Slováci vyšli do ulíc, aby povedali Gorile nie

Druhý protest proti Gorile
Protest Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania. Bratislava, 3. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Slováci vyšli v piatok do ulíc v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Zvolene, Košiciach, Prešove a Poprade, aby protestovali proti Gorile.

Najviac ľudí prišlo do Bratislavy, kde sa nakoniec pokojný protest zvrhol do neorganizovaných potyčiek s policajnými ťažkoodencami pred budovou NR SR.

Počas zásahu pri dnešnom proteste Gorila boli zranení štyria policajti. Ako pre agentúru SITA uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková, jeden policajt bol ošetrený na mieste, troch previezli na ošetrenie do nemocnice. Polícia predviedla štyri osoby.

Prvé problémy nastali pred úradom vlády, kde demonštranti otvorili vstupnú bránu na úrade a niektorí vošli do areálu. Vzápätí však odtiaľ odišli, pretože vo vnútri sa objavili policajní ťažkoodenci, na ktorých protestujúci hádzali delobuchy a vajíčka.

Obrazom: Výtržnosti po proteste Gorila II

Polícia zasiahla až podvečer pred budovou parlamentu po tom, ako sa zvyšok demonštrujúcich odmietol po výzve polície rozísť. Skupina radikálov hodila niekoľko dlažobných kociek smerom k policajtom. Tí nakoniec použili vodné delo, následne polícia dav vytlačila spred parlamentu. Škody zatiaľ podľa Hráškovej vyčísľujú. Ďalšie informácie polícia zverejní po vyhodnotení zásahu.

Obrazom: Druhý protest proti Gorile

Video: Pochod k Úradu vlády SR

Protest v Bratislave

Druhý protest proti Gorile
Foto: SITA/Marián Peiger
Druhý protest proti Gorile
Foto: SITA/Marián Peiger

Organizátori v Bratislave očakávali, že príde asi 10-tisíc ľudí, toto číslo možno bolo prekročené.

Desať minút po 16-tej hodine sa začal v Bratislave protest Gorila s poradovým číslom dva. „Správajme sa ako ľudia,“ vyzvala dav Lucia Janovičová.

Niekoľko tisíc účastníkov sa zišlo na bratislavskom Námestí SNP.

Žltou stužkou organizátori ohradili improvizované pódium pri súsoší. Demonštranti mali v rukách transparenty s textami, ktorým dominujú výzvy na priamu demokraciu. Námestím zneli aj heslá: Gorily do basy či vlastizrada.

V popredí držal v rukách účastník protestu symbolickú šibenicu, na ktorej visela plyšová opica. Policajti, ktorých nebolo veľa, na námestí hliadkovali.

Kto neskáče je gorila – týmto pokrikom a skákaním na námestí vyjadrili účastníci bratislavského protestného zhromaždenia svoj odpor proti korupčnému správaniu sa ľudí v politike.

Viacerí rečníci pripomenuli, že neprišli hádzať vajíčka a banány, ale žiadať zmenu v politike a dôsledné vyšetrenie známej kauzy Gorila. Počas presunu z Námestia SNP pred Úrad vlády ich na čele sprevádzala polícia.

Druhý protest proti Gorile
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Hviezdou bol Nicholson

Na proteste Gorila v Bratislave kanadský novinár pôsobiaci na Slovensku Tom Nicholson pripustil, že aj napriek údajnému súdnemu rozhodnutiu, ktorým zakázali vydať jeho knihu o kauze, sa bude snažiť hľadať spôsob, aby predsa len bola vydaná. Jeho vystúpenie prijali návštevníci s nadšením. Zožal obrovský potlesk. Ľudí nabádal, aby napriek tomu, že kauza v nich vyvoláva obrovský hnev, nezostali pasívni a snažili sa so situáciou niečo urobiť.
Druhý protest proti Gorile
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa jeho názoru môžu títo „dobrí ľudia“ zabojovať „so zlom“ tak, že pôjdu v marci k voľbám. Ak sú rozhodnutí, ktorú stranu podporia, mali by tak podľa Nicholsona urobiť. Ak nie, mali by do urny vhodiť prázdnu obálku.

„Je to tichý protest – ale stále je to produktívnejšie, ako sedieť pred televízorom. Nazvite to čistý hlasovací lístok, ktorý hovorí: Som tu, záleží mi na tom, čo sa práve deje v tomto štáte, a chcem pomôcť vylepšiť to,“ povedal účastníkom Nicholson.

Podľa jeho slov náš politický systém čelí najväčšej kríze legitímnosti od roku 1989 a politické strany stratili akúkoľvek morálnu autoritu. Námestie SNP sa počas vystúpení prvých účastníkov ešte viac zaplnilo. Na akcii zaznel aj protest song, ktorý upozorňuje na neduhy, ktoré sa ľudom nepáčia na politikoch.

V dave boli i politici

Organizátori sa dôsledne ohradzujú voči spájaniu s akoukoľvek politickou stranou a ľudí vyzývajú, aby zvážili, či si zoberú nejaký politický materiál, ak by im ho niekto na proteste ponúkal. Na podujatí sa objavili napr. aj Richard Sulík, Martin Poliačik a Kamil Krnáč z SaS, líder kandidátky Obyčajných ľudí Martin Mojžiš, Alojz Hlina z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností rozdával na podujatí čaj.

Protest Gorila v regiónoch

Predpokladaný počet účastníkov v Trenčíne je podľa zvolávateľa 2500,“ uviedla Ságová. Televízia TA3 informovala, že protest proti Gorile prilákal približne 300 ľudí.

Protest Gorila v Žiline
Foto: SITA/Lukáš Macek

*Stovky protestujúcich skákali v Žiline pred budovou prokuratúry ako gorily a pri pochode okolo Radnice vyzývali bývalého žilinského primátora pokrikmi „Slota vylez“.

Na Hlinkovo námestie si prejavy organizátorov protestu Gorila prišlo vypočuť približne dvetisíc ľudí, zhruba dve tretiny z nich sa potom vydali aj na pochod mestom.

S vytrvalým skandovaním „Gorily za mreže!“, „Máme toho dosť!“ či „Slovensko si nedáme!“ prešli Štefánikovým námestím cez Čepiel až na Mariánske námestie.

Protestujúci dav sa cestou symbolicky zastavil pred okresnou a krajskou prokuratúrou, mestským úradom i Radnicou.

Na Hlinkovom námestí urobila na chvíľu rozruch zapálená dymovnica, jej štipľavý dym protestujúcich nakrátko rozohnal. Medzi stovkami prevažne mladých ľudí sa na proteste v Žiline objavila aj hŕstka Kotlebovcov.

* Krátko pred 16:00 sa na Námestí sv. Egídia v Poprade začali schádzať prví účastníci protestu Gorila II. Ortuť teplomera klesla v Poprade v tom čase na -16 stupňov Celzia, ale ani to neodradilo ľudí od vyjadrenia postoja ku kauze Gorila.

Primárny motív bol taký, aby sme aj my v menších mestách prejavili svoju náladu a postoj k tomu celému, aby to nevyznelo tak, že je to len akcia nejakých pár desiatok či tisíc bratislavských ľudí. Ide nám o spoločnú vec,“ povedal pre médiá organizátor protestu v Poprade Zbyňo Džadoň.eden z rečníkov priamo upozornil aj na to, že v spise je uvedený primátor Popradu Anton Danko. Približne po hodine sa protestné zhromaždenie vybralo na pochod okolo celého Námestia sv. Egídia. Počas pochodu zaspievali jeho účastníci slovenskú štátnu hymnu. Podľa hlavného organizátora podujatia Zbyňa Džadoňa sa na podujatí zúčastnilo približne 1 200 ľudí.

Protest Gorila v Košiciach
Foto: SITA/Ivan Fleischer

*Pri Dolnej bráne na košickej hlavnej ulic, kde sa konal protest Gorila, bolo krátko pred 16:00 približne 500 ľudí. Postupne sa dav rozrastal a nakoniec na zhromaždenie prišlo 1 500 až 2 000 ľudí s transparentmi a heslami „Gorily do basy!, SR – Planéta Opíc, Stop ACTA!, Svine už sa pre vás varí voda a podobnými.

Dav sledovalo niekoľko desiatok mestských i štátnych policajtov.

Do Košíc zavítal aj jeden z hlavných bratislavských organizátorov protestu Peter Pčolinský.

Ako uviedol, od protestného pochodu po Hlavnej ulici až k budove Ústavného súdu SR upustili pre tuhú zimu aj z obavy, že provokatéri chcú zneužiť akciu k výtržnostiam.

Ako uviedol, od protestného pochodu po Hlavnej ulici až k budove Ústavného súdu SR upustili pre tuhú zimu aj z obavy, že provokatéri chcú zneužiť akciu k výtržnostiam.

*V Nitre sa na proteste podľa odhadov zišlo okolo 800 až tisíc ľudí. Medzi rečníkmi na Svätoplukovom námestí vystúpil aj ľavicový aktivista Eduard Chmelár. Medzi vystupujúcimi bol podľa sme.sk aj primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár, ktorý okorenil svoj prejav vulgarizmami.

* Na protestnom zhromaždení proti korupcii a kradnutiu pri správe štátu sa dnes na Námestí SNP vo Zvolene zišlo približne tisíc občanov zo Zvolena, Banskej Bystrice a okolia. V rukách mali transparenty s nápismi „Stop gorilám“, „Pohár trpezlivosti pretiekol“, ale i „Vešajte pánov, páľte kaštiele“. K vandalizmu ani iným výtržnostiam sa však v súlade s úvodnou výzvou organizátorov protestu Gorila neuchýlili. Zakladajúci člen iniciatívy Za občiansku ústavu Miloš Vaňo z Krupiny vyzval v prípade, ak parlament neodloží konanie predčasných volieb na jeseň, k občianskej neposlušnosti. Zhruba po hodine sa zhromaždenie skončilo spoločným spevom slovenskej štátnej hymny, po ktorom sa účastníci pokojne rozišli.

* Na proteste v Prešove sa odhadom zúčastnilo viac ako 500 ľudí. Verejné zhromaždenie sa začalo Hlavnej ulici pri kostole. Odtiaľ pôjde pochod centrom mesta k parku pri bývalom kine Klub a späť. Predpokladaný čas ukončenia je o 19:30.

Protestujúci svoje požiadavky zhrnuli v desiatich bodoch. Chcú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých orgánov a osôb, ktoré môžu kauzu Gorila objasniť, odstúpenie predstaviteľov strán, ktorí sa v spise spomínajú, z politických funkcií a kandidátok a žiadajú aj posunúť termín konania predčasných parlamentných volieb z 10. marca na september. Organizátori odmietajú, že by protesty mali politické pozadie.

Baránek: Zmeniť volebný systém

Druhý protest proti Gorile
Foto: SITA/Diana Černáková

Hlavná požiadavka, ktorá bola cítiť z dnešných protestov Gorila po celom Slovensku a ktorá exaktne nezaznela, je zmeniť systém, a to zmenou hlavne volebného systému.

Súčasný, ktorý predstavuje jeden volebný obvod pre celé Slovensko, je totiž „ku korupcii priateľský“, povedal pre SITA analytik Ján Baránek.

Zhromaždenia ľudí, ktorí sú nespokojní so situáciou v krajine, hodnotí Baránek pozitívne.

„Po roku 1989 a niektorých demonštráciách, ktoré boli za Vladimíra Mečiara, je to prejav vzdoru. Je možno uvedomenie si toho, že ľudia platia dane a z ich daní sa niekto nezákonne obohacuje. To, čo štát v podstate od nás mocensky vymáha, to si potom niekto prerozdelí,“ dodal.

Čo sa týka politikov, očakáva aspoň od časti, že si uvedomia potrebu zmeniť volebný systém. Či budú zhromaždenia pokračovať pokojne, alebo sa možno zvrhnú k násilnostiam, je podľa neho v pomere jedna ku jednej. „Tam stačí hocijaký maličký incident a môže sa to zvrhnúť,“ dodal.

Video: Protest Gorila II v Poprade

Video: Protest Gorila II v Košiciach

Video: Protest Gorila II V Žiline

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaAnton DankoEduard ChmelárJán BaránekKamil KrnáčMartin MojžišMartin PoliačikPeter LednárPeter PčolinskýRichard SulíkTom Nicholson