Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Utečenci
Za odmietavými postojmi ľudí na Slovensku cítiť strach a obavy z neznámeho. Foto: SITA/AP
16. septembra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci nechcú, aby utečenci našli v našej krajine domov

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Celková vôľa prijať utečencov je na Slovensku relatívne nízka. Len 18 percent účastníkov prieskumu, ktorý pre iniciatívu Výzva k ľudskosti urobila agentúra 2muse, je za to, aby sa Slovensko stalo pre utečencov novou domovskou krajinou. Za umiestnenie záchytných táborov v mieste bydliska je každý šiesty opýtaný.

Napriek tomu, že dve tretiny respondentov odmietajú zavedenie povinných kvót na prerozdelenie utečencov do krajín Európskej únie, každý druhý opýtaný súhlasil s pomocou utečencom aspoň vo forme prechodného útočiska. Z prieskumu tiež vyplýva, že 24 percent ľudí na Slovensku odmieta pomoc utečencom a každý tretí by utečencom skôr nepomohol, ako pomohol.

Viac ako 40 percent pripúšťa, že ide o tému, ktorá zaváži pri ich rozhodovaní v blížiacich sa parlamentných voľbách v roku 2016. Štvrtina respondentov prieskumu sa k otázke utečencov nevedela alebo nechcela vyjadriť. Agentúru SITA o prieskume informovala iniciatíva Výzva k ľudskosti.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Za odmietavými postojmi ľudí na Slovensku cítiť strach a obavy z neznámeho. Najviac sa obávame bezpečnostných rizík (kriminalita, náboženskí fanatici), inej kultúry (neprispôsobenia sa) a finančných nákladov. Ďalšou silnou bariérou je vnímanie Slovenska ako malej krajiny s nedostatočnými kapacitami (technické, finančné, aj ľudské), ako aj potrebu prioritne sa venovať ‘našim’ vlastným problémom,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe iniciatívy Výzva k ľudskosti o výsledkoch prieskumu verejnej mienky na tému utečenci.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že v súčasnosti sa o tému utečencov aktívne zaujíma viac ako tretina ľudí (35 percent), no len 17 percent opýtaných si samostatne vyhľadáva informácie. Slováci chcú vedieť viac o motivácii, túžbach, viere a odhodlaní utečencov opustiť svoju krajinu. V prieskume to deklarovalo 44 percent opýtaných.

Agentúra 2muse urobila pre iniciatívu Výzva k ľudskosti prieskum verejnej mienky o postojoch verejnosti k utečencom od 9. do 12. septembra na reprezentatívnej vzorke 1047 respondentov od 15 rokov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Odporúčané články

Česi migrantom berú peniaze a delia rodiny, tvrdia aktivisti Európa podľa Fica prestala byť bezpečná a stráca prestíž

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...