Eduard Chmelár ( facebook)
Zdá sa, že môj včerajší bonmot o novej opozícii ("Tvária sa ako Batmani, ale sú to Jokeri") zľudovel, a tak sa o ňom už objavilo na internete nielen niekoľko vtipov, ale aj anketa. Zabavte sa alebo môžete hlasovať:
Nemáte ešte účet? Registrujte sa tu
RegistrovaťZdá sa, že môj včerajší bonmot o novej opozícii ("Tvária sa ako Batmani, ale sú to Jokeri") zľudovel, a tak sa o ňom už objavilo na internete nielen niekoľko vtipov, ale aj anketa. Zabavte sa alebo môžete hlasovať:
Ponúkam vám záznam z dnešnej relácie V politike na TA3, v ktorej som diskutoval s predsedom DV Tomášom Druckerom, predsedom KDH Alojzom Hlinom a volebnou líderkou DS Janou Kiššovou (na videu od 39:49).
VÝMENA JEDNÝCH OLIGARCHOV ZA DRUHÝCH PRE SOCIALISTOV NIE JE RIEŠENIE
Ako som už napísal, kauza Gorila nie je len o konkrétnych ľuďoch. Je to výpoveď o tom, ako funguje systém. Preto akékoľvek polovičaté riešenia typu Lex Haščák sú iba účelovým figovým listom, ktorý má zakryť, že jedna oligarchická skupina chce vytlačiť druhú. PS/Spolu a jej tlačový orgán Denník N sa tvária, že zákaz krížového vlastníctva v zdravotníctve je revolučný čin. Ale takéto opatrenie už dávno existuje v médiách a všetci vieme, že ho vedia oligarchovia úspešne obchádzať. Jediným účinným riešením je vyhnať oligarchov zo zdravotníctva a zrušiť zdravotné poisťovne. Zrušiť ich všetky, teda nie ponechať štátnu, ako to chcel Smer-SD, ale nahradiť ich priamymi platbami zo štátu. A na to majú odvahu iba Socialisti.sk. Od začiatku tvrdím, že sme neprišli robiť kozmetické úpravy, hrať divadlo na vonkajší efekt a nahradiť jednu oligarchickú skupinu druhou. Prišli sme zmeniť systém. Tento mediálny cirkus pre nás nemá význam, lebo odpútava pozornosť od podstaty veci. Ľudia sú kŕmení škandálmi, každý deň sa dozvedáme, kto sa s kým zaplietol, a v tomto obhadzovaní blatom zámerne zaniká bezradnosť elít pri riešení najpálčivejších problémov Slovenska, ktoré sa nijako nezmenšujú, skôr naopak. Pravicová opozícia sa strašne mýli, ak si myslí, že toto znechucovanie ľudí jej pomôže, tie sklamané hlasy pôjdu k extrému. Preto Socialisti.sk nepristúpia na túto samoúčelnú mocenskú hru a naďalej sa budú sústreďovať na zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne pracujúcich, zvyšovanie miezd a dôchodkov, znižovanie zbrojenia, výstavbu bytov pre mladé rodiny, skracovanie pracovného času, riešenie klimatickej krízy a prekonávanie negatívnych dôsledkov kapitalizmu. Výmena Penty za J&T alebo Eset pre nás nie je riešením.
Od včerajška mimoriadne stúpol záujem o členstvo v hnutí Socialisti.sk, z čoho mám úprimnú radosť. Najrýchlejší spôsob, ako sa k nám pridať, je vyplniť priložený formulár na našej webstránke. Nestojte bokom, majte čerstvé informácie, rozhodujte o dianí v našom politickom hnutí alebo spolupracujte na volebnom programe. Všetci čestní ľudia, ktorí vyznávajú ľavicové hodnoty solidarity, rovnosti, mieru, environmentálnej udržateľnosti a demokratického socializmu, sú medzi nami srdečne vítaní.
Ďakujem za dôveru, spolu s celým tímom sa môžeme pustiť do práce. Čakajú nás náročné týždne prípravy volebného programu a zostavovania kandidátnej listiny, ale aj výjazdy do regiónov a stretnutia s ľuďmi, na ktoré sa už dnes veľmi teším.
Historik, politický a mediálny analytik, vysokoškolský učiteľ a publicista Eduard Chmelár sa narodil 21. augusta 1971 v Modre.
Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a interkultúrne vzťahy na University of Warwick v Spojenom kráľovstve. Absolvoval aj postgraduálne štúdium na Katedre slovenských dejín a archívnictva.
Eduard Chmelár.
Počas Nežnej revolúcie v roku 1989 bol spoluzakladateľom Verejnosti proti násiliu v Pezinku. Chmelár po revolúcii pracoval ako novinár – bol šéfredaktorom Knižnej revue, vedúcim zahraničného oddelenia denníka Práca, spoluzakladateľom a šéfredaktorom spoločensko-politického týždenníka Slovo.
Bol vedúcim Ústavu politických vied Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a prednášal na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
V rokoch 2012 – 2016 bol rektorom Akadémie médií, vysokej školy mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. Od roku 2005 pôsobí ako docent v odbore slovenské dejiny.
V roku 1998 kandidoval v parlamentných voľbách za Stranu demokratickej ľavice. Chmelár viedol viacero občianskych kampaní, ako napríklad protest proti bombardovaniu Juhoslávie v roku 1999, úspešnú kampaň za zrušenie základnej vojenskej služby v roku 2001 alebo najväčšiu protivojnovú demonštráciu v dejinách Slovenska – pochod proti vojne v Iraku 15. februára 2003. V tom istom roku bol predsedom petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe do NATO – petíciu podpísalo vyše 200-tisíc ľudí. V roku 2009 bol nezávislým kandidátom do Európskeho parlamentu na kandidačnej listine Strany zelených. V roku 2011 sa angažoval ako líder Iniciatívy za občiansku ústavu, následne ako jeden z lídrov kandidačnej listiny hnutia 99 percent do volieb do Národnej rady SR v roku 2012. V roku 2015 sa pokúšal o registráciu hnutia SEN, žiadosť bola zamietnutá pre nedostatok platných podpisov.
Chmelár sa sústreďuje na dejiny, médiá a globalizáciu. Je autorom troch kníh, desiatok štúdií, námetu a scenára cyklu historických dokumentov Magická osmička a autorom námetu oceneného filmu Slovenské národné povstanie 1944. V októbri roku 2008 získal jednu z troch finálových nominácií na Cenu Európskeho parlamentu za žurnalistiku. Eduard Chmelár aktívne ovláda angličtinu, španielčinu a ruštinu, pasívne nemecký, poľský a chorvátsky jazyk.
K jeho najväčším záľubám patria hory, knihy, klasická hudba, jazda na koni a hraje šach. Žije v Galante, je rozvedený a má tri deti.