Slováci vyhrali turnaj v Minsku, domácim uštedrili debakel

Slovenský hokejista Michal Sersen bojuje o puk s Bielorusom Sergejom Drozdom. Foto: SITA, AP

MINSK 11. februára (WEBNOVINY) –

Finále BelSwissBank Cup v Minsku:

Bielorusko – Slovensko 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Kitarov (Pavlovič) – 1. Dravecký (Kukumberg, Š. Ružička), 7. Michel Miklík (J. Mikúš, Stehlík), 8. Lapšanský (V. Mihálik, Marcel Haščák), 24. Kudroč (J. Mikúš), 55. Marcel Haščák (Lapšanský)

Vylúčení: 5:11 na 2 min, navyše: 58. V. Mihálik (SR) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0

Rozhodovali: Nalivajko, Sidorenko – Goľak, Deďuľa (všetci Biel.)

Diváci: Na zápas sa prišlo pozrieť 10 320 ľudí

Bielorusko: Mezin – Stasenko, D. Korobov, O. Goroško, Kosťučonok, Antonov, Černook, I. Usenko, K. Zacharov – Kovyršin, Kaľužnyj, Koľcov – Dudko, Kitarov, A. Stepanov – Stefanovič, Drozd, Pavlovič – Božko, A. Kolosov, Protaseňa

Slovensko: J. Hudáček – Sersen, Baranka, Kudroč, Stehlík, J. Tabaček, V. Mihálik, Hruška, Švarný – Dravecký, Kukumberg, Š. Ružička – Michel Miklík, J. Mikúš, Špirko – Marcel Haščák, Bližňák, Lapšanský – Marek Hovorka, Bulík, Rapač.

Slovenská hokejová reprezentácia sa stala víťazom turnaja BelSwissBank Cup v Minsku, v sobotňajšom finále zdolala domáci tím Bieloruska 5:1.

Slovensko dosiahlo v tejto sezóne už druhý turnajový úspech, v novembri triumfovalo na Nemeckom pohári v Mníchove. V 19. vzájomnom stretnutí s Bieloruskom sa Slováci radovali celkovo z dvanásteho víťazstva. Gól Kristiana Kudroča na 4:1 bol jubilejným 50. slovenským do bieloruskej siete vo vzájomných dueloch. Slovensko odplatilo Bielorusku prehru 1:2 z decembrového semifinále Rakúskeho pohára v Klagenfurte. Tréner Vladimír Vůjtek má na lavičke slovenskej reprezentácie bilanciu šesť víťazstiev a jedna prehra.

O slovenské góly sa v sobotňajšom súboji s Bieloruskom zaslúžili Vladimír Dravecký, Michel Miklík, Adam Lapšanský, Kristián Kudroč a Marcel Haščák. Pre michalovského odchovanca Kudroča to bol v 21. reprezentačnom zápase premiérový zásah.

Slováci viedli už po ôsmich minútach 3:0 a duel mali v ďalšom priebehu pod svojou kontrolou. Veľmi dobrý výkon podal brankár Július Hudáček. Na produktivitu zo semifinále so Švajčiarskom nadviazal Juraj Mikúš, ktorý v sobotu dosiahol dva body (0+2). Po stretnutí vyhlásili centra za najlepšieho hráča slovenského tímu a prebral si aj ocenenie pre najproduktívnejšieho hráča BelSwissBank Cupu (5 bodov, 2+3). Kapitána slovenskej reprezentácie Ivana Baranku vyhlásil direktoriát turnaja za najlepšieho obrancu podujatia.

Prvá tretina

V 23. sekunde otvoril skóre tvrdou strelou švihom Vladimír Dravecký. Košického útočníka našiel prihrávkou do jazdy Ružička, Dravecký po prekorčuľovaní útočnej modrej od ľavého mantinelu vypálil a prekvapil Mezina – 0:1. Slováci
Bielorusko vs. Slovensko

pokračovali v aktívnej hre, ktorou zaskočili Bielorusov. V 7. min našiel bekhendom Mikúš nepokrytého Stehlíka, ktorého blafák Mezin zlikvidoval. Odrazený puk sa však dostal k Miklíkovi a ten ho poslal do siete. O 22 sekúnd neskôr sa Marcel Haščák natlačil pred bieloruskú bránku, pred ktorou sa najlepšie zorientoval Adam Lapšanský a zvýšil už na 3:0. Bielorusi kontrovali už o 19 sekúnd, keď sa dostali do prečíslenia dvoch na jedného. Pavlovič našiel ideálne Kitarova, ktorý strelou z prvej nedal Hudáčkovi šancu. Oba tímy si potom vytvorili viaceré šance, ale skóre sa nemenilo. Hra sa prelievala zo strany na stranu, v závere prvej tretiny domáci svojho súpera zatlačili, ale Hudáček sa nenechal prekvapiť.

Druhá tretina

Oba tímy pokračovali v kombinačnej hre aj v druhej tretine. Slováci sa nezamerali iba na bránenie náskoku, ale podnikali nebezpečné útoky. Brankár Hudáček si však tiež musel dávať pozor. V 25. minúte vyhral vhadzovanie Mikúš, posunul na Kudroča, ktorého strela od modrej skončila v bieloruskej sieti – 1:4. V 28. minúte sa rútil pri vlastnom oslabení na Mezina Miklík, ale nedokázal už zakončiť. Slováci hrali umne, nepúšťali súperov do vyložených šancí.

Tretia tretina

V úvode tretej tretiny putoval na trestnú lavicu za podrazenie pri úvodnom vhadzovaní Ružička, Bielorusi však ponúknutú výhodu nevyužili. V 45. min mohol zvýšiť slovenský náskok po individuálnej akcii Haščáka Lapšanský, ale jeho tvrdú strelu Mezin zlikvidoval. Bielorusi sa tlačili pred Hudáčka a vytvárali si chvíľami tlak. Slovenský gólman aj s prispením obetavých obrancov situácie riešil. Slováci prehusťovali priestor pred svojou bránkou, ale nezabúdali ani na ofenzívu. V 53. min tvrdo pálil do Mezinovej lapačky Rapač. Zverenci V. Vůjtka napádali súpera už na jeho polovici a nedovoľovali mu zakladať protiútoky. Bielorusi robili pri rozohrávke chyby, puk tak bol dostatočne ďaleko od Hudáčka. V 55. min sa dostal slovenský tím do prečíslenia, Haščák riešil situáciu individuálne, strelou z ľavého kruhu na vhadzovanie vymiatol horný ľavý roh Mezinovej bránky a upravil na konečných 1:5.

Reakcie:

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Zápas s Bieloruskom bol jednoduchší ako sme čakali. Za osem minút sa nám podarilo dať tri góly a potom sme až do konca hru kontrolovali. Dnes sme mali na môj vkus trocha veľa vylúčených a museli sme nacvičiť aj obrannú činnosť. Hlavne včerajší zápas bol veľmi kvalitný a vyrovnaný. S Bielorusmi sme hrali oveľa uvoľnenejšie ako proti Švajčiarom.“

Peter Oremus (asistent trénera SR): „Dnes sme podali veľmi zodpovedný výkon najmä v obrane. Presadili sme sa aj vpredu, dať päť gólov Bielorusom na ich ľade je veľmi dobré. Do Minska sme išli s cieľom hrať finále, čo sa podarilo. Vystupovanie hráčov i celá organizácia bola na vysokej úrovni. Sme radi, že sme tento turnaj vyhrali. Po víťazstve nad Švajčiarskom, v ktorom sa opäť ukázalo, že treba hrať do konca a veľmi zodpovedne, tímu narástlo sebavedomie. Ďalší súboj s Bieloruskom sme už mali pevne v rukách. Tri tohtosezónne turnaje nám ukázali smerom k majstrovstvám sveta veľmi veľa. Chalani odviedli kus dobrej práce, treba s nimi počítať aj do budúcna.“

Viac k osobe Július HudáčekJuraj MikušKristián KudročMarcel HaščákMarek HovorkaMichel MiklíkVladimír DraveckýVladimír Vůjtek