Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Brífing Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov, Slovenskej komory fyzioterapeutov a Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb na tému: Deklarácie o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru. Bratislava, 30. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd
7. októbra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia(14)

Sestry sa búria, Čislák s nimi hazarduje a dehonestuje ich

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Návrh rozpočtu na budúci rok nepočíta s takým zvýšením platieb za poistencov štátu, aby to stačilo na sľubovanú úpravu platov zdravotníkov od 1. januára 2016. Vyhlásila to v stredu Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Vedenie komory, ktoré zastupuje záujmy viac ako 40-tisíc sestier na Slovensku, preto vyzýva vládu Roberta Fica, aby v navrhovanom rozpočte pre budúci rok vyčlenila viac finančných zdrojov na zdravotníctvo.

Sestry žiadajú skoncovať s veľkou traumou v zdravotníctve

Ako dodali sestry, aj Health Policy Institute upozorňuje, že sa v budúcom roku s najväčšou pravdepodobnosťou zopakuje nedostatok peňazí na platy zdravotníkov.

“Vyzývam členov vládneho kabinetu Roberta Fica, aby upravili rozpočet na zdravotníctvo tak, aby bola avizovaná úprava platov zdravotníckych pracovníkov garantovaná po celý rok 2016, a nielen do blížiacich sa parlamentných volieb,” uviedla prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová. Zároveň podľa nej treba prijať taký systém odmeňovania, aby sa zvýšenie miezd dotklo všetkých zdravotníkov a ukončila sa tak “jedna veľká trauma v slovenskom zdravotníctve”.

Minister Čislák hazarduje so zdravotníckmi

Lazorová ďalej upozorňuje, že prijali prvé podpísané deklarácie zdravotníkov o pripravenosti k ukončeniu pracovného pomeru ako reakciu na súčasný stav. Podľa člena Rady a riaditeľa kancelárie SK SaPA Milana Laurinca súčasná úprava miezd zdravotníckych pracovníkov nereflektuje na zvýšené príjmy z lepšieho výberu daní, keďže vláda Róberta Fica radšej znižuje daň z pridanej hodnoty na hovädzie mäso, ako by zabezpečila dôstojnú životnú úroveň a sociálne istoty zdravotníckych pracovníkov.

“Minister zdravotníctva Viliam Čislák hazarduje so zdravotníckymi pracovníkmi, keď napriek nesúhlasu stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve predložil do parlamentu zákon, ktorý nemá ich podporu, rozdeľuje a dehonestuje. Obávame sa, že sa zopakuje situácia spred troch rokov, kedy naše mzdy neboli garantované,” poznamenal.

Požiadavky zdravotníkov

Najvyšší predstavitelia stavovských a odborových organizácií naďalej trvajú na svojich požiadavkách, s ktorými sa chcú obrátiť aj na zákonodarcov.

Prvou zásadnou požiadavkou bolo, aby zákon platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov bez ohľadu na to, v akom prostredí pracujú. Mal sa tak týkať nemocníc, ambulancií, kúpeľov či zariadení sociálnych služieb. Organizácie chcú okrem iného aj navýšenie základnej zložky mzdy o koeficient 0,03 za každé tri roky praxe, čo predstavuje 25,74 eura.

“Je predsa nemysliteľné, aby sestra či pôrodná asistentka, ktorá pracuje v systéme 24 rokov mala rovnakú mzdu ako jej kolegyňa, ktorá pracuje tri roky. Už samotné skúsenosti a klinické myslenie, ktoré nadobúda sestra či pôrodná asistentka počas rokov výkonu praxe, sú dôležitým faktorom pre udržanie kvality starostlivosti a benefitom pre pacienta,” podotkla Lazorová.

Odporúčané články

Sestry varujú Čisláka, že Slovákov nebude mať kto ošetrovať Kiska sa stretol so sestrami, zdravotníctvo nazval chorým

Témy

Diskusia

CT Piešťany sestričky musia pochopiť aké má zdravotníctvo priority fanatikmodrák Pre modrákov s IQ pod 50. Ako môže vláda zaručiť výšku platov sestrám pracujúcich v súkromných ordináciách. Kde je vaše obdivované trhové hospodárstvo podľa Mikloša - trh všetko vyrieši. Modráci raz chcete tak a druhý krát inak, len aby ste... toaleťák z MPC milé sestričky, treba sa uskromniť, je kríza Pavol Privalinec Naše zdravotné sestry asi ešte nepochopili že čo smerák to zlodej a kjamár. Forajová teta dajte sa na podnikanie
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...