Sexuálni delikventi budú mať v pasoch špecifické označenie

Pas
Foto: thinkstockphotos.com

WASHINGTON 2. novembra (WebNoviny.sk) – Americkí občania registrovaní ako sexuálni delikventi, ktorí sa previnili voči deťom, budú pri svojich cestách do zahraničia používať pasy, ktoré ich identifikujú za ich minulé zločiny. Ministerstvo zahraničia v stredu oznámilo, že takýmto osobám začne odoberať pasy a nariadi im požiadať si o nové so „špecifickým identifikátorom“ ich statusu.

Identifikátor bude mať podobu krátkej poznámky na zadnej strane obalu dokladu s nasledovným textom „Držiteľ bol odsúdený za sexuálny trestný čin voči neplnoletému a je považovaný za sexuálneho delikventa (na základe práva USA)“.

Zmeny v pasoch ministerstvo uplatnilo v odpovedi na zákon známy ako International Megan’s Law, ktorého cieľom je obmedzenie vykorisťovania a sexuálnej turistiky detí. Ministerstvo uviedlo, že začne upozorňovať dotknutých sexuálnych delikventov hneď, ako im Imigračný a colný úrad pod správou ministerstva vnútornej bezpečnosti pošle zoznam s menami. Kým proces odoberania nebude formálne schválený, sexuálni delikventi budú môcť cestovať do zahraničia so svojimi súčasnými pasmi.

Nariadenie sa už stretlo s kritikou, pretože údajne môže znížiť možnosť dotknutým osobám legálne vycestovať z krajiny. Ministerstvo zahraničia však uvádza, že špecifický identifikátor nezabráni registrovaným sexuálnym delikventom v cestovaní z USA a „ani neovplyvní platnosť ich pasov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom