Aktualizované: Situácia na trhu s oceľou sa nezlepšuje, U. S. Steel plánuje prepustiť tisíce zamestnancov

U.S. Steel Košice
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.
  • aktualizované 19. júla, 18:32

S cieľom zlepšiť finančné postavenie firmy v piatok vedenie U.S. Steel Košice (USSK) oznámilo, že v období do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 ľudí. Vo vyhlásení, ktoré má agentúra SITA k dispozícii, to uviedol prezident USSK James E. Bruno.

Prijímame toto rozhodnutie po starostlivom zvážení toho, že musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní. Sme si vedomí, že toto rozhodnutie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, tak v súvislosti s priamymi i nepriamymi pracovnými miestami. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,“ uviedol Bruno.

Oznámili aj znižovanie výroby železa

V posledných týždňoch zaznelo viacero oznamov o zatváraní oceliarskych prevádzok. Podľa európskeho združenia výrobcov ocele EUROFER ide o 2,6 milióna pracovných miest priamo alebo nepriamo ovplyvnených krízou v oceliarstve.

U. S. Steel Košice prijal a naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. V druhej polovici mesiaca jún sme oznámili znižovanie výroby železa a ocele odstavením jednej z troch vysokých pecí. Po dohode s odborovou organizáciou pracujeme už druhý mesiac v štvordňovom pracovnom týždni,“ informovala spoločnosť.

Európska komisia podľa prezidenta spoločnosti napriek ich výzvam a argumentom, zaslaných asociáciou EUROFER a aj priamo vládami členských krajín EÚ, zatiaľ nezareagovala na prudko sa zhoršujúcu situáciu, aby bránila jednotný férový trh. Začiatkom júla Európska komisia dokonca povolila o päť percent viac importov.

Dopyt po oceli klesá

Situácia na trhu s oceľou sa za posledné týždne nezmenila k lepšiemu. Z krajín mimo EÚ je možné dovážať oceľové výrobky v ešte väčších množstvách, prevyšujúcich doterajšie rekordné úrovne a pritom sa na túto oceľ nevzťahujú environmentálne požiadavky EÚ.

Výsledkom je záplava produktov na trhoch EÚ a tlak na neustále znižovanie ich cien, zatiaľ čo výrobný sektor EÚ je na pokraji recesie a dopyt po oceli klesá, upozorňuje James E. Bruno.

Opatrenia sú neúčinné

Ministerstvo hospodárstva SR vníma krok spoločnosti U.S. Steel Košice predovšetkým ako dôsledok aktuálnej situácie na trhu a dovozu lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Situáciu súčasne podľa rezortu zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny v celej EÚ. Keď USA zvýšili dovozné clá, zahraniční výrobcovia zvýšili tlak na dovoz do EÚ.

Slovensko dlhodobo podľa rezortu hospodárstva kritizuje a namieta, že Európska komisia nedostatočne chráni svoj trh a svojich výrobcov vystavuje nekalej konkurencii.

„Doteraz prijaté opatrenia sú neúčinné a z dlhodobého pohľadu ohrozujú európske oceliarstvo. Budeme naďalej v tlaku na EK pokračovať. Ministerstvo hospodárstva a vláda dlhodobo s U.S. Steel Košice ako významným zamestnávateľom komunikuje a hľadá riešenia situácie,“ informoval rezort v reakcii.

Treba podporné nástroje

Jedným z riešení môže byť podľa ministerstva vyššia kompenzácia cien elektrickej energie v závislosti od možností štátneho rozpočtu. Aktuálny vývoj však súčasne naznačuje aj celkové ochladenie ekonomiky a s tým súvisiaci pokles objednávok.

Do budúcnosti si to bude zrejme vyžadovať podľa rezortu hospodárstva zavedenie podporných a stimulačných nástrojov na úrovni jednotlivých štátov, ale na aj európskej úrovni.

V košickom U.S. Steele pracuje takmer 12 tisíc zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U.S. Steel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie U.S. Steel