Skríningový test môže odhaliť rakovinu a mali by ho absolvovať najmä rizikové skupiny Slovákov

pacient, rakovina. nemocnica
Foto: ilustračné, Gettyimages

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, pacientska aliancia Nie rakovine a organizácia Europacolon Slovensko začínajú so spoločnou podpornou informačnou kampaňou k národného skríningovému programu rakoviny hrubého čreva a konečníka s názvom Nezahoď svoj život – urob si už dnes preventívny test.

„Skríning pomáha včas odhaliť onkologické ochorenia, čo významne zvyšuje šance pacienta na úspešnú liečbu a následné uzdravenie,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.  Hlavne ľudia patriaci do rizikových skupín by preto podľa nej mali využiť možnosť absolvovať jednoduchý test, ktorý im môže zachrániť život.

Napriek tomu, že skríningový test je veľmi efektívny a dostupný bezplatne, túto možnosť prevencie využíva len málo ľudí. Na preventívnom vyšetrení sa podľa rezortu zdravotníctva zúčastňuje len približne 30 percent rizikových ľudí. „Chceme, aby ich bolo omnoho viac, aj preto sme tento rok odštartovali ako Rok prevencie,“ povedala šéfka rezortu zdravotníctva.

Informačnú kampaň podporí aj sprievodná edukačná interaktívna road šou s názvom Nezahoď svoj život. V rámci nej MZ a pacientske organizácie spoločne od 15. marca do 11. mája tohto roka pozývajú ľudí v deviatich mestách Slovenska na interaktívnu „šálku kávy o hrubom čreve“, kde sa môžu dozvedieť, ako môžu zostať zdraví vďaka testu skrytého krvácania do stolice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Kalavská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR