Slováci majú stratégiu ľudských práv, nikomu nič nenanucuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Homosexualita, gaj, lesba
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Vláda v stredu schválila Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku. Tento koncepčný dokument vznikal vyše 2,5 roka a ide o historicky prvý dokument pre oblasť ľudských práv na Slovensku.

Predkladateľ Miroslav Lajčák označil jej schválenie „za významné rozhodnutie“. Máme koncepciu, ktorá mapuje, kde sa Slovensko nachádza v oblasti ľudských práv, zdôraznil. Nikomu nič nenanucuje, nemá za cieľ polarizovať spoločnosť, nemení sa právny stav, doplnil.

Voči stratégii sa ozývajú kritické hlasy

Premiér Robert Fico na tlačovej besede stratégiu nazval vyváženou a doplnil, že aj všetci tí, ktorí k nej majú stále pripomienky, mali možnosť sa k nej vyjadriť. Pri stratégii došlo po dlhých rokovaniach „k akej-takej zhode“, podčiarkol. Len vyvážený a kompromisný materiál môže byť východiskom, nemôžeme prijať materiál, ktorý by bol príliš naklonení k jednému alebo druhému extrémnemu názoru, zdôraznil.

Voči stratégii sa ozývajú kritické hlasy, a to zo strany Fóra života, Aliancie za rodinu ale aj od predstaviteľov KDH či Konferencie biskupov Slovenska. Občianska komora ľudskoprávnej rady vlády mala problém s tým, že prílohy stratégie mali mať pôvodne len informatívny charakter. Mimovládkam išlo o ich prepojenie s kľúčovými uzneseniami a so samotnou stratégiou.

Nakoniec sa prílohy stanú východiskom pre verejné politiky. K stratégii bolo predložených 163 zásadných pripomienok. Lajčák kritikom odkázal, že nech predložia iný materiál, ktorý bude mať celospoločenskú akceptáciu. Stratégia vznikla s maximálnou mierou zapojenia sa spoločnosti a je nemysliteľné, aby bola 100-percentne akceptovaná, konštatoval Lajčák. Sú etické témy, kde je naivné očakávať zhodu, doplnil.

Lajcak
Foto: SITA/Diana Černáková

Ľudia málo vedia o svojich právach

Pri práci na stratégii sa podľa Lajčáka ukázalo ako veľmi nie je slovenská spoločnosť pripravená na diskusiu o ľudských právach a ako veľmi tu chýba tolerancia a ochota zmieriť sa s tým, že sú tu ľudia, ktorí majú aj iný názor. Na povrchu je Slovensko moderná a európska krajina, no na druhej strane sa to málo premieta do reálneho života. Ľudia málo vedia o svojich právach a práve preto by sme sa mali viac orientovať na výchovu v tomto smere, doplnil.

V súvislosti s agendou ľudských práv vláda k stratégii schválila uznesenie, ktorým ministrov zaväzuje k viacerým úlohám. Minister školstva Juraj Draxler v spolupráci s ostatnými ministrami bude musieť vypracovať Akčný plán výchovy a vzdelávania k ľudským právam a vytvoriť Celoštátnu komisiu pre výchovu a vzdelávanie k ľudským právam a demokratickému občianstvu.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec spolu s ministrom práce Jánom Richterom má úlohu vypracovať návrh Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie a pred ministrom vnútra Robertom Kaliňákom je úloha vypracovať akčný plán eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie. Vláde bude predložená komplexná analýza stavu uplatňovania a ochrany ľudských práv v Slovenskej republike vrátane inštitucionálnych mechanizmov.

Stratégia obsahuje až 51 príloh

Samotný materiál sa delí na úvod, základné rámce ľudských práv v SR, medzinárodné záväzky SR a ich implementáciu, inštitucionálne zabezpečenie, implementačné a kontrolné mechanizmy vrátane nezávislých a mimovládnych organizácií v SR a rámce priorít a úloh v oblasti podpory a ochrany ľudských práv na Slovensku. Obsahuje tiež množstvo príloh.

Tie sa venujú napríklad právam menšín a etnických skupín, starších osôb, ľudí so zdravotným postihnutím, žien, detí či LGBTI ľudí. Konečný počet príloh stratégie dosahuje číslo 51. Okrem tých, ktoré sa venujú jednotlivým zraniteľným skupinám, sa medzi nimi nachádzajú aj texty z odborných podujatí k stratégii či z rozporových konaní, ako aj pripomienky Konferencie biskupov Slovenska a Fóra kresťanských inštitúcií.

Materiál už bol raz zaradený na januárové rokovanie vlády, nakoniec bol ale z programu vypustený. Minister zahraničných vecí ako predkladateľ to odôvodnil tým, že agenda ľudských práv prechádza z rezortu zahraničia na ministerstvo spravodlivosti a je potrebné pre tieto zmeny upraviť aj uznesenie k stratégii. Lajčák odmietol spájať stiahnutie dokumentu, ktorý hovorí aj o právach homosexuálov, s februárovým referendom o rodine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DraxlerMiroslav LajčákRobert FicoTomáš Borec
Firmy a inštitúcie Vláda SR