Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brexit
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
25. 04. 2019 17:10 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Šesť z desiatich slovenských firiem očakáva negatívny vplyv brexitu na našu ekonomiku

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Šesť z desiatich firiem na Slovensku očakáva, že odchod Veľkej Británie bude mať negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo.

Konkrétne skúsenosti

Vyplýva to z prieskumu ČSOB medzi firmami na Slovensku, ktorý banka realizovala v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. Miera pesimizmu sa pritom zvyšuje priamo úmerne s veľkosťou podnikov. Očakávania medzi českými firmami sú o niečo menej skeptické, keďže negatívny dopad brexitu na českú ekonomiku očakáva polovica z nich.

„S blížiacou sa hrozbou brexitu si toto riziko stále viac uvedomujú firmy na oboch stranách rieky Moravy. Subjektívny odhad dopadu však závisí od konkrétnych skúseností jednotlivých podnikov, ako aj ich veľkosti,“ uviedol v tlačovej správe hlavný ekonóm ČSOB na Slovensku Marek Gábriš.

Naopak, štvrtina zástupcov oslovených spoločností očakáva, že brexit slovenskú ekonomiku neovplyvní. Ešte významnejší negatívny dopad vidia podnikatelia na obchodnú výmenu Slovenska s Veľkou Britániou. Pesimizmus v tomto prípade zdieľa 68 % firiem.

Výroba strojov

Aj v tomto prípade platí, že miera skepticizmu rastie priamo úmerne s veľkosťou firiem. „Podiel Spojeného kráľovstva na vývoze ako aj dovoze Slovenska je relatívne malý. Exportujeme tam asi 5 % tovarov. Napriek tomu však bude mať na naše firmy dopad, či už priamy alebo nepriamy. Slovensko je napríklad exponované v cyklicky senzitívnych odvetviach ako je automobilový priemysel.

Ďalším dôležitým sektorom je výroba strojov a zariadení,“ tvrdí Gábriš. Samotný vplyv na vlastné podnikanie v zásadnej miere firmy však v tejto chvíli neočakávajú. Negatívny efekt predpokladá necelých 13 % opýtaných.

„U malých firiem a živnostníkov jednoznačne prevláda názor, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nebude mať na ich vlastné podnikanie výrazný vplyv, čo potvrdzuje aj prieskum a naše rozhovory s nimi.

Jedným z dôvodov je aj fakt, že podnikanie a obchodovanie malých firiem a živnostníkov u väčšiny siaha za najbližšie hranice susedných štátov,“ tvrdí manažérka Oddelenia pre malé a stredné podniky ČSOB Dáša Polláková. Tržby z exportu do Veľkej Británie sú podľa nej u väčšiny z nich len zlomkom z ich celkových tržieb.

Jednoznačný názor

S rastúcim obratom firmy stúpa percento spoločností, ktoré si myslia, že odchod Británie z únie uškodí ich podnikateľským aktivitám. Samotná príprava na brexit firmy zatiaľ nezamestnáva, čo potvrdilo 88 % z nich. Len 11 % opýtaných firiem uviedlo, že už sú na brexit pripravené alebo sa pripravujú a ďalších 6 % firiem zisťuje dopady na svoje podnikanie.

V otázke, či by malo Slovensko nasledovať krok Veľkej Británie a tiež z EÚ vystúpiť, majú opýtaní podnikatelia jasno. V tomto smere prevažuje jednoznačný názor (83 %), že by Slovensko nemalo z Európskej únie odchádzať. Iba 7 % oslovených firiem považuje odchod Slovenska z EÚ za dobrý nápad.

Prieskum očakávaní firiem v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie bol súčasťou merania tzv. Indexu očakávaní firiem, ktorý ČSOB realizuje dvakrát ročne.

Prostredníctvom neho zisťuje aktuálne nálady malých a stredných podnikateľov, ako aj veľkých firiem, ich plány do budúcnosti ako aj celkovú spokojnosť s ekonomickým vývojom a porovnáva ich s výsledkami meraní aj medzi firmami v Českej republike.

Pravidelný monitoring

Aktuálny index dosiahol hodnotu 18,2 bodu a oproti predošlému polroku sa mierne znížil (z 22,9 bodu). Hodnota indexu môže dosahovať hodnotu od -100 do +100 bodov, a preto dosiahnutý výsledok stále indikuje prevažujúci optimizmus malých a stredných podnikateľov a firiem.

Index sa skladá z troch subindexov – sleduje očakávaný dopyt, rozvoj investícii a plány rozširovať alebo obmedzovať podnikanie. Pokles nastal vo všetkých troch ukazovateľoch, najvýraznejšie v oblasti plánovaných investícii, a to o 8 bodov na 13,5 bodu.

Prieskum pre ČSOB realizovala spoločnosť Datank telefonickou formou na reprezentatívnej vzorke 304 respondentov v období od 5. marca do 29. marca 2019. Cieľom výskumu je pravidelne monitorovať sentiment firiem a na základe detailnej segmentácie odhadnúť ich očakávania do budúcnosti.

Odporúčané články

Prípadný tvrdý brexit prinesie firmám obchodujúcim s Veľkou Britániou nové povinnosti Lídri Európskej únie budú rozhodovať o predĺžení brexitu, v hre je aj flexibilný odklad

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.