Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Doktor, e-health, počítač
Foto: ilustračné, Thinkstock
21. 08. 2018 19:05 ZdravieSlovenskoZdravie z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Skríning poisťovne odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrených pacientov

BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – Preventívny skríning zdravotnej poisťovne Union odhalil nádorové alebo zápalové zmeny takmer u tretiny vyšetrovaných.

Poisťovňa to uviedla to v tlačovej správe. Ako ďalej informovala, adresne pozvala na preventívne prehliadky tých pacientov, ktorí prevenciu dlhodobo zanedbávali.

Poistenci vo veku od 45 rokov, ktorí v uplynulých piatich rokoch neabsolvovali preventívnu prehliadku, dostali pozvánku. Buď k všeobecnému lekárovi, ktorý spravil test na okultné krvácanie v stolici, alebo na preventívnu prehliadku ku gynekológovi, ktorý odobral ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Poistencov tiež pozvali na mamografické vyšetrenie prsníkov a na preventívnu prehliadku k urológovi.

Pacienti s nálezom absolvovali kolonoskopiu

Na preventívne prehliadky a vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia vo včasnom štádiu, prišlo približne 10 % z tých, ktorých sme pozvali. Doslova šokujúce však je, že až takmer pri 30 % z našich poistencov boli na týchto preventívnych prehliadkach odhalené nádorové alebo zápalové zmeny rôzneho typu a rozsahu,“ povedala členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková. Podľa nej si tak niektorí pacienti zachránili život.

Koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková uviedla, že najvyšší počet pozitívnych nálezov zaznamenali pri vyšetrení skrytého krvácania v stolici – takmer 40 %. To je podľa nej pomerne vysoký počet prípadov v rámci slovenskej populácie. Pretože testovanie nedokáže definitívne určiť, či ide o rakovinu, pacienti s nálezom v krátkom čase absolvovali kolonoskopické vyšetrenie.

Rakovina sa dá odhaliť v ranných štádiách

Aj pri preventívnej prehliadke u gynekológa a cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice boli u viacerých žien zistené rôzne zmeny na krčku. Rakovina krčka maternice sa dá podľa tlačovej správy poisťovne odhaliť už v raných štádiách. „Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účasť na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale,“ doplnila Miroslava Jurčáková.

Mamografické vyšetrenie zistilo nádorové ochorenie vo včasnom štádiu v troch prípadoch. Pacientky tak podľa tlačovej správy mohli byť rýchlo diagnostikované a liečené. Urologické vyšetrenia zväčša odhalili zápalové ochorenia prostaty.

Rastúci počet onkologických ochorení na Slovensku zvyšuje aj náklady na liečbu pacientov s touto diagnózou, uviedla poisťovňa. V minulom roku uhradila Union za liečbu onkologických pacientov viac ako 20 miliónov eur, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast až o 7 miliónov eur.

Odporúčané články

Elektronická zdravotná knižka môže odhaliť podvody, reaguje NCZI na prípady fiktívnych prehliadok Ambulancie robili fiktívne preventívne prehliadky, poistenci si všimli vyšetrenia vo výkazoch

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(283) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.