Skalica opäť prehrala, Košice sa držia na čele

Kosice zvolen
Zľava: Marek Kolba z Košíc a Marek Slovák zo Zvolena počas hokejového zápasu 39. kola Tipsport extraligy HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 13. január 2012. Foto: SITA/Branislav Račko

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Výsledky 38. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže, Tipsport extraligy.

HK AutoFinance Poprad – HK 36 Skalica 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Skalica poprad

Popradčania udreli hneď v úvode. Škovira vystrelil, Takáč sa dobre zorientoval pred Lakosilom a otvoril skóre stretnutia.

V ďalších minútach dominovali hostia, ktorých tlak v 8. min nezužitkoval na vyrovnávajúci gól Pálffy.

Vzápätí Kuľha pripravil príležitosť Pentikäinenovi, Fín však trafil len spojnicu bránky. Na opačnej strane štyri minúty pred prvou prestávkou na popradského brankára nevyzrel Holovič a neskôr stroskotal znovu Pállfy. Skaličania sa však predsa dočkali zaslúženého vyrovnania. Klejnovu nahrávku popred Melicherčíka do bránky nechtiac umiestnil domáci Vaic – 1:1.

V 22. min nádejne v presilovke pálil Hruška, po ňom Šátek, ani jeden z nich však neuspel. Skaličania svojou šancou pohrdli a dokonca inkasovali. Vo vlastnom oslabení Koskinen odpálil puk o mantinel, našiel Kuľhu a ten bombou nedal Lakosilovi šancu – 2:1. V 27. min Kroták prenechal Takáčovi, ten efektne zapracoval s pukom, ale potom minul bránku. Príležitosť skórovať mal i Koskinen, Lakosil držal svojich nad vodou. Hostia si vytvárali šance najmä v presilovkách, Melicherčík sa musel mať na pozore. Kuľha sa presadil aj druhýkrát, 25 sekúnd pred druhou prestávkou nevedel, čo s pukom, tak ho bekhendom nahodil pred bránku a bol z toho tretí gól domácich.

Skalica sa snažila hrať útočnejšie, no pootvorené obranné dvierka využívali Popradčania. Pekné prihrávky Rapáča a Kuľhu adresáta nenašli a hostia boli stále v hre o body. V 51. min pálil Hruška, domáci gólman dokázal jeho ranu kryť. Skalica mohla streliť kontaktný gól vo viacerých presilovkách, recept na prekonanie domácej defenzívy nenašla a znovu inkasovala. V oslabení sa do nájazdu dostal Vaic a korunoval popradský výkon štvrtým gólom.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Na rozdiel od predošlých duelov so Skalicou sme nehrali až taký otvorený hokej. Urobili sme oveľa menej chýb, ako v predošlých zápasoch. Dnes sme premenili svoje šance, aj keď sme ich mali menej. Výsledok sme si potom zodpovednou hrou a najmä dobrou obranou ustrážili.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Každý prehratý zápas nás samozrejme mrzí. Jeden gól je na naše mužstvo málo. Nemôžeme inkasovať také dva góly, ako sme inkasovali v druhej tretine. To rozhodlo.“

Góly: 3. S. Takáč (Škovira), 24. Kuľha (Koskinen), 40. Kuľha, 57. Vaic (Škovira) – 19. Klejna

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Goga – Kacej, Smrek, 2660 divákov

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, D. Brejčák, Kovačevič, Fabian, Jáchym, D. Kramár – R. Rapáč, Koskinen, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Škovira, A. Kroták, S. Takáč – Miroslav Hlinka

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, T. Magušin, Jaborník, Gula – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – T. Višňovský, Lušňák, Obdržálek – M. Šátek, Holovič, Kutálek – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

HK Nitra – HC’05 Banská Bystrica 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Bystrica nitra

Po opatrnom úvode zlepšil tempo hry gól hostí.

V 4. min brankár Nitry Fedor vyrazil Cebákovu strelu pred nekrytého Heizera, ktorý zblízka otvoril skóre. Vyrovnať mohol o dve minúty Fojtík, ktorý svoju peknú individuálnu akciu nedoviedol do gólového konca.

V 12. min najskôr hostia ustáli šancu Ďuráka, aby kontrovali v následnom protiútoku. Krížna prihrávka Jokilu našla nestráženého Hvilu, ktorý prekonal Fedora.

V 25. min zaujal pekným prienikom Fín Jokila, no tretí gól hostí nepridal. S chuťou hrajúca prvá formácia hostí si vypracovala sľubné príležitosti aj v 30. min, no za ich nevyužitie trestal domáci Mašlonka. Jeho tvrdú strelu z pravej strany našiel Chorošun až v bránke.

V 33. min však hostia rýchlo získali späť dvojgólový náskok. Jokila na modrej čiare šikovne počkal na vhodný moment k strele a urobil dobre. Po jeho pokuse bolo 1:3. Do konca druhej tretiny zaujali ešte šance Kropáča v 35. min a Cebáka v 39. min.

Po druhej prestávke v 42. min v nájazde dvoch proti jednému neuspel hosťujúci Grman, aby skóre v 49. min nezmenil ani v samostatnom úniku domáci Garip Saliji. V ďalšom priebehu sa zápas už len dohrával. Zaujímavých šancí bolo minimum a aj preto sa už skóre viac nemenilo.

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Banská Bystrica má konsolidovaný káder a podala aj taký výkon. Ak chceme byť úspešní, každý náš hráč musí hrať na hranici svojich možností. Spravili sme dosť individuálnych chýb a už prvé dve z nich súper potrestal. Potom to už bolo z našej strany trápenie.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Základ nášho víťazstva sme položili už v prvej tretine, keď sme dali dva góly. Odvtedy sme sa snažili kontrolovať vývoj, čo sa nám aj darilo. Na gól domácich sme rýchlo reagovali a v ďalšom priebehu sme umnou hrou kontrolovali hru a zápas napokon dotiahli do víťazného konca. V tretej časti sme nevyužili niekoľko šancí, čo sa nám mohlo vypomstiť.“

Góly: 31. Mašlonka (Hamrák, Gurčík) – 4. Heizer (Cebák, Hvila), 12. Hvila (Jokila, M. Grman), 33. Jokila (Hvila, M. Grman)

Vylúčení: 6:3 na 2min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Müllner – Výleta, P. Šefčík, 1723 divákov

Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, M. Bača, Gurčík, Ordzovenský, Kružík, K. Grman, Árvay – Kropáč, Hrnka, G. Saliji – Martin Segľa, Káčer, Fojtík – H. Ručkay, Hamrák, Mašlonka – Šumichrast, Bene, Piačka

Banská Bystrica: Chorošun – M. Grman, Kubka, Huba, Cebák, Bambúch, Cunik, Beňa, Brňák – T. Hričina, Jokila, Hvila – Kristoffersson, Heizer, Kútny – Marcinek, Češík, M. Kokavec – Matoušek, F. Nemček, Lamper

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 3:5 (1:0, 1:5, 1:0)

Trencin martin

Domáci boli od začiatku o niečo aktívnejší, ale opäť im chýbal väčší dôraz a umenie v zakončení, takže dali príležitosť vyniknúť súperovmu brankárovi Šimkovi.

Až v 13. min otvoril gólový účet domáci Filo, ktorý z uhla doklepol puk do odkrytej bránky.

V 20. min sa rozozvučali žŕdky na oboch stranách po strelách Važana, resp. Pardavého.

Snaživí hostia si trpezlivo počkali na svoju šancu a tá prišla v úvode druhej tretiny, keď v rozpätí necelých štyroch minút strelil Martin tri góly a otočil vývoj zápasu. V 25. min vyrovnal pred bránkou nestrážený Šišovský, onedlho skóroval pri signalizovanom vylúčení dorážkou Galamboš a v 29. min využil presilovku Šišovský, ktorý prešiel obranou ako nôž maslom a nekompromisne zavesil.

Hostia získali hernú istotu. Naopak, domáci len zvýrazňovali svoje nepresnosti. Krátko pred druhou sirénou Martin v rozpätí 28 sekúnd zužitkoval dve presilové hry, najskôr vsietil spomedzi kruhov Važan a o chvíľu Sobota zblízka korunoval vyšachovanie súperovej obrany. Ešte do prestávky skóre skorigoval domáci Mikula.

V ďalšom priebehu síce mali domáci prevahu, ale svoju koncovku nedokázali vylepšiť, hostia dobre a často aj so šťastím blokovali puky a strážili svoj výrazný náskok. Biroov gól strelou od modrej čiary pod hornú žŕdku v 57. min už prišiel pre Trenčín príliš neskoro a už len kozmeticky upravil výsledok zápasu.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „V prvej tretine sme boli lepší ako náš súper, preto sme dokázali vyhrať. V druhej časti však prišli z našej strany nepochopiteľné chyby, boli sme často vylučovaní a v oslabeniach sme dostali tri góly. Takýto výkon si nemôžeme dovoliť proti žiadnemu súperovi a už vôbec nie proti Martinu, ktorý dokáže takúto ponúknutú príležitosť využiť a v zápase sa chytí. Až v tretej tretine sme opäť hrali podľa našich predstáv, ale mali sme už príliš veľkú stratu na to, aby sme mohli pomýšľať na lepší výsledok.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Verili sme, že po predchádzajúcich vyrovnaných zápasoch s Trenčínom môžeme v tomto zápase bodovať. V prvej tretine sme málo korčuľovali, prehrávali sme osobné súboje a boli sme pod veľkým tlakom súpera, takže cez prvú prestávku sme hráčom vstúpili do svedomia. V druhej tretine sme vysunuli obranu vyššie a narobili sme súperovi veľa problémov, navyše nám vyšli presilovky a vypracovali sme si náskok, ktorý sme dokázali udržať až do konca zápasu, hoci v záverečnej tretine nás Trenčín pritlačil. Som rád, že sme v tomto náročnom zápase uspeli.

Góly: 13. M. Filo (Biro, P. Kopecký), 39. O. Mikula (Sojčík, Gabriš), 57. Biro (M. Filo, R. Tvrdoň) – 25. Šišovský (Výborný, Sobota), 27. Galamboš (Macejka, Vartovník), 29. Šišovský (Brcko, Vartovník), 38. Michal Važan (Macejka, Galamboš), 39. Sobota (Zeliska, Vartovník)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: O. Mikula (Trenčín) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko, J. Konc – Gavalier, Snášel, 1920 divákov

Trenčín: Hiadlovský (od 29. V. Kováč) – Hlubuček, E. Bednár, M. Habšuda, Gabriš, Vizváry, Štindl, Biro, Nechala – Pardavý, P. Fabuš, A. Šťastný – O. Mikula, Sojčík, Lelkeš – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – Radulay, P. Kopecký, M. Filo

Martin: M. Šimko – Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, Vartovník, Brcko – Macejka, Galamboš, Michal Važan – V. Škoda, Kriška, Miroslav Ižvolt – Sobota, Zeliska, Šišovský – Themár, J. Cíger, Škumát

HKm Zvolen – HC Košice 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Zvolen kosice

O niekoľko hráčov oslabení domáci sa pustili do súpera bez rešpektu, už v 5. min mali ideálnu možnosť otvoriť skóre pri dvojnásobnom vylúčení Slimáka.

Presilovka im však vôbec nevyšla, takmer nevystrelili na bránku.

Ich prvá tutovka prišla až v 9. min, keď sa Síkela rútil sám na Hyláka, puk však poslal vedľa košickej bránky. O dve minúty išli Zvolenčania do vedenia vďaka obrovskej chybe košického gólmana. Hylák počas presilovky svojho tímu stratil za bránkou puk zmocnil sa ho Slovák a pohodlne zasunul do prázdnej bránky. Úradujúci majster potom zvýšil obrátky a výsledkom jeho aktivity bol vyrovnávajúci gól Zálesáka. Ten dostal presnú prihrávku od Bartoša a zblízka na dvakrát prekonal bezmocného Sáblika.

V prostrednej časti začali aktívnejšie hostia. V 25. min však horelo práve pred ich bránkou. Škvaridlo prihral Trochtovi, ktorý vo vyloženej šanci poslal puk vedľa ľavej žŕdky. Na druhej strane mal obrovskú šancu Slimák, ktorý v 27. min napálil do pravej žŕdky.

O dve minúty neskôr bol blízko gólu Zvolenčan Síkela, vo výbornej pozícii však netrafil ideálne puk. V 31. min išli Košičania do vedenia, keď im stačilo niekoľko sekúnd na využitie presilovky. Na konci učebnicovej akcie bol Dravecký, ktorý zužitkoval pohotovú prihrávku Zálešáka. V 38. min už bolo 1:3, keď tesne po skončení presilovky hostí po vyšachovaní zvolenskej obrany skóroval Spilar.

Ani za nepriaznivého stavu Zvolenčania nezložili zbrane a v poslednej časti sympaticky bojovali o vyrovnanie.

Skúsenejší a herne disciplinovaní Košičania si však držali vedenie.

V závere mali domáci v presilovke niekoľko sľubných príležitostí na strelenie kontaktného gólu, keďže sa im to nepodarilo, dráma sa nekonala. Víťazstvo Košíc mohol ešte prikrášliť Spilar, ktorý minútu pred koncom nastrelil žŕdku.

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Každá prehra mrzí, aj keď v dnešnom zápase nemôžem hráčom nič vyčítať. Podali dobrý a bojovný výkon. Súper nás ničím neprekvapil, jeho skúsenosť sa prejavila najmä pri presilovkách. My sme naopak naše šance nedokázali využiť.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Mali sme zlý nástup do zápasu, keď sme urobili niekoľko individuálnych chýb. Súper to však, našťastie, nevyužil. Podarilo sa nám streliť góly a v poslednej tretine sme len dohrávali. Dúfam, že nám strelecká forma vydrží.“

Góly: 11. Marek Slovák – 15. Zálešák (P. Bartoš), 31. Dravecký (Zálešák, P. Bartoš), 38. Spilar (S. Gron, M. Novák)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák – Bundil, Tvrdoň, 1989 divákov

Zvolen: Sáblík – Vantroba, Hraško, Marek Ďaloga, J. Mucha, Korhonen, Šiška, Ťavoda, Pokovič – Marek Slovák, Brabenec, V. Baláž – Leskovjanský, M. Trochta, Škvaridlo – Otčenáš, M. Jurík, Síkela – Zuzin, Fekiač, Martin Ďaloga

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, M. Novák, Martin Chovan, M. Nagy – P. Bartoš, Zálešák, Dravecký – Spilar, S. Gron, Michel Miklík – Mlynarovič, Pašek, Matúš Chovan – E. Piatak, Jokeľ, Jenčík

HC Slovan Bratislava – MsHK DOXXbet Žilina 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)

Zilina slovan

Prvá tretina nepriniesla príliš veľa hokejovej krásy.

Obaja brankári síce museli riešiť niekoľko nebezpečnejších situácií, ale hravo si s nimi poradili.

Jediný gól v prvej tretine dosiahol Tomáš Bulík, ktorého v 12. min našiel pri ľavej žŕdke Lacovej bránky Šatan. V závere úvodného dejstva a na začiatku druhej časti hrali „belasí“ päťminútovú presilovku.

V 22. min tvrdú strelu Frühaufa vyrazil M. Laco iba pred seba a L. Hudáček nemal problém skórovať. O necelú minútu neskôr bol na konci kombinačnej akcie Slovana útočník Bakoš, ktorý zvýšil na 3:0. Stále v spomenutej presilovke v 24. min pridal svoj druhý gól Hudáček, keď po peknej prihrávke Bakoša upravil už na 4:0 a Laca vystriedal v žilinskej bránke Murín. Ten zlikvidoval niekoľko šancí domáceho kolektívu, ale hrozili aj Žilinčania. Svoje tri početné výhody však nedokázali premeniť na gól.

V 46. min vnikol do útočného pásma Bartánus a popod Murína pridal piaty gól Slovana. Už na 6:0 zvýšil v 50. min obranca Ďatelinka, keď žilinský gólman predtým prišiel za svojou bránkou o hokejku. V treťom dejstve si Murín aj napriek inkasovaným gólom poradil s príležitosťami Šatana, M. Macha, Preisingera aj Bulíka. Šatan navyše nastrelil žŕdku. V 54. min upravil na konečných 7:0 strelou švihom kapitán Šatan po samostatnej akcii.

Miroslav Mosnár (asistent trénera Slovana): „Rozhodla naša presilovka, v ktorej sme dali tri góly a stav bol 4:0. Psychicky sme sa trochu uvoľnili, potom sme hrali celkom dobre. K faulu sa neviem vyjadriť, pretože som situáciu nevidel.“

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Nie som spokojný s výsledkom ani výkonom v dnešnom zápase. O výsledku rozhodla päťminútová presilovka súpera, v ktorej dal Slovan tri góly. Neviem, či tá presilovka mala byť, musím si to pozrieť na videu. Hre a tlaku Slovana sa potom ťažko odoláva, keď dosiahne niekoľko gólov.“

Góly: 12. Bulík (Šatan, I. Ďatelinka), 22. L. Hudáček (P. Frühauf, M. Bakoš), 23. M. Bakoš (L. Hudáček, Bulík), 24. L. Hudáček (M. Bakoš, Bulík), 46. M. Bartánus (L. Hudáček, Švarný), 50. I. Ďatelinka (M. Bakoš, P. Frühauf), 54. Šatan (Bulík, Kukumberg)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Stupka (Žilina) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Stano, Valach, 5535 divákov

Slovan: Konrád – P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Štajnoch, Jerofejevs, od 21. min Trška – Šatan, Kukumberg, Bulík – M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček – M. Sloboda, M. Macho, Buc – Kudrna, Preisinger, M. Bakoš

Žilina: M. Laco (24. Murín) – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – J. Kubiš, Linet, T. Sýkora

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – I. ligy:

skupina o 1. – 10. miesto – 11. kolo:

HK Dukla Michalovce – HK Trnava 7:0 (2:0, 2:0, 3:0)

Góly: 2. a 59. Boltun, 32. a 48. Drotár, 10. Mach, 24. Pavličko, 46. Kovaľ, 950 divákov

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC Dukla Senica 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 5. a 42. Paukovček, 250 divákov

HK Spišská Nová Ves – HC Topoľčany 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Góly: 19. a 57. Farkašovský, 13. Kinkor – 8. Hurtaj, 50. Varga, 320 divákov

ŠHK 37 Piešťany – HC 46 Bardejov 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 30. Haring, 49. Peško – 13. Petruška, 55. Šimo, rozhodujúci sam. nájazd Mihalič, 1504 divákov

HC 07 Detva – HC Prešov 07 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 18. Dobrý, 43. Kentoš, 138 divákov

skupina o 11. – 14. miesto – 8. kolo:

HK 95 Považská Bystrica – HK Trebišov 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 4. Ščurko, 9. Koky, 120 divákov

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po piatkových stretnutiach 38. kola:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Marek ĎalogaMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaTomáš Bulík