Pendleri sa nebudú musieť pri vstupe na Slovensko preukazovať negatívnym testom na Covid-19 (video)

PROTEST: Slovákov pracujúcich v Rakúsku
Slovenská opatrovateľka pracujúca v Rakúsku počas protestu na hraničnom priechode Bratislava - Berg za uznanie výsledkov zahraničných testov na COVID-19 aj na Slovensku z dôvodu, aby pendleri nemuseli ísť do štátnej karantény. Bratislava, 26. apríl 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 28. apríla 18:31

Pendleri sa nebudú musieť pri vstupe na Slovensko preukazovať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Po rokovaní Ústredného krízového štábu o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Pozerali sme na vývoj epidemiologickej situácie u nás aj v okolitých štátoch. Z toho dôvodu, že je relatívne priaznivá, rozhodli sme sa, že zrušíme povinnosť pre pendlerov pri každom vstupe na Slovensko preukázať sa negatívnym testom,“ konštatoval.

Čo sa týka pendlerov, povolí sa aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci. Ako Mikas dodal, povinnosť izolácie sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a pracujú ako zdravotníci alebo opatrovatelia v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji Českej republiky alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenlandsko a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Táto osoba je povinná pri vstupe na Slovensko odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 96 hodín. Týchto 96 hodín sme menili aj v ostatných bodoch, pôvodne tam bolo 48 hodín, aby mali ľudia čas si tento test zaobstarať,“ konštatoval. Upraviť sa majú podľa neho aj opatrenia týkajúce sa prijímacích a záverečných skúšok študentov.

„V prípade pendlerov sme veľmi radi, že epidemiologická situácia v Rakúsku, Česku alebo Maďarsku sa za posledný týždeň výrazne zlepšila,“ uviedol predseda vlády SR Igor Matovič. Rozdiel medzi epidemiologickými situáciami v týchto okolitých krajinách a Slovenskom podľa neho nie je natoľko výrazný, aby ľudia, ktorí bývajú v blízkom pohraničí, nejakým spôsobom zvýšili počet pozitívne testovaných.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR