Sharks postúpili do semifinále konferencie, Slováci bodovali

Hossa
Marián Hossa si pripísal vo štvrtom stretnutí štvrťfinále play-off Západnej konferencie bod za asistenciu. Foto: Archívne foto SITA/AP

NEW YORK 8. mája (WEBNOVINY) – Dvojica slovenských „jastrabov“ v tíme Chicago Blackhawks si pripísala po asistencii na vedúci gól Patricka Sharpa v utorkovom štvrtom stretnutí štvrťfinále play-off Západnej konferencie zámorskej hokejovej NHL na ľade Minnesoty.

Hostia tam aj vďaka Mariánovi Hossovi a Michalovi Handzušovi zvíťazili 3:0 a v sérii vedú 3:1. Prvou hviezdou duelu sa stal brankár Corey Crawford, ktorý na druhé čisté konto kariéry potreboval 25 zákrokov. Blackhawks strelili v každej tretine jeden gól. „Darila sa nám hra v defenzíve. Ubránili sme aj dôležité oslabenia, čo bolo rozhodujúce. Spoluhráči veľmi dobre bránili, blokovali strely, a keď bolo treba, dostali puk od bránky,“ tešil sa Corey Crawford.

Minnesota má problém s gólmanmi, po zranení jednotky Niklasa Bäckströma pred prvým súbojom nedochytal štvrtý Josh Harding a do bránky musel ísť od druhej tretiny nováčik Darcy Keumper.

K výhre Islanders pomohol Ľubomír Višňovský

New York Islanders znepríjemňujú favorizovanému Pittsburghu cestu za postupom medzi štyri najlepšie tímy na východe USA, „ostrovania“ aj zásluhou jednej asistencie slovenského veterána Ľubomíra Višňovského zvíťazili v utorok 6:4 a vyrovnali stav série na 2:2. Skúsený bek odohral 23:38 min a pripísal si aj tri plusové body.

V zápasoch tejto série postupne rastie počet gólov. V prvom ich padlo päť, nasledovalo sedem, deväť a teraz už desať gólov. Štvrtý duel bol dlho vyrovnaný. Penguins sa v 41. min ujali vedenia 4:3, ale domáci sériou troch presných zásahov otočili vývoj. Víťazný gól dosiahol v 51. min John Tavares.

„Tešíme sa, že sme našli cestu k víťazstvu. Bolo to ako na horskej dráhe, ale veľa sme sa naučili z predchádzajúcich zápasov. Aj jeden zlý odraz puku môže zmeniť celú sezónu. Tento tím má veľký charakter,“ povedal útočník Islanders John Tavares. Dva góly a jednu asistenciu si pripísal švajčiarsky obranca Mark Streit. Do zostavy Penguins sa vrátil James Neal. Brankár Marc-Andre Fleury chytil z dvadsiatich striel len pätnásť.

V závere zápasu už neudržal nervy na uzde Jevgenij Malkin a pustil sa päsťami do Travisa Hamonica, ktorý ho v zápase úspešne strážil. Do šarvátky sa zapojili aj Sidney Crosby i Jarome Iginla

Sharks najrýchlejšie v semifinále

Najkratšou cestou sa do semifinále Západnej konferencie vybrali San Jose Sharks, ktorí zdolali Vancouver 4:0 na zápasy. Ich rozhodujúci úspech sa zrodil v utorok v predĺžení (4:3), rozhodol ho elitný kanonier NHL Patrick Marleau. Už druhýkrát v sérii nedokázali Canucks v závere ubrániť tesné vedenie, v čase 55:33 min vyrovnal na 3:3 Joe Pavelski pri presilovke za krosček Kevina Bieksu. Sharks rozhodli o osude série rovnako v presilovke po faule Daniela Sedina. San Jose vyhralo prvýkrát v histórii sériu 4:0 na zápasy. „Prežívame skvelé pocity. Tešíme sa aj na pár dni oddychu,“ povedal Pavelski.

Hráči Ottawy vedú nad Montrealom po utorkovej výhre 3:2 po predĺžení už 3:1 na zápasy. Oba tímy sa tentoraz už sústredili na rozdiel od predchádzajúceho súboja na hokej a vylučovalo sa iba štyrikrát. Canadiens v tretej tretine neudržali dvojgólový náskok, Ottawa hrala aktívnejšie a napokon dvakrát v záverečnej desaťminútovke prekonala Careyho Pricea, ktorý opäť dostal šancu pred Petrom Budajom. Duel do predĺženia poslal 23 sekúnd pred treťou sirénou Mike Zibanejad. V predĺžení už chytal za Montreal namiesto zranenej jednotky Budaj, ktorý v 63. min inkasoval po nenápadnej strele od ľavého mantinelu z hokejky Kyla Turrisa. Banskobystričan čelil v predĺžení len dvom strelám. „Dnes všetci chceli hrať. Určite sme si zaslúžili lepší výsledok. Podobné veci sa stávajú a len veľmi ťažko sa vysvetľujú,“ hodnotil duel tréner Canadiens Michel Therrien.

Sumáre utorkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Štvrťfinále:

New York Islanders – Pittsburgh 6:4 (1:1, 2:2, 3:1) – stav série 2:2

Góly: 15. Strait (VIŠŇOVSKÝ, Cizikas), 27. Streit (Hamonic, B. Boyes), 39. Okposo (Hamonic, Streit), 45. Streit (Cizikas, B. Boyes), 51. Tavares (B. Boyes), 59. Cizikas (Grabner, C. McDonald) – 15. J. Neal (Malkin, Iginla), 28. Malkin (Iginla, M.-A. Fleury), 32. Sutter (Morrow, M. Cooke), 41. Dupuis (Kunitz, Crosby)

Ottawa – Montreal 3:2 po predĺžení (0:0, 0:2, 2:0 – 1:0) – stav série 3:1

Góly: 52. Zibanejad (C. Neil, Gončar), 60. Conacher (Alfredsson, Turris), 63. Turris (Methot, E. Karlsson) – 23. P. K. Subban (Plekanec, M. Ryder), 24. Galchenyuk (Halpern, Tinordi)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Minnesota – Chicago 0:3 (0:1, 0:1, 0:1) – stav série 1:3

Góly: 9. Sharp (HANDZUŠ, MARIÁN HOSSA), 22. Sharp, 43. Bickell (Shaw)

San Jose – Vancouver 4:3 po predĺžení (2:1, 0:0, 1:2 – 1:0)

* konečný výsledok série 4:0, San Jose postúpilo do semifinále konferencie

Góly: 3. Burns (Hannan, J. Thornton), 15. Pavelski (Couture, Marleau), 56. Pavelski (Couture, J. Thornton), 64. Marleau (J. Thornton, D. Boyle) – 8. Raymond (Hamhuis), 50. Burrows (D. Sedin, H. Sedin), 52. Edler (Burrows, Raymond)

Viac k osobe Corey CrawfordJarome IginlaJevgenij MalkinJoe PavelskiJohn TavaresP. K. SubbanPatrick MarleauSidney Crosby