŕšilo,“ referoval Bach.

Príslušnosť k MOV predĺžili na ďalších osem rokov 14 doterajším členom, Švédka Gunilla Lindbergová bude v exekutíve pôsobiť nasledujúce štyri roky. Rady MOV rozšírili Senegalčan Mamadou Diagna Ndiaye a Srb Nenad Lalovič. Ndiaye je od roku 2006 prezidentom Senegalského národného olympijského a športového výboru, v júni 2015 sa stal členom komisie pre verejné záležitosti a spoločenský rozvoj prostredníctvom športu, v ktorej pracuje aj slovenská olympionička Danka Barteková. Senegal nemal zastúpenie v MOV od vlaňajšieho núteného odchodu prezidenta Medzinárodnej asociácie atletických federácií Lamina Diacka medzi čestných členov – pre prekročenie vekovej hranice 80 rokov. Lalovič je prezident medzinárodnej zápasníckej federácie United World Wrestling.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka BartekováSepp Blatter
Firmy a inštitúcie MOV Medzinárodný olympijský výbor