Severná Kórea označila nové sankcie uvalené na krajinu za vojnový akt

Severná Kórea;
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP.

LONDÝN 24. decembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea označila posledné sankcie Organizácie Spojených národov (OSN) uvalené na krajinu za „vojnový akt“. Ministerstvo zahraničia v stanovisku uviedlo, že reštriktívne opatrenia sa rovnajú úplnej ekonomickej blokáde, informovala oficiálna tlačová agentúra KCNA.

Dodala, že posilnenie obrannej schopnosti Severnej Kórey je jediným spôsobom, ako frustrovať Spojené štáty. Sankcie OSN krajina chápe ako „násilné narušenie suverenity a vojnový akt, ktorý ničí mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a v širokom regióne,“ uviedla KCNA.

V BR prešlo v piatok jednomyseľne sprísnenie sankcií voči komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). K sprísneniu sankcií, ktorého navrhovateľom boli Spojené štáty, pristúpila rada v reakcii na najnovší test severokórejskej balistickej rakety, ktorý táto nevypočítateľná diktatúra uskutočnila 29. novembra.

Najnovšie sankcie okrem iného sprísňujú obmedzenia pre import severokórejskej ropy, obmedzujú lodnú dopravu z a do tejto krajiny a prikazujú všetkým Severokórejčanom, ktorí pracujú v zahraničí, aby sa do dvanástich mesiacov vrátili do Severnej Kórey.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov