Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
25. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Slováci vyjadrili názor v simulovanom referende o rodine

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – V prieskume agentúry Focus odpovedala viac než polovica respondentov na všetky štyri referendové otázky o ochrane rodiny kladne. Na otázku, či súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou, odpovedalo áno 89,3 percenta opýtaných.

Záporne odpovedalo 10,7 percenta respondentov. S tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova, súhlasilo 79,4 percenta opýtaných, odmietlo to 20,6 percenta respondentov.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch

Väčšina ľudí nesúhlasí ani s výučbou o eutanázii

Viac ako tri štvrtiny respondentov (76,4 percenta) tiež privítalo, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb, okrem manželstva, nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia si dieťaťa druhým manželom rodiča).

Zvyšných 23,6 percenta účastníkov prieskumu odpovedalo záporne. Respondenti dostali aj štvrtú referendovú otázku, teda či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania. Kladne odpovedalo 68,2 percenta, záporne 31,8 percenta opýtaných.

Zisťovali aj záujem o referendum

Agentúra Focus zisťovala aj záujem o účasť na referende. Vyššiu pravdepodobnosť účasti (70 až 100-percentná pravdepodobnosť účasti) deklarovalo 45,5 percenta oslovených respondentov. Skôr váhavo (40 až 60-percentá pravdepodobnosť účasti) sa k svojej účasti postavilo 28,5 percenta respondentov. Zostávajúca štvrtina (26 percent) oslovených sa vyjadrila negatívne (0 až 30 percentná pravdepodobnosť účasti), pokiaľ ide o ich účasť na takomto referende.

Prieskum uskutočnili od 3. do 10. septembra na vzorke 1 043 respondentov. „Respondentov sme sa opýtali, ako by odpovedali na štyri referendové otázky o ochrane rodiny nezávisle na tom, či by sa na takomto referende zúčastnili alebo nezúčastnili. Na otázku teda odpovedali všetci respondenti a jeho výsledky možno s prípustnou štatistickou chybou zovšeobecniť na celú populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov,“ informoval Martin Slosiarik z Focusu.

Odporúčané články

Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer Ján Figeľ očakáva, že referendum o rodine sa bude konať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...