Severská chôdza neposilňuje len kondíciu, pomáha aj pacientom s reumatickým ochorením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reuma, severská chôdza, nordic walking
Foto: ilustračné, GettyImages

BRATISLAVA 12. október (WebNoviny.sk) – Liga proti reumatizmu na Slovensku v dňoch 12. – 14. októbra 2018 pripravila v Piešťanoch bohatý program, ktorý prináša nové témy a ich riešenia, ktorými sa snaží pomáhať pacientom s reumatickým ochorením.

Spoločným heslom podujatí a kampane je aj tohto roku už tradičné:  „Nepremeškajte príležitosť, pripojte sa k nám!“ (z angl. Don’t Delay, Connect Today”).  Je to odvodené z názvu kampane EULAR, ktorá vznikla v roku 2017 a pokračuje aj v roku 2018. Propaguje zvyšovanie povedomia o symptómoch reumatických ochorení a dôležitosti včasnej diagnostiky a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Táto kampaň spája všetky tri piliere Európskej ligy proti reumatizmu – EULAR – pacientov s reumatickými ochoreniami, zdravotníckych pracovníkov a odborné spoločnosti. Jej cieľom je zároveň klásť dôraz na prevenciu negatívnych dôsledkov reumatických ochorení.

Správny spôsob severskej chôdze

Prevencia zahŕňa primárnu, sekundárnu, aj terciárnu prevenciu so zameraním na zníženie negatívnych dopadov ochorenia na jednotlivcov; znižovanie invalidity a obmedzenie alebo oddialenie komplikácií. Dôležitá je aj prevencia poškodenia kĺbov, zachovanie mobility a zníženie invalidity.

V piatok 12. októbra v Piešťanoch otvoria program Svetového dňa reumatizmu 2018 (SDR 2018)  odborným seminárom pre pacientov „Od teórie k praxi 2“. V sobotu 13. októbra bude hlavnou súčasťou programu Celoslovenské stretnutie walkerov – reumatikov s nordic walking paličkami aj s inštruktážnou lekciou.

Správny spôsob severskej chôdze pôsobí preventívne a posilňuje fyzickú kondíciu chodca. Zavŕšením podujatí SDR 2018 bude slávnostné vyhodnotenie novinárskej súťaže KROK 2018, teraz už po jubilejný desiaty raz.

Do života uvedieme aj nový (už piaty) Zborník KROK 2016 – 2017. V rámci októbra sa budú konať edukačné a pohybové aktivity SDR 2018 aj v miestnych pobočkách a kluboch. Všetky akcie sa uskutočnia za účasti pacientov, členov Ligy, sympatizantov, ale i novinárov, osobností verejného a spoločenského života, a samozrejme, verejnosti.

„Pohnime sa s reumou!“

„Dobrým dôkazom úspechu je už rok trvajúci projekt „Pohnime sa s reumou!“, ktorý je z mesiaca na mesiac viac preferovaný v pohybových aktivitách našich pobočiek a klubov. Premyslenou prevenciou môžeme zabrániť nezvratnému poškodeniu kĺbov a znížiť záťaž ochorenia na jednotlivca aj na spoločnosť. Chceme upozorniť aj na prevenciu nebezpečenstva úrazov pacientov v domácom prostredí. Pripravujeme prednášky a poradňu architekta – dizajnéra pre interiéry,“ povedala Mgr. Jana Dobšovičová Černáková z Ligy proti reumatizmu SR.

Projekt “Pohnime sa s reumou!” stále pokračuje. Počet nachodených NW krokov sledujeme a zbierame každý mesiac na mail: milionkrokov@mojareuma.sk. Chôdza s paličkami nordic walking (tzv. severská chôdza) je pohybová aktivita, ktorá, ak sa robí správne, prináša zdravotné benefity aj pacientom s reumatickým ochorením.

V miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR máme NW paličky, zabezpečili sme a ešte aj plánujeme odborné lekcie s inštruktážou s Luciou Okoličányovou, prezidentkou a najlepšími odborníkmi v NW na Slovensku (SANW). Začali sme minulý rok v septembri a mali sme pôvodnú ambíciu urobiť milión krokov pre reumatikov. Stále rátame kroky a už sa blížime k 35 miliónom NW krokov pre reumatikov.

Zdraviu prospešný pohyb

Už viacerí jednotlivci dosiahli svoj osobný milión NW krokov, ale Hela, aktívna členka z Bratislavy, ako prvá sama urobila do marca 2018 milión krokov! Táto pohybová aktivita má na zdravie reumatikov veľmi pozitívny vplyv. Projektom „Pohnime sa s reumou!“ podporujeme ciele aj myšlienku Svetového dňa reumatizmu 2018.

V rámci  projektu „Pohnime sa s reumou!“ LPRe SR opakovane zakúpila nordic walking palice do svojich pobočiek a klubov, aby sa pohybové aktivity mohli realizovať pravidelne a v čo najväčšom počte záujemcov o NW chôdzu.

Nordic walking je prospešný pri ľahších formách artritíd, iných chorobách pohybového aparátu, pri neurologických aj srdcovo-cievnych ochoreniach, pri diabete, astme, depresiách, poruchách učenia u detí, artróze aj osteoporóze, rehabilitácii pooperačných stavov, poruchách lymfatického systému a takisto pri chudnutí.

Podporujeme tento dlhodobý projekt na podporu zdravého a zdraviu prospešného pohybu, aby si reumatici čo najdlhšie zachovali prirodzený rozsah pohybu v kĺboch a tým aj sebestačnosť a primeranú kvalitu života. Hlavným partnerom projektu „Pohnime sa s reumou!“ je Sanofi GENZYME.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať