Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
U.S. Steel Košice
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.
19. 07. 2019 18:32 EkonomikaKošiceEkonomika z lokality Košice od Webnoviny.skSITA Diskusia

Aktualizované: Situácia na trhu s oceľou sa nezlepšuje, U. S. Steel plánuje prepustiť tisíce zamestnancov

  • aktualizované 19. júla, 18:32

S cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy v piatok vedenie U.S. Steel Košice (USSK) oznámilo, že v období do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí. Vo vyhlásení, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, to uviedol prezident USSK James E. Bruno.

Prijímame toto rozhodnutie po starostlivom zvážení toho, že musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní. Sme si vedomí, že toto rozhodnutie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, tak v súvislosti s priamymi i nepriamymi pracovnými miestami. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,“ uviedol Bruno.

Oznámili aj znižovanie výroby železa

V posledných týždňoch zaznelo viacero oznamov o zatváraní oceliarskych prevádzok. Podľa európskeho združenia výrobcov ocele EUROFER ide o 2,6 milióna pracovných miest priamo alebo nepriamo ovplyvnených krízou v oceliarstve.

U. S. Steel Košice prijal a naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. V druhej polovici mesiaca jún sme oznámili znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí. Po dohode s odborovou organizáciou pracujeme už druhý mesiac v štvordňovom pracovnom týždni,“ informovala spoločnosť.

Európska komisia podľa prezidenta spoločnosti napriek ich výzvam a argumentom, zaslaných asociáciou EUROFER a aj priamo vládami členských krajín EÚ, zatiaľ nezareagovala na prudko sa zhoršujúcu situáciu, aby bránila jednotný férový trh. Začiatkom júla Európska komisia dokonca povolila o päť percent viac importov.

Dopyt po oceli klesá

Situácia na trhu s oceľou sa za posledné týždne nezmenila k lepšiemu. Z krajín mimo EÚ je možné dovážať oceľové výrobky v ešte väčších množstvách, prevyšujúcich doterajšie rekordné úrovne a pritom sa na túto oceľ nevzťahujú environmentálne požiadavky EÚ.

Výsledkom je záplava produktov na trhoch EÚ a tlak na neustále znižovanie ich cien, zatiaľ čo výrobný sektor EÚ je na pokraji recesie a dopyt po oceli klesá, upozorňuje James E. Bruno.

Opatrenia sú neúčinné

Ministerstvo hospodárstva SR vníma krok spoločnosti U.S. Steel Košice predovšetkým ako dôsledok aktuálnej situácie na trhu a dovozu lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Situáciu súčasne podľa rezortu zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny v celej EÚ. Keď USA zvýšili dovozné clá, zahraniční výrobcovia zvýšili tlak na dovoz do EÚ.

Slovensko dlhodobo podľa rezortu hospodárstva kritizuje a namieta, že Európska komisia nedostatočne chráni svoj trh a svojich výrobcov vystavuje nekalej konkurencii.

„Doteraz prijaté opatrenia sú neúčinné a z dlhodobého pohľadu ohrozujú európske oceliarstvo. Budeme naďalej v tlaku na EK pokračovať. Ministerstvo hospodárstva a vláda dlhodobo s U.S. Steel Košice ako významným zamestnávateľom komunikuje a hľadá riešenia situácie,“ informoval rezort v reakcii.

Treba podporné nástroje

Jedným z riešení môže byť podľa ministerstva vyššia kompenzácia cien elektrickej energie v závislosti od možností štátneho rozpočtu. Aktuálny vývoj však súčasne naznačuje aj celkové ochladenie ekonomiky a s tým súvisiaci pokles objednávok.

Do budúcnosti si to bude zrejme vyžadovať podľa rezortu hospodárstva zavedenie podporných a stimulačných nástrojov na úrovni jednotlivých štátov, ale na aj európskej úrovni.

V košickom U.S. Steele pracuje takmer 12 tisíc zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U.S. Steel.

Odporúčané články

U. S. Steel reaguje na zlú situáciu na trhu s oceľou, rozhodol sa odstaviť vysokú pec Automobilka Ford chce zredukovať náklady, prepustí tisícky administratívnych pracovníkov

Neprehliadnite

Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X