Aktualizované: Slováci môžu na Deň narcisov vyjadriť podporu pacientom, ktorí bojujú s rakovinou

Deň narcisov
Dobrovoľníčky ponúkajú narcisy (lat. Narcissus pseudonarcissus) počas 23. ročníka verejno-prospešnej finančnej zbierky charitatívnej akcie Deň narcisov pre organizáciu Liga proti rakovine, zameranú na projekty a programy na pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na Slovensku. Bratislava, 11. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. apríla, 12:46

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenské mestá a obce už vo štvrtok opäť zaplavia žlté narcisy. Dobrovoľníci budú zbierať peniaze pre onkologických pacientov v rámci 23. ročníka celoslovenskej finančnej zbierky Deň narcisov. Zbierku organizuje Liga proti rakovine.

Najrizikovejší zhubný nádor hrubého čreva

Viac ako 226-tisíc ľudí trpí na Slovensku nádorovými ochoreniami, pričom ročne pribudne viac ako 34-tisíc nových prípadov. Ročne sa priemerne u nás diagnostikuje onkologické ochorenie 0,62 percenta mužov a 0,57 percenta žien.

Vyplýva to z kvalifikovaného odhadu Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na rok 2018. Podľa týchto údajov nádorovým ochorením trpí každý 25. Slovák. Pri príležitosti Dňa narcisov – dňa boja proti rakovine, ktorý si pripomíname vo štvrtok, agentúru SITA o tom informoval hovorca NCZI Boris Chmel.

Odhad počtu nových onkologických pacientov pre rok 2018 v SR je 34 272 pacientov. „U žien je to najviac zhubných nádorov prsníka, u mužov to je zhubný nádor kože. Medzi najrizikovejšie patrí u oboch pohlaví zhubný nádor hrubého čreva. Nádorové ochorenia postihujú viac ženy ako mužov,“ uviedol Chmel.

Na základe spracovaných údajov je prevalencia (počet nových + starých prípadov) nádorových ochorení u mužov na Slovensku viac ako 92 000, u žien je to 134 500 prípadov.

Dobrovoľná čiastka

Deň narcisov je dňom boja proti rakovine, pripomíname si ho každoročne 11. apríla. Tento deň sa nesie v znamení žltej farby umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine.

Zakúpením tohto jarnej kvietka dobrovoľnou čiastkou každý vyjadruje spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Celoslovenskú zbierku každoročne organizuje Liga proti rakovine.

V 23. ročníku celoslovenskej finančnej zbierky Deň narcisov peniaze pre onkologických pacientov aj vo štvrtok zbierajú dobrovoľníci. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky darcovia pomôžu získať peniaze na konkrétnu pomoc pacientom s rakovinou a ich rodinám na celom Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom