Eduard Chmelár sa stal predsedom nového hnutia Socialisti.sk, chcú poraziť kapitalizmus

Eduard Chmelár
Zakladateľ politického hnutia SOCIALISTI.SK Eduard Chmelár počas ustanovujúceho snemu hnutia SOCIALISTI.SK v Národnom dome v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 19. október 2019. Foto: SITA/Jakub Julény

Neúspešný prezidentský kandidát a ľavicový politický analytik Eduard Chmelár sa stal predsedom novej strany Socalisti.sk. Rozhodol o tom ustanovujúci snem v Banskej Bystrici. O výsledkoch informoval agentúru SITA hovorca hnutia Matej Pintér.

Za podpredsedov zvolili básnika a textára skupiny Tublatanka Martina Sarvaša, zakladateľku Iniciatívy za vymazaných rodičov Beátu Janočkovú, ekonóma Národnej banky Slovenska Daniela Patkoša, právničku Alicu Mihale Razgyelovú a predsedu Frontu ľavicovej mládeže Artura Bekmatova. Ten je známy aj ako spolupracovník časopisu Zem a vek.

Socialisti hovoria, že ich hlavným cieľom je „poraziť kapitalizmus“ a prehĺbiť demokraciu. Žiadajú „vrátenie rozkradnutého majetku štátu“ a prihovárajú sa za pracujúcich, chudobných, hendikepovaných či ohrozených. Medzi svoje priority počítajú aj „ochranu obyvateľstva pred následkami klimatickej zmeny“.

Chmelár je známy ako kritik Severoatlantickej aliancie (NATO). V prvom kole prezidentských volieb skončil ôsmy s 2,74 percenta hlasov voličov.

Ani novému hnutiu zatiaľ prieskumy agentúr AKO a Focus nenamerali preferencie, ktoré by ho mohli posunúť do parlamentu.

Bekmatov v minulosti pôsobil v Komunistickej strane Slovenska. Bránil tiež pamätník komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka, ktorý podpísal pozývací list pre sovietsku okupáciu Československa v auguste 1968.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alica Mihale RazgyelováArtur BekmatovBeáta JanočkováDaniel PatkošEduard ChmelárMartin Sarvaš
Firmy a inštitúcie Socialisti.sk